Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Pogrzeb ks. Ryszarda Szczęśniaka

Diecezja Radomska

Pogrzeb ks. Ryszarda Szczęśniaka

21 styczeń 2018 / Tekst

Tłumy wiernych i wielu kapłanów zgromadziły uroczystości pogrzebowe 58-letniego ks. Ryszarda Szczęśniaka. Liturgie pogrzebowe odbyły się w Bielisze i rodzinnym Mniszku zmarłego kapłana. Przewodniczył im bp Henryk Tomasik.

foto: ks. Jacek Wieczorek
foto: ks. Jacek Wieczorek

- Promieniował radością i szczerością, co sprawiało, że bardzo szybko zjednywał sobie ludzi. Był zawsze otwarty na młodzież, co owocowało tym, że w parafiach, gdzie pracował, powstawały zespoły, schole, liczne grupy duszpasterskie - mówił w kazaniu ks. Dariusz Karasek, kolega z rocznika święceń.

- „Otrzyjcie już łzy, płaczący” - ta pieśń, zaśpiewana na wejście liturgii pogrzebowej, przypomina nam, że stajemy tutaj z głęboką wiarą w moc Chrystusa Zmartwychwstałego. Panu Bogu dziękujemy za życie i pracę ks. kan. Ryszarda Szczęśniaka. Modlimy się o wieczne zbawienie dla niego i wspieramy modlitwą jego najbliższych, mamę, siostry i wszystkich mu bliskich - mówił bp Henryk Tomasik.

Ks. Ryszard Szczęśniak urodził się 11 lipca 1958 r. w Wieniawie. Pochodził z parafii Mniszek. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1984 r. w Radomiu. Jako wikariusz pracował w parafiach Białaczów i pw. Chrystusa Króla w Radomiu.

Od 1991 r. był wizytatorem katechetycznym, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, pierwszym asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Radomskiej. W 1995 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Chrystusa Nauczyciela w Radomiu. W 2012 r. został proboszczem parafii pw. MB Różańcowej w Bielisze koło Radomia.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 20 stycznia, najpierw o 10.00 w kościele parafialnym w Bielisze, a o 12.30 w rodzinnej parafii w Mniszku, gdzie kapłan został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Poniżej prezentujemy wspomnienie osoby i pożegnanie księdza Ryszarda Szczęśniaka, pierwszego Asystenta Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Radomskiej. Napisali je seniorzy KSM.

Świętej Pamięci Ksiądz Kanonik Ryszard Szczęśniak, dla młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży po prostu Ksiądz Ryszard, a bardzo często nawet Ksiądz Rysio, bo wszystkim był tak bliski, że tak ciepło się do Niego zwracaliśmy.

Na początku lat 90-ych poprzedniego wieku, kiedy reaktywowano w Polsce Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ordynariusz Diecezji Radomskiej Ksiądz Biskup Edward Materski wyznaczył i powołał Księdza Ryszarda na Asystenta Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Radomskiej. Ksiądz Ryszard razem z Księdzem Biskupem i - na początku niewielką grupą młodzieży, tworzył reaktywowane struktury Diecezjalnego KSM. Współpracował wtedy z pierwszym Zarządem Diecezjalnym KSM, ale także z księżmi asystentami oddziałów parafialnych i z tymi oddziałami. W okresie działania Księdza Ryszarda w KSM struktury Stowarzyszenia w Diecezji Radomskiej urosły do kilkudziesięciu oddziałów i kilkuset ich Członków.

Był to czas, kiedy w naszym kraju bardzo mocno rozwijały się dążenia wolnościowe ludzi, w szczególności młodych ludzi, jak zwykle z największym temperamentem i kreatywnością, charakterystycznymi właśnie dla lat młodzieńczych.

Ksiądz Ryszard był wtedy także katechetą i diecezjalnym wizytatorem katechetycznym. Dobrze wiedział, że jest to wielka okazja, aby zagospodarować wszechobecną i bardzo popularną wolność życia społecznego do aktywności na rzecz wartości podstawowych i fundamentalnych, budowanych na chrześcijaństwie, niosącym przesłanie szacunku do ludzi i służby Panu Bogu.Ksiądz Ryszard miał tę zdolność, że potrafił pokazywać Boga właśnie w drugim człowieku. Dla ludzi młodych to właśnie było ważne. Łatwo jest przemawiać z wysokiej ambony słowami pełnymi teologicznych sformułowań. Trudniej jest pociągać drugiego człowieka do życia wielkimi ideałami. Istotnym było to, że Ksiądz Ryszard właśnie pokazywał najpierw wartość drugiego człowieka, jego akceptację i poszanowanie, budowanie wzajemnych relacji, wzajemny szacunek i przyjaźń, służbę innym ludziom, samorealizację w życiu codziennym poprzez umiejętność życia wspólnotowego, rozwijanie wolności i kształtowanie swojej aktywności z poszanowaniem praw i wolności innych ludzi. Właśnie takie podejście bardzo przemawiało do młodzieży. Chyba nie do końca byliśmy wtedy świadomi tego, że w ten sposób uczymy się Pana Boga obecnego tu na Ziemi, pośród nas, Pana Boga obecnego w innych ludziach.

Podstawowym sposobem działania Księdza Ryszarda była ogromna życzliwość do każdego człowieka. Jako młodzież skupiona wokół Niego wiedzieliśmy, że troszczy się nie tylko o nas samych, ale o każdą osobę, o której mówi, z którą rozmawia czy współpracuje w różnych sprawach. Oczywistym było dla nas, że Ksiądz Ryszard nie miał wrogów. Wszystkich traktował z dużym szacunkiem. Jeśli jakieś Jego relacje układały się gorzej to potrafił pokazać tej drugiej osobie, że niej jest jej wrogiem i budował rodzaj zdrowego dystansu nie naruszającego godności tej drugiej osoby, tworzył rodzaj takiego trochę stawania jakby z boku, żeby pokazać, że nie jest żadnym przeciwnikiem i jednocześnie nie zamierza narzucać swoich poglądów czy sposobów działania.

Ksiądz Ryszard był bardzo dobrym organizatorem. Zawsze potrafił do maksimum wykorzystywać czas i inne dobra do działania na rzecz szczytnych celów. W pracy z nami w KSM, ale i wcześniej - w strukturach parafialnych, bardzo często był inspiratorem i organizatorem wielu imprez rozwojowych i formacyjnych. Były to wszelkiego typu spotkania i koncerty okolicznościowe, pielgrzymki, obozy formacyjne i szkoleniowe, akcje pomocowe itp. Potrafił bardzo dobrze organizować ludzi, wykorzystując różnorodne ich talenty. Wszyscy znali Jego życzliwość i z taką samą życzliwością chętnie mu zawsze pomagali w Jego inicjatywach. Wiele osób było jednocześnie bardzo wdzięcznych, że Ksiądz Ryszard zauważał ich talent i umożliwiał im udział w wielkich i ważnych wydarzeniach.

Siedemnastego stycznia, w środowe przedpołudnie rozdzwoniły się telefony z informacją: "Ks. Rysio nie żyje. Niemożliwe! Tak nagle...". Powróciły wspomnienia... Osiedle Planty w Radomiu, prowizoryczna kaplica i drewniany barak na placu budowy. Tam wtedy spotykał się Zarząd Diecezjalny KSM, tam mieściło się nasze biuro, tam spotykała się młodzież, by podejmować kolejne zadania... u boku swojego Ks. Asystenta. W ciągu kilku lat w tym samym miejscu powstał duży wspaniały Kościół, a radomski KSM stał się jednym z największych i najprężniejszych w kraju. To ogromna zasługa Księdza Ryszarda.

Po latach działania w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, każdy z nas – już seniorów KSM, poszedł swoją drogą życiową. Założyliśmy rodziny, wychowujemy dzieci, pracujemy zawodowo, mieszkamy w różnych miastach Polski, a nawet poza jej granicami. Pozostały w nas doświadczenia wielu lat formacji, nauki i rozwoju w strukturach KSM. Pozostały najlepsze chyba życiowe wspomnienia. Pozostały przyjazne relacje. Wszystko to, jest bardzo pomocnym bagażem życiowego doświadczenia, z którego będziemy korzystać do końca życia.

Czujemy wdzięczność również za to, że Ksiądz Ryszard wielokrotnie wpisywał się swoją obecnością w naszą dorosłość. Był świadkiem naszych ślubów, poznawał te nasze nowe rodziny, z wielką otwartością słuchał o naszych radościach i wyzwaniach, jakich się podejmujemy. Pozostawał wierny tym owocnym relacjom, jakie nas łączyły.

Dzięki ofiarnej i zaangażowanej pracy Księdza Ryszarda, pierwszego Asystenta Diecezjalnego KSM, życie wielu młodych ludzi nabrało innego, lepszego i bardziej efektywnego wymiaru. Oczywiście przełożyło się to na życie ich późniejszych rodzin, a także struktur zawodowych i społecznych, w które przez lata swojego dorosłego życia KSM-owicze się zaangażowali. Śmiało zatem można powiedzieć, że poprzez swoje życie i oddaną służbę Ksiądz Ryszard bardzo mocno przysłużył się Bogu i Ojczyźnie.

Księże Ryszardzie,Dziękujemy Ci za wszystko.Dziękujemy za świadectwo wiary, wytrwałości, oddania i poświęcenia.Ty w nas zawsze wierzyłeś. Za to wszystko jesteśmy Ci bardzo wdzięczni.Spoczywaj w Pokoju.

KSM-owicze, seniorzy KSM Diecezji RadomskiejRadom, 20 stycznia 2018 rokuDzień pogrzebu

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4