Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: 24 maja - Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Prof. Miodek z konferencją do nauczycieli

Diecezja Radomska

Prof. Miodek z konferencją do nauczycieli

27 marzec 2017 / Tekst

Wykład prof. Jana Miodka, okazja do wielkopostnych rozważań, a także Msza św. celebrowana przez biskupa Piotra Turzyńskiego. Nauczyciele wzięli udział w wielkopostnym dniu skupienia dla nauczycieli i wychowawców.

Prof. Miodek z konferencją do nauczycieli
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

W wielkopostnym dniu skupienia dla nauczycieli i wychowawców udział wzięło ok 300 osób. Nauczyciele wzięli udział w spotkaniu z językoznawcą - prof. Janem Miodkiem, który poprowadził wykład zatytułowany "Kultura chrześcijańska w języku". Profesor zauważył, że nasza kultura oparta jest na trzech wzgórzach, z których mocno czerpiemy. Podkreślił także, że często nazwy miejscowości czy imiona, które wydają nam się rdzennie polskie, pochodzą  z greki czy łaciny:

Wraz z chrześcijaństwem przyszły imiona pochodzenia żydowskiego, hebrajskiego, greckiego, łacińskiego, germańskiego oraz romańskiego i weszły do powszechnego obiegu.  Właściwie zdominowały te pierwotne imiona niechrześcijańskie, przedchrześcijańskie, słowiańskiej. Dopiero w XIX wieku na fali obudzenia świadomości narodowej - nie tylko w Polsce - przywrócono wiele z tych imion, czasem w błędnej postaci. -  Jakie setki imion odeszły w przeszłość... One dziś ratują się jedynie nazewnictwem miejscowym - powiedział do zebranych prof. Miodek:

- Imiona, które przyszły wraz z chrześcijaństwem weszły w obieg i stały się tak popularne, że nie ma miesiąca, żebym nie przeżył jakiego komicznego zdarzenia językowego - dodaje prof. Miodek:

Wielkopostny dzień skupienia dla nauczycieli i wychowawców zwieńczyła Msza św., której przewodniczył biskup Piotr Turzyński. - Nauczycielka czy nauczyciel nie zrobi za dzieci zadania, ale może wyjaśnić, być obok. - zwrócił się do zebranych bp Turzyński:

Dla nauczycieli, którzy zgromadzili się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu spotkanie było dużym przeżyciem - zarówno pod względem duchowym, jak i edukacyjnym. Potwierdzają również, że takie dni potrzebne są każdemu nauczycielowi:

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4