Na antenie: SEDNO SRRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Opady

7°C

Radom

Opady

Wilgotność: 92%

Wiatr: 49.89 km/h

 • 23 Paź 2018

  Rain 7°C 5°C

 • 24 Paź 2018

  Opady 7°C 2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Rodzina pierwszym nowicjatem

Diecezja Radomska

Rodzina pierwszym nowicjatem

20 kwiecień 2018 / Tekst

Świadectwo życia innych ludzi, pozwala odkryć dar powołania – powiedział ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań. 22 kwietnia w Polsce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne.

DOMINIK NOWAKOWSKI/Gość Niedzielny w Płocku
DOMINIK NOWAKOWSKI/Gość Niedzielny w Płocku

Ks. Tatar przywołał przykład Sióstr Misjonarek Miłości z Kalkuty, które nie mają osoby odpowiedzialnej za powołania. - U nich taka instytucja nie istnieje i słusznie. Liczy się przede wszystkim świadectwo życia tych zakonnic. Dzisiaj stajemy przed trudnym zadaniem, bo świat chce nas pozyskać, a z drugiej strony młodzi ludzie przyglądają się nam i żądają pewnego radykalizmu. Może dlatego nie odnotowujemy ogromnego spadku w klasztorach klauzurowych. Zresztą kilka lat temu przebywałem w Hiszpanii w klasztorze w Avila. Zwracam uwagę, że sytuacja Kościoła w tym kraju jest trudna, a kandydatki do klasztoru czekają na zwolnienie się miejsca – powiedział ks. Marek Tatar.

Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uważa, że społeczeństwo ma poważny wpływ na kształtowanie młodych kandydatów do życia kapłańskiego, czy zakonnego. - Pochodzimy z konkretnych domów, rodzin. I popatrzmy na kondycję współczesnego społeczeństwa. Tu nie chodzi o praktykowanie, lecz charakter życia katolickiego. Często mówi się, że pierwszym nowicjatem jest rodzinny dom. Ja w moim ojcu dostrzegałem przykład pobożności mężczyzny – mówił gość Radia Plus Radom.

- Wielu młodych ludzi boi się odciąć pępowinę, czyli podjąć ważne decyzje w swoim życiu. Dotyczy to nie tylko obszaru powołania kapłańskiego, ale i rodzinnego. Z drugiej strony dostrzegamy zwiększający się wiek osób zgłaszających się do seminariów duchownych czy zakonów. W warszawskim seminarium, gdzie wykładam, są alumni, którzy skończyli studia, czy pracowali zawodowo. Coraz rzadziej przychodzą osoby po maturze – dodał ks. Marek Tatar.

Dlatego tak ważne jest – jak mówił dalej duszpasterz - wdrażanie okresu propedeutycznego w Polsce. - To jest piękna praktyka, która sprawdziła się w życiu konsekrowanym. To czas na zastanowienie się, czy chcę tak żyć – stwierdził specjalista w zakresie teologii duchowości.

Na koniec ks. Tatar nawiązał do Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. - Wciąż słyszę fenomenalne stwierdzenie Ojca Świętego, że „Bóg przychodzi w milczeniu i dyskretnie, nie narzucając się naszej wolności”. Tu nie potrzeba większego komentarza – zakończył krajowy duszpasterz powołań.

Cała rozmowa z ks. Markiem Tatarem w magazynie "Od niedzieli do Niedzieli" w sobotę o 6.30 i w niedziele o 13.30.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

7°C

Radom

Opady

Wilgotność: 92%

Wiatr: 49.89 km/h

 • 23 Paź 2018

  7°C 5°C

 • 24 Paź 2018

  7°C 2°C

ARTYSTA TYGODNIA

Vox
"Bananowy song"

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 9
ONICO Warszawa 3 9
Cerrad Czarni Radom 3 6
PGE Skra Bełchatów 3 6
Jastrzębski Węgiel 3 5
Chemik Bydgoszcz 3 5
GKS Katowice 2 4
Trefl Gdańsk 2 3
Stocznia Szczecin 2 3
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 3
Indykpol AZS Olsztyn 3 3
Asseco Resovia Rzeszów 2 1
MKS Będzin 3 0
Cuprum Lubin 3 0

POLECAMY

230x190 4