Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Reżyser Paweł Woldan w Mariówce

Diecezja Radomska

Reżyser Paweł Woldan w Mariówce

15 listopad 2018 / Tekst

Znany reżyser Paweł Woldan był gościem sióstr służek w Mariówce koło Przysuchy. Spotkanie odbyło się w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Promień, które prowadzi zgromadzenie założone przez bł. Honorata Koźmińskiego. Wydarzenie było jednym z punktów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ponadto w tym roku służki obchodzą 140. rocznicę powstania swojego zgromadzenia.

Paweł Woldan opowiadając o swojej drodze twórczej, wskazał na rolę mistrza sztuki filmowej, jakim był dla niego Krzysztof Kieślowski oraz na duchowy wpływ św. Jan Paweł II. Uczestnicy spotkania słuchali świadectwa reżysera o tym, jak ważna jest wytrwałość w realizacji projektów mądrych filmów. - Szacunek wobec widza, który ma prawo do przekazu zgodnego z obiektywną rzeczywistością w najpiękniejszej, choć trudnej formie artystycznej, to postawa cechująca Pawła Woldana, która sprawia, iż filmy oraz spektakle teatru telewizji reżyserowane przez niego cieszą się uznaniem i dużą oglądalnością - opowiada s. Elżbieta Kowacz.

Uczestnicy spotkania mogli nie tylko porozmawiać z reżyserem, ale także zobaczyć fragmenty jego dzieł i dowiedzieć się o przygotowywanym przez niego serialu filmowym poświęconym Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

- Artysta wyraża siebie w swoich dziełach. Dlatego wspaniałym uzupełnieniem poznania Pawła Woldana, jako twórcy niezłomnego i bezkompromisowego są wieczory jego twórczości, które będą trwać w w ośrodku Promień do 28 listopada 2018 r. - dodaje s. Kowacz. 16 listopada zostanie zaprezentownay film dokumentalny Jan Paweł II i Prymas Wyszyński, a 26 listopada "Prymas Kardynał Hlond". Dzień później film "Non Possumus" część I a część II - 28 listopada.

Wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej Pawła Woldana dla Polski potwierdził Prezydent Andrzej Duda w 2016 r. odznaczając go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał on także we wrześniu 2017 r., podczas Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, „Platynowy opornik”, czyli nagrodę specjalną za całokształt twórczości, „za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej”. Był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach filmowych.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4