Na antenie: Sedno sprawy
Jacek Prusinowski
Patron dnia: 21 listopada - św. Gelazy I, papież
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 21 Lis 2017

    Pochmurno 3°C 0°C

  • 22 Lis 2017

    Chwilowe opady deszczu 3°C 0°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Profanacja w kościele w Starachowicach. Biskup apeluje o modlitwę przebłagalną.

Diecezja Radomska

Profanacja w kościele w Starachowicach. Biskup apeluje o modlitwę przebłagalną.

14 lipiec 2017 / Tekst
fot. www.swietokrzyska.policja.gov.pl

Wczoraj po południu doszło do profanacji w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Dwóch mężczyzn wyciągnęło mszalny kielich z tabernakulum w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach, następnie pili z niego przyniesiony przez siebie alkohol. Zatrzymała ich starachowicka policja.

- Mężczyźni wyciągnęli mszalny kielich, do reklamówki przesypali komunikanty, a następnie pili z niego przyniesiony ze sobą alkohol. Całość fotografowali i filmowali swoimi telefonami. Sytuację uwieczniła kamera zamontowana w kościele - informuje asp. Mariusz Bednarski z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji. Policjanci otrzymali zgłoszenie po godz. 20. Jeszcze tego samego dnia ustalona została tożsamość mężczyzn. To 37 i 43-letni mieszkańcy Starachowic. Młodszy miał w organizmie blisko 1,9 promila alkoholu, natomiast starszy - 1 promil alkoholu. Nie potrafili wytłumaczyć policji swojego postępowania. Teraz są już w areszcie. Grozi im do 2 lat pozbawiania wolności:

To przestępstwo, ale także profanacja, która ściągnęła na sprawców ekskomunikę. - W najbliższą niedzielę dokonamy aktu ekspiacji, czyli odpokutowania za ten haniebny czyn. - Wzywamy wszyskich parafian oraz wszystkich wierzących katolików i chrześcijan do wspólnej modlitwy przebłagalnej za grzech świętokradztwa i profanacji Najświętszego sakramentu. Święty Boże! Święty Mocny! Święty a Nieśmiertelny! Zmiłuj się nad nami! - apeluje parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

- Zdarzenie okrutne i bardzo straszne. Policja stwierdziła, że panowie byli pod wpływem alkoholu. Ich zachowanie w świątyni było bardzo nonszalanckie i wyglądało na takie, którego zamierzeniem było wyśmianie i sprofanowanie miejsca świętego. - mówi wikariusz starachowickiej parafii ks. Karol Kostecki. Kapłan podkreśla, że do profanacji doszło w dzień fatimski:

Biskup radomski Henryk Tomasik wydał specjalny komunikat, w którym zwraca się do diecezjan o wynagradzanie Bogu tego czynu. W niedzielę po każdej Mszy Świętej w świątyniach diecezji radomskiej mają odbyć się nabożeństwa wynagradzające przed Najświętszym Sakramentem. Poniżej publikujemy treść komunikatu.

 

 

Czcigodni Księża

Drogie Osoby Życia Konsekrowanego

Drodzy Bracia i Siostry

 

W modlitwie „Ojcze nasz”, wypowiadając słowa „Święć się imię Twoje”, prosimy o to, aby wszyscy ludzie traktowali Osobę Pana Boga jako świętą. Wszystko to, co jest związane z Osobą Pana Boga jest dla nas święte. Poszanowanie Sacrum, tego, co jest święte, jest ważnym wyznacznikiem kultury społeczeństwa i każdego człowieka.

Dla nas, wierzących, wielką świętością jest Najświętszy Sakrament. Z wiarą uczestniczymy we Mszy Świętej i z szacunkiem przyjmujemy Komunię Świętą. Przed Najświętszym Sakramentem klękamy.

Bardzo ciężkim grzechem jest profanacja Najświętszego Sakramentu. Włamanie do tabernakulum, rozsypywanie konsekrowanych Komunikantów, zabieranie Komunii Świętej do domu – jest nie tylko ciężkim grzechem. Sprawca takiego czynu zaciąga karę kościelną, zwaną ekskomuniką. Z takiego grzechu może rozgrzeszyć – i zdjąć ekskomunikę - tylko Stolica Apostolska.

Z bólem informuję, że taka profanacja miała miejsce w dniu 13 lipca 2017 roku, w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach.

W związku z tym proszę, aby we wszystkich świątyniach naszej Diecezji, w niedzielę, 16 lipca, po każdej Mszy Świętej, odbyło się, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, nabożeństwo wynagradzające. Proszę także o modlitwę w intencji sprawców profanacji; o łaskę skruchy i nawrócenia.

Biskup Henryk Tomasik

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 8 24
GKS Katowice 8 17
Indykpol AZS Olsztyn 8 16
Trefl Gdańsk 8 15
PGE Skra Bełchatów 7 15
Cuprum Lubin 9 14
Jastrzębski Węgiel 8 14
Espadon Szczecin 8 14
ONICO Warszawa 9 14
Asseco Resovia Rzeszów 8 13
MKS Będzin 9 10
Cerrad Czarni Radom 8 10
Łuczniczka Bydgoszcz 8 10
Dafi Społem Kielce 8 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 4
BBTS Bielsko-Biała 9 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA