Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 22 lutego - katedry świętego Piotra, Apostoła
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Pokrzepienie w Światowym Dniu Chorego

Diecezja Radomska

Pokrzepienie w Światowym Dniu Chorego

11 luty 2019 / Tekst

- Chrystus zbawiał świat przez swoją bosko-ludzką miłość, a wypowiedział ją najpełniej w tajemnicy krzyża, cierpienia. Chrystus zachęca nas, abyśmy uczestniczyli w zbawianiu świata poprzez ofiarowanie trudnego dobra - mówił do wiernych zebranej w szpitalnej kaplicy Biskup Radomski Henryk Tomasik. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym jak co roku obchodzony był Światowy Dzień Chorego. 

Pokrzepienie w Światowym Dniu Chorego
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

We Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej z Lourdes uczestniczyli lekarze, pielęgniarki, władze szpitala i pracownicy administracji, a przede wszystkim chorzy. Eucharystii przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik, który udzielił chorym sakramentu namaszczenia, a także poświęcił nowy konfesjonał powstały w kaplicy. 

- Choroba, doświadczenie to wyjątkowy etap życia człowieka. To jest bardzo trudne i potrzebny jest mocny motyw, by tym chwilom nadać sens - zauważył zwracając się do wiernych biskup Henryk Tomasik:

Po Mszy świętej biskup odwiedził pacjentów Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. To ważna wizyta zarówno dla chorych jak i ich rodzin: 

 

Ewa Czyż pielęgniarką jest już od ponad 30 lat. Jak mówi, czasem trudno wcielać się w rolę miłosiernego Samarytanina wspominanego w papieskim orędziu, jednak warto:

 

 - Ojciec Święty Franciszek w tegorocznym orędziu na 27. Światowy Dzień Chorego napisał, że życie ludzkie jest darem od Boga, a gesty tego wielkodusznego daru są najbardziej wiarygodną drogą ewangelizacji - przypomina ks. Radosław Kacprzak - kapelan w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu: 

 

Obchody swoim śpiewem uświetnił zespół etniczno-folkowy Karabanio czyli dzieci z PSP nr 15 i PSP nr 23 pod kierownictwem Marleny i Mariusza Kowalskich. O oprawę muzyczną zadbały również organistki: Katarzyna Bednarska i Monika Czapnik. Udział w obchodach wzięli również udział wolontariusze z jednego ze szkolnych kół caritas. 

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został 27 lat temu przez Jana Pawła II. Rokrocznie centralne obchody odbywają się w innym miejscu świata. Pierwsze odbyły się w 1993 roku w Lourdes i częściowo w Rzymie, w 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra. W tym roku gospodarzem centralnych wydarzeń jest Kalkuta, a tegoroczne obchody mijają pod hasłem "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie". 

Obchody Światowego Dnia Chorego już w niedzielę odbyły się w szpitalu psychiatrycznym w Krychnowicach (relacja tutaj). W poniedziałek Biskup Radomski odwiedził także pacjentów szpitala miejskiego (relacja tutaj). Także w poniedziałek, 11 lutego w intencji chorych modlono się w szpitalu w Końskich. Natomiast we wtorek, 12 lutego Msza św w intencji osób chorych sprawowana będzie w Radomskim Centrum Onkologii. Rozpocznie się ona o godz. 11.00, a poprzedzona zostanie występem młodzieży. 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4