Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 czerwca - św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Podaruj używany strój komunijny dzieciom ze Wschodu

Diecezja Radomska

Podaruj używany strój komunijny dzieciom ze Wschodu

19 lipiec 2018 / Tekst

Podarowanie stroju komunijnego to nie tylko dobry uczynek, ale także okazja do nawiązania kontaktów z obdarowanymi.

W Polsce zakończył się już czas I Komunii św. i ich rocznic. Często stroje pierwszokomunijne, alby i komże pozostają w domach i nie zostaną już nigdy użyte. Tymczasem w wielu parafiach za wschodnią granicą takich strojów brakuje. Często wierni zdobywają je w wielkich trudnościach. Ideą Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski jest, aby Polacy podzielili się tymi strojami z rodzinami, które rzeczywiście ich potrzebują. Chodzi o nie tylko o to, by pozbyć się tego co nam zalega i jest niepotrzebne, ale by z życzliwością dla naszych sąsiadów zrobić dobry uczynek, wesprzeć potrzebujących i by te stroje dalej służyły. Z tym związana jest możliwość nawiązania kontaktu z mieszkańcami Wschodu. W zależności od chęci parafia, szkoła, klasa czy poszczególna rodzina mogą wraz z komżą przekazać list ze zwrotnym adresem, tak by nawiązać relacje i dać możliwość podziękowania, a może nawet odwzajemnienia życzliwości. Można potraktować tę akcję jako możliwość budowania mostów łączących wiernych, a szczególnie Polaków mieszkających za wschodnią granicą z tymi mieszkającymi w kraju.

- Za wschodnią granicą do I Komunii świętej przystępuje mniej dzieci niż u nas. Komunie odbywają się w różnych terminach i stroje, które u nas już się nie przydadzą, tam mogą zostać wykorzystane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Potrzebujących jest wielu. Jedna z sióstr zakonnych pracujących na Syberii prosiła mnie, że jeśli tylko będzie taka możliwość ona część strojów zawiezie do Rosji, za jezioro Bajkał do parafii w której pracuje. Potrzeby są duże, na początek chcemy wysłać ok. 200-300 sztuk alb, sukienek, garniturów i komży pierwszokomunijnych.zachęcam do zaangażowania się i dzielenia się dobrem – mówi ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Używane stroje trafią do Kazachstanu, do rosyjskich parafii rozsianych nad Bajkałem na Syberii, na Ukrainę, na Białoruś i do parafii Bukowina w Rumunii. Można je nadsyłać lub osobiiście dostarczyć od poniedziałku do piątku od 10.00 do 15.00 do Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski przy Skwerze Kard. S. Wyszyńskiego 6 01-015 Warszawa, tel. +48 (22) 53 04 872.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4