Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Przez ciasne drzwi wjechać do Królestwa

Diecezja Radomska

Przez ciasne drzwi wjechać do Królestwa

10 lipiec 2019 / Tekst

- Nie można podchodzić do swojego zbawienia z nastawieniem: "jakoś mi się uda". Tak samo jak teraz wkładamy niemały wysiłek to, by pokonywać kilometry, by zbliżyć się do częstochowskiego sanktuarium, tak każdego dnia znajdujmy najlepsze, a nie najkrótsze drogi do Bożej łaski - mówił podczas Mszy św. ks Bogdan Pacyniak, wikariusz parafii św. Wojciecha w Kowali. W środę, 10 lipca na Jasną Górę już po raz jedenasty wyruszyła Radomska Pielgrzymka Rowerowa. 

Przez ciasne drzwi wjechać do Królestwa
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

W tym roku pogoda w dniu startu nie rozpieszczała pielgrzymów - chłód nie dawał się aż tak we znaki, co padający deszcz, ale aura nie odstraszyła pątników. Wyruszyli - tradycyjnie - z placu ks. Domagały w pobliżu ul. Mokrej w Radomiu, dojechali do Kowali, gdzie o godz. 9.00 spotkali się na Mszy Św. Tam złączyli się pielgrzymami z Kowali. Radomska Pielgrzymka Rowerowa wyrusza od jedenastu lat. Od czterech do radomian dołączają mieszkańcy gminy Kowala. - Pielgrzymka rowerowa jest jednocześnie umocnieniem duchowym, oderwaniem się od codzienności i realizowaniem swoich pasji - mówi wójt gminy Kowala Dariusz Bulski: 

Najmłodszy uczestnik tegorocznej pielgrzymki rowerowej ma niecałe sześć lat. Pochodzi z Otwocka, a w trasę wybiera się z mamą. To pierwsza tak długa trasa w życiu Szymona i jego mamy Lidii. - Mam za co dziękować, każda forma pokuty i pielgrzymowania jest dobra - mówi pani Lidia, a Szymon nie ukrywa, że trochę się stresuje: 

Najstarszym pielgrzymem jest natomiast Marian Figura. Jak przyznaje, ma w sobie wiele chęci i samozaparcia. - Nie mogę usiedzieć w domu, kiedy wiem, że są pielgrzymki - mówi pątnik. Radomska Pielgrzymka Rowerowa to jedna z wielu pielgrzymek, w których brał i nadal bierze udział: 

Jedni jadą po raz pierwszy, dla innych to już kolejny wyjazd. Intencje, motywacje i rowery są różne. Pątników łączy jeden cel - chcą bezpiecznie i szczęśliwie dotrzeć na Jasną Górę: 

Franciszek Zawiślak z gminy Kowala oprócz tego, że będzie jechał jako uczestnik, to dodatkowo czasem prowadził będzie ciężarówkę z bagażami. - Dbamy o bezpieczeństwo, pomagamy kiedy ktoś zasłabnie albo ma jakąś awarię. A w samochodzie mamy 900 kg bagażu - wyjaśnia: 

Przed wyjazdem pątnicy wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył wikariusz parafii św. Wojciecha w Kowali, ks. Bogdan Pacyniak. W swoim słowie do pielgrzymów odniósł się do opisanej w Ewangelii rozmowy, którą Jezus odbył podczas podróży do Jerozolimy. Jezus przykazał pytającym, by do Królestwa Bożego usiłowali wejść przez ciasne drzwi. To właśnie z tego fragmentu pochodzą słowa "tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi”. Kaznodzieja podkreślał, że podjęcie trudu pielgrzyma jest jedną z form ewangelicznego przechodzenia przez ciasne drzwi: 

W tegorocznej Radomskiej Pielgrzymce Rowerowej bierze udział 37 pątników z Radomia i Kowali. Trasa jest taka sama jak w ubiegłym roku, prowadzi przez: Orońsko, Chlewiska, Niekłań aż do noclegu w Stąporkowie. Następnie przez Radoszyce z noclegiem w Silniczce i dalej Gidle, Mstów i Jasną Górę. - Nie mamy problemów ze znalezieniem pielgrzymów porządkowych, mamy nadzieję, że pogoda też będzie łaskawa - mówi Maciej Kopyt - organizator Radomskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę: 

Pątnicy dotrą na Jasną Górę 13 lipca. Wszyscy odjadą wspólnie o godz. 10 z Alei NMP. O godz. 11 będzie powitanie pielgrzymów, a następnie Msza Św. Na koniec poszczególne grupy pomodlą przez obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. 

Pielgrzymce medialnie patronuje Radio Plus Radom. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4