Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Pokrzepienie w Światowym Dniu Chorego

Diecezja Radomska

Pokrzepienie w Światowym Dniu Chorego

11 luty 2019 / Tekst

- Chrystus zbawiał świat przez swoją bosko-ludzką miłość, a wypowiedział ją najpełniej w tajemnicy krzyża, cierpienia. Chrystus zachęca nas, abyśmy uczestniczyli w zbawianiu świata poprzez ofiarowanie trudnego dobra - mówił do wiernych zebranej w szpitalnej kaplicy Biskup Radomski Henryk Tomasik. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym jak co roku obchodzony był Światowy Dzień Chorego. 

Pokrzepienie w Światowym Dniu Chorego
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

We Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej z Lourdes uczestniczyli lekarze, pielęgniarki, władze szpitala i pracownicy administracji, a przede wszystkim chorzy. Eucharystii przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik, który udzielił chorym sakramentu namaszczenia, a także poświęcił nowy konfesjonał powstały w kaplicy. 

- Choroba, doświadczenie to wyjątkowy etap życia człowieka. To jest bardzo trudne i potrzebny jest mocny motyw, by tym chwilom nadać sens - zauważył zwracając się do wiernych biskup Henryk Tomasik:

Po Mszy świętej biskup odwiedził pacjentów Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. To ważna wizyta zarówno dla chorych jak i ich rodzin: 

 

Ewa Czyż pielęgniarką jest już od ponad 30 lat. Jak mówi, czasem trudno wcielać się w rolę miłosiernego Samarytanina wspominanego w papieskim orędziu, jednak warto:

 

 - Ojciec Święty Franciszek w tegorocznym orędziu na 27. Światowy Dzień Chorego napisał, że życie ludzkie jest darem od Boga, a gesty tego wielkodusznego daru są najbardziej wiarygodną drogą ewangelizacji - przypomina ks. Radosław Kacprzak - kapelan w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu: 

 

Obchody swoim śpiewem uświetnił zespół etniczno-folkowy Karabanio czyli dzieci z PSP nr 15 i PSP nr 23 pod kierownictwem Marleny i Mariusza Kowalskich. O oprawę muzyczną zadbały również organistki: Katarzyna Bednarska i Monika Czapnik. Udział w obchodach wzięli również udział wolontariusze z jednego ze szkolnych kół caritas. 

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został 27 lat temu przez Jana Pawła II. Rokrocznie centralne obchody odbywają się w innym miejscu świata. Pierwsze odbyły się w 1993 roku w Lourdes i częściowo w Rzymie, w 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra. W tym roku gospodarzem centralnych wydarzeń jest Kalkuta, a tegoroczne obchody mijają pod hasłem "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie". 

Obchody Światowego Dnia Chorego już w niedzielę odbyły się w szpitalu psychiatrycznym w Krychnowicach (relacja tutaj). W poniedziałek Biskup Radomski odwiedził także pacjentów szpitala miejskiego (relacja tutaj). Także w poniedziałek, 11 lutego w intencji chorych modlono się w szpitalu w Końskich. Natomiast we wtorek, 12 lutego Msza św w intencji osób chorych sprawowana będzie w Radomskim Centrum Onkologii. Rozpocznie się ona o godz. 11.00, a poprzedzona zostanie występem młodzieży. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4