Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Poprawia się baza noclegowa w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie

Diecezja Radomska

Poprawia się baza noclegowa w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie

12 marzec 2019 / Tekst

Gruntowny remont przechodzą dwa domy pielgrzyma w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie. Powstały one w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i wymagały odnowienia. W ubiegłym roku miejscowe sanktuarium, znajdujące się u podnóża Gór Świętokrzyskich, odwiedziło ok. 200 tys. osób. To najbardziej znane i najliczniej - poza Częstochową, Łagiewnikami, czy Kalwarią Zebrzydowską - odwiedzane miejsce kultu religijnego w Polsce. Czczona jest tam Matka Boża Bolesna w obrazie będącym repliką z Lichenia.

Ks. Zbigniew Stanios
Ks. Zbigniew Stanios

Główny Dom Pielgrzyma, w którym mieści się sekretariat i biuro informacyjne sanktuarium wznoszono w latach 1984-1985, aby już wówczas przyjmować napływające z całego kraju pielgrzymki. - Można powiedzieć, że prace remontowe dobiegają końca. W głównym budynku pracownicy kładą już posadzki. W każdym pokoju powstały łazienki. Dodatkowe pokoje będą także na trzecim piętrze. Dotychczas poddasze nie było wykorzystywane dla pielgrzymów. Mam nadzieję, że po świętach wielkanocnych zaczniemy przyjmować pielgrzymów - powiedział ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium maryjnego:

Prace prowadzone są także w Domu św. Jana Pawła II, gdzie wystawiane są Misteria Męki Pańskiej. Wybudowano nową scenę i nagłośnienie. Poprawiono także bazę noclegową. Zamontowano również centralne ogrzewanie i wentylację.

W ramach prac oba budynki przeszły termomodernizację. Pojawiła się nowa elewacja, wymieniono także okna i drzwi. Zamontowano również fotowoltaikę i pompy ciepła. 

 Środki na remont pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

W sanktuarium znajduje się wiele dzieł charytatywnych. Widocznym znakiem troski o potrzebujących jest m.in: dom ludzi starszych, wioska dla niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej. Pod opieką sanktuarium jest także sierociniec w Rudniku nad Sanem. Sanktuarium wybudowało ośrodek rekolekcyjny, który znajduje się na Górze Miłosierdzia.

Tylko w 2000 r. sanktuarium odwiedziło milion wiernych, a każdego roku przybywa tam kilkaset tysięcy osób.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4