Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Pomnik Historii w Opactwie?

Diecezja Radomska

Pomnik Historii w Opactwie?

29 maj 2017 / Tekst

Zabytkowy zespół pobenedyktyński w Opactwie ma szansę stać się Pomnikiem Historii.

Pomnik Historii w Opactwie?
fot. https://www.facebook.com/Opactwo

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki zaproponował proboszczowi parafii w Opactwie podjęcie starań w tym kierunku. Ks. Henryk Kowalczyk z aprobatą przyjął tę zachętę. Proboszcz otrzymał m.in. wzór dokumentacji zgłoszenia i procedurę ustanawiania zabytku za Pomnik Historii.

Pomnikiem Historii miałby się stać cały zespół pobenedyktyński: kościół, dzwonnica, budynek poklasztorny, dziedziniec przykościelny z murem, kaplicami, d. przeoratem i d. pałacem opackim.

Parafia ma czas do 30 września na złożenie dokumentacji w tej sprawie. Mazowiecki Konserwator Zabytków obiecał pomoc w tym zakresie. Warto zauważyć, że na liście 70 Pomników Historii są zaledwie dwa obiekty z terenu diecezji radomskiej. To opactwa cysterskie w Wąchocku i Sulejowie. Mazowiecki Konserwator podobną propozycję skierował do radomskich bernardynów.

Klasztor benedyktynów w pobliżu grodu sieciechowskiego powstał najprawdopodobniej w XII w. Po około dwustu latach benedyktyni z powodu niekorzystnych warunków i powodzi przenieśli się na obecne miejsce. Pierwsza świątynia wzniesiona była z wapienia. W XVI w. wybudowany został kolejny klasztor z modrzewiowych bali. Klasztor spłonął w dużej mierze w 1682 r. W XVIII wieku został odbudowany. W tym też stuleciu rozpoczęła się budowa świątyni w stylu barokowym. Bryła rozplanowana została na rzucie krzyża greckiego, nakryta spłaszczoną kopułą i oświetlona oryginalnymi oknami o czwórlistnym wykroju. W 1819 roku majątek klasztorny uległ kasacie. W 1845 r. decyzją biskupa sandomierskiego Józefa Goldtmanna posadzka z kościoła przeniesiona została do katedry sandomierskiej, a wyposażenie trafiło do kościołów w: Brzeźnicy, Magnuszewie, Głowaczowie, Grabowie. Przez pewien czas był tu skład drewna i zboża. Ludność odzyskała jednak świątynię. Kościół został wyposażony w stylu neorokokowym. Świątynię nie omijała zawierucha wojenna. Wiele razy był odnawiany. (za archiwum parafii w Opactwie).

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4