Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 27 maja - św. Augustyn z Canterbury, biskup
Radio Plus Radom /DIECEZJA/MKiDN: Blisko 2,5 mln na ratowanie zabytków w regionie

Diecezja Radomska

MKiDN: Blisko 2,5 mln na ratowanie zabytków w regionie

20 luty 2019 / Tekst

Ponad 2,1 mln zł otrzymali cystersi z Wąchocka na remont dachu Domu Opata i kościoła. Wsparcie pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które właśnie rozstrzygnęło konkurs "Ochrona Zabytków na 2019 rok". Cysterski klasztor od roku znajduje się na prestiżowej liście zabytków "Pomnik Historii".

MKiDN: Blisko 2,5 mln na ratowanie zabytków w regionie
foto: MN/Radio Plus Radom

Dwa zabytkowe kościoły w naszym regionie wypięknieją - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotacje w ramach programu "Ochrona Zabytków". Na obszernej ministerialnej liście wsparcia znalazły się jednak zaledwie dwa obiekty sakralne i jeden należący do gminy żydowskiej w naszym regionie.

Na największe wsparcie będzie mogło liczyć Opactwo OO. Cystersów w Wąchocku, które dostanie ponad 2 mln złotych. Pieniądze - 1 mln 670 tys. zł przeznaczone zostaną na II etap remontu dachu XII-wiecznego kościoła oraz 490 tys. zł na III etap remontu drewnianej konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia na Domu Opata. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotacji - mówi opat klasztoru oo. cystersów, ojciec Eugeniusz Augustyn. - Bez tych pieniędzy sami nie bylibyśmy w stanie pokryć tych kosztów, a dach już fruwał w powietrzu - dodaje:

Początki klasztoru cystersów sięgają 1179 r. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru - w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki.

Dofinansowanie otrzymała także cysterska Parafia Rzymskokatolicka św. Tomasza Kantuaryjskiego w Sulejowie, która dostanie symboliczne 50 tysięcy złotych na prace konserwatorskie ołtarza bocznego w kościele Matki Bożej (XVII w.).

270 tys. zł otrzymała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Przysusze na remont XVIII-wiecznej synagogi. Pieniądze przeznaczone zostaną na zabezpieczenie i naprawę bimy, czyli podwyższenia do czytania Tory.

Wsparcia z budżetu na 2019 r. nie otrzymały: Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Małgorzaty w Chybicach na remont więźby i pokrycia dachowego XIV-wiecznego kościoła; Parafia Rzymskokatolicka św. Mikołaja w Grabowcu na prace konserwatorskie ołtarzy bocznych XVII-wiecznego kościoła; Parafia Rzymskokatolicka Najświętszej Marii Panny w Smogorzowie na konserwację polichromii kopuły kaplicy Najświętszego Sakramentu; Parafia Rzymskokatolicka św. Aleksego w Przedborzu na prace konserwatorsko- restauratorskie przy elewacjach wraz ze wzmocnieniem konstrukcji XIII-wiecznego kościoła; Parafia Rzymskokatolicka Św. Trójcy w Tarłowie na prace konserwatorsko-restauratorskie ołtarza głównego w XVII-wiecznym kościele parafialnym; Parafia Rzymsko-Katolicka Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą na remont konserwatorski wnętrza nawy głównej; Parafia Rzymskokatolicka św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Dobieszynie na renowację dachu wraz z poddaszem oraz instalacją odgromową XX-wiecznego kościoła; Parafia Rzymskokatolicka św. Jacka w Odrowążu na konserwację ołtarza głównego XVI-wiecznego kościoła św. Jacka i św. Katarzyny; Parafia Rzymskokatolicka św. Ludwika w Bliżynie na remont konserwatorski dachu i ścian zewnętrznych XIX-wiecznego kościoła filialnego św. Zofii; Parafia pw. św. Stanisława bp. m. i św. Małgorzaty w Janowcu nad Wisłą oraz Parafia św. Stanisława biskupa i męczennika w Cerekwi.

Pieniędzy nie dostały też: Fundacja We Dworze Rzuców, która starała się o pieniądze na kontynuację prac w XIX-wiecznym parku dworskim oraz Gmina Solec nad Wisłą na odtworzenie okien i drzwi zewnętrznych w XIX-wiecznym Ratuszu Miejskim.

W sumie ministerstwo przekazało na ratowanie zabytków w naszym regionie 2 miliony 480 tysięcy złotych.

Dodajmy, że nabór wniosków o dotacje na rewitalizację zabytków prowadzi aktualnie Urząd Marszałkowski w Warszawie. Zainteresowani mogą starać się o dofinansowanie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Do podziału jest 6 mln złotych. Termin składania wniosków upływa 14 marca.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4