Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 25 maja - św. Grzegorz VII, papież
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Radom i diecezja radomska pod opieką Matki Bożej

Diecezja Radomska

Radom i diecezja radomska pod opieką Matki Bożej

09 grudzień 2018 / Tekst

Biskup Henryk Tomasik dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej Radomia i diecezji radomskiej. Następnie zakończone zostały obchody 550-lecia przybycia ojców bernardynów do Radomia.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Akt zawierzenia odbył się przy figurze Niepokalanej, która od 1858 r. stoi przy kościele ojców bernardynów w Radomiu. Na wspólnej modlitwie wraz z biskupem i kapłanami zgromadzili się radomianie.

Biskup Henryk Tomasik w sposób szczególny powierzył opiece Matki Bożej rodziny, nasze sumienia i serca, władze państwowe i samorzadowe, osoby uzależnione, bezrobotnych, robotników, rolników oraz wszystkich pracowników fizycznych i umysłowych. Polecił także Ojczyznę, Wyższe Seminarium Duchowne, kurię diecezjalną, media katolickie, wspólnoty i ruchy religijne, uczelnie wyższe, szkoły oraz szpitale.

 

Grupa radomian obecna na akcie zawierzenia miała różne intencje. W szczególności jednak modlili się za społeczeństwo, miasto i rządzących.

 

Po akcie zawierzenia biskup Henryk Tomasik przewodniczył mszy świętej na zakończenie obchodów 550-lecia przybycia ojców bernardynów do Radomia. W homilii przypomniał historię zakonu.

- Bernardyni radomscy od początku prowadzili w swoim kościele bardzo gorliwe duszpasterstwo. Przygotowywali uroczyste nabożeństwa, spowiadali, głosili kazania. W duchu pobożności franciszkańskiej ojcowie uczyli rozważania drogi krzyżowej, uczyli nabożeństwa do Matki Bożej. W okresie zaborów klasztor był czynnie zaangazowany w działalność patriotyczną. Nic dziwnego, że zakonników spotykały represje. Wielu z nich zostało zesłanych w głąb Syberii - mówił biskup Henryk Tomasik.

Odsłuchaj całą homilie biskupa Henryka Tomasika:

 

Akt Zawierzenia Radomia i diecezji radomskiej odbywa się każdego roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia). Miejscem jest figura Maryi Niepokalanej, która znajduje się przed klasztorem ojców bernardynów (ul. Żeromskiego).

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4