Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 19 sierpnia - św. Sykstus III, papież
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Po raz pierwszy założyli sutannę

Diecezja Radomska

Po raz pierwszy założyli sutannę

08 grudzień 2018 / Tekst

5 alumnów po raz pierwszy założyło dziś sutannę. W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyła się ceremonia obłóczyn i kandydatur.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Tradycyjnie 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, odbywają się obłóczyny. Sutannę po raz pierwszy założyli dzisiaj alumni: Damian Gajownik, Patryk Karbownik, Filip Kochanowski, Emil Komorek i Artur Spasiński.

Mszy świętej przewodniczył biskup Piotr Turzyński.

- Matka Boża została nam dana z wysokości krzyża przez Chrystusa jako matka i opiekuje się nami. Ona jest dla nas wzorem i opiekunką. Chcemy, jak Ona, mówić Panu Bogu „tak”. Kiedy jest bardzo trudno, uciekamy się do Niej, aby nas ochroniła. W niej zło nie ma żadnego przyczółku. Wobec tego szatan jest bezradny. Drodzy bracia alumni, może czasem jesteście zmieszani i stawiacie pytania tak samo, jak Matka Boża. Nie lękajcie się jednak. Weźcie Ją do domu, do swojego serca. Z Nią będziemy zwycięzcy – mówił biskup Turzyński.

Odsłuchaj całą homilię z ceremonii obłóczyn:

 Prawo noszenia stroju duchownego otrzymali alumni III roku.

- To jest uroczystość patronalna naszego seminarium. Już od lat tradycją tego dnia jest uroczysta ceremonia poświęcenia sutanny.  To jest zewnętrzny znak tego, co mają nosić w sercu – wartości duchowe. Mówimy „osoba duchowna”, czyli sutanna jako zewnętrzny znak tego, że to ktoś, kto przygotowuje się do pełnienia posługi w Kościele – mówi ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

W ostatnich dniach alumni brali udział w rekolekcjach prowadzonych przez ks. Mirosława Cholewę.

Alumn Filip Kochanowski z Opoczna podkreśla, że dzisiejsza uroczystość to zmiana nie tylko zewnętrzna – w postaci nałożenia sutanny – ale również wewnętrzna.

- Przede wszystkim dużo dzieje się we wnętrzu człowieka. Przygotowania do tej uroczystości naprawdę wiele zmieniają. To świadczy o tym, że przyjęcie sutanny to znak gotowości do dalszej posługi kapłańskiej i przygotowywania się do niej – mówi.

- Ludzie będą nas już postrzegać jak księży. Ważne, żeby godnie nosić ten strój. Na pewno to jest sygnał, że ta droga, na którą wkroczyliśmy, przybiera poważny kształt  – mówi Patryk Karbownik z parafii Nieświń.

Alumni V roku publicznie wyrazili dziś pragnienie i gotowość do przyjęcia święceń kapłańskich. Do grona kandydatów włączeni zostali: Karol Dobrasiewicz, Piotr Kędzierski, Michał Kopciński, Paweł Łęcki, Michał Nachyła i Łukasz Szymański.

- Zewnętrznie nic się nie zmieniło, ale dla nas to dzień duchowego przeżycia i podjęcia kluczowej decyzji, jeśli chodzi o przyjęcie święceń. Przygotowywałem się do tego dosyć długo razem z kierownikiem duchowym – mówi alumn Michał Kopciński z parafii św. Stefana w Radomiu.

Na koniec medale papieskie Pro Ecclesia et Pontifice otrzymali Tadeusz Czochór i Jerzy Mastalerz – budowniczowie seminarium.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4