Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 19 sierpnia - św. Sykstus III, papież
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Rocznica koronacji obrazu MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej

Diecezja Radomska

Rocznica koronacji obrazu MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej

02 lipiec 2019 / Tekst

- Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej - powiedział biskup Henryk Tomasik, który celebrował mszę świętą w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. 2 lipca minęła 14. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Miejscowe sanktuarium to jedyna wierna kopia wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce. W październiku obchodzona będzie 30. rocznica jego powstania.

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

W homilii biskup Henryk Tomasik mówił, że dzisiaj potrzebna jest modlitwa w intencji Kościoła, dobrych i świętych kapłanów. - Dlatego dzisiaj dziękujemy Bogu za tych wiernych świeckich, którzy podejmują trud współpracy ze swoimi duszpasterzami. To jest szczególny dar w naszych czasach, który możemy ofiarować Bogu. Potrzebna jest modlitwa, by kapłanami poradzili sobie także z trudnościami dnia codziennego. Doświadczony proboszcz mówi tak: ja widzę w mojej parafii dwa Kościoły: pierwsze w niedzielę, gdy patrzę z ambony na piękną wspólnotę, a drugi w kancelarii parafialnej, w której są tylko pretensje, żale a nawet krzyki. To nie jest proste. Ten drugi kościół jest trudniejszy. Dlatego potrzebna jest modlitwa za księży, którzy nie zawsze mają satysfakcję z katechezy, ze spotkań z wieloma grupami. Dziękujemy za dar modlitwy za kapłanów. Dziękujemy za akcję tysiąc koronek za kapłanów. Dziękujemy młodzieży za ten piękny znak wdzięczności za swoich duszpasterzy - mówił ordynariusz radomski.

Bp Tomasik mówił również, że bardzo potrzebna jest dzisiaj modlitwa za rodzinę, która przeżywa kryzys oraz w intencji tych, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa.

Dalej celebrans mówił, że potrzebna jest modlitwa za młodzież, której nie jest łatwo zachować wiarą w naszych czasach, jak również w intencji powołań, bo - jak mówił ksiądz biskup - brakuje dobrych kapłanów, sióstr zakonnych i misjonarzy.

Na koniec biskup Tomasik powiedział, że przed nami wierzącymi staje wielka modlitwa i ofiara za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i walczą z wiarą. Mówił, że to trudne dzieło, by ci ludzi dostrzegli swój błąd, który polega na tym, że wolno ironizować z naszej wiary. - To już dokonuje się w Polsce. To profanacje obrazów Matki Bożej, parodiowanie mszy świętych i procesji Bożego Ciała, czy ironizowanie św. Jana Pawła II. Co możemy uczynić? Możemy powiedzieć za Prymasem Tysiąclecia. Non Possumus! Tego nie wolno akceptować. Kościół oferuje wiarę w Chrystusa, źródło nadziei, które nigdy nie zawodzi. Kościół w Polsce ma do zaoferowania Europie skarb pobożności maryjnej - mówił ordynariusz radomski:

Kustosz sanktuarium ks. Jerzy Karbownik:

Wierni są bardzo przywiązani do skarżyskiej Ostrej Bramy:

Inicjatorem budowy sanktuarium był wilnianin bp Edward Materski, ordynariusz sandomiersko-radomski. Decyzją bp. Materskiego budowa rozpoczęła się w maju 1988 roku. Rok później, w listopadzie, kard. Henryk Gulbinowicz, pochodzący z Wileńszczyzny, poświęcił kaplicę i dokonał intronizacji wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia. Wierną kopię tej z Ostrej Bramy namalowała wilnianka Izabela Borowska. Koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej odbyła się 2 lipca 2005 roku. Uroczystości przewodniczył kard. Gulbinowicz. 7 stycznia 2014 roku, dekretem papieża Franciszka, kościół sanktuaryjny otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4