Rodzina pierwszym nowicjatem Diecezja radomska - Radio Plus Radom
Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 20 sierpnia - Samuel, prorok
Częściowe zachmurzenie

17°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 81%

Wiatr: 11.27 km/h

 • 20 Sie 2018

  Częściowe zachmurzenie 31°C 17°C

 • 21 Sie 2018

  Częściowe zachmurzenie 25°C 13°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Rodzina pierwszym nowicjatem

Diecezja Radomska

Rodzina pierwszym nowicjatem

20 kwiecień 2018 / Tekst

Świadectwo życia innych ludzi, pozwala odkryć dar powołania – powiedział ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań. 22 kwietnia w Polsce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne.

DOMINIK NOWAKOWSKI/Gość Niedzielny w Płocku
DOMINIK NOWAKOWSKI/Gość Niedzielny w Płocku

Ks. Tatar przywołał przykład Sióstr Misjonarek Miłości z Kalkuty, które nie mają osoby odpowiedzialnej za powołania. - U nich taka instytucja nie istnieje i słusznie. Liczy się przede wszystkim świadectwo życia tych zakonnic. Dzisiaj stajemy przed trudnym zadaniem, bo świat chce nas pozyskać, a z drugiej strony młodzi ludzie przyglądają się nam i żądają pewnego radykalizmu. Może dlatego nie odnotowujemy ogromnego spadku w klasztorach klauzurowych. Zresztą kilka lat temu przebywałem w Hiszpanii w klasztorze w Avila. Zwracam uwagę, że sytuacja Kościoła w tym kraju jest trudna, a kandydatki do klasztoru czekają na zwolnienie się miejsca – powiedział ks. Marek Tatar.

Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uważa, że społeczeństwo ma poważny wpływ na kształtowanie młodych kandydatów do życia kapłańskiego, czy zakonnego. - Pochodzimy z konkretnych domów, rodzin. I popatrzmy na kondycję współczesnego społeczeństwa. Tu nie chodzi o praktykowanie, lecz charakter życia katolickiego. Często mówi się, że pierwszym nowicjatem jest rodzinny dom. Ja w moim ojcu dostrzegałem przykład pobożności mężczyzny – mówił gość Radia Plus Radom.

- Wielu młodych ludzi boi się odciąć pępowinę, czyli podjąć ważne decyzje w swoim życiu. Dotyczy to nie tylko obszaru powołania kapłańskiego, ale i rodzinnego. Z drugiej strony dostrzegamy zwiększający się wiek osób zgłaszających się do seminariów duchownych czy zakonów. W warszawskim seminarium, gdzie wykładam, są alumni, którzy skończyli studia, czy pracowali zawodowo. Coraz rzadziej przychodzą osoby po maturze – dodał ks. Marek Tatar.

Dlatego tak ważne jest – jak mówił dalej duszpasterz - wdrażanie okresu propedeutycznego w Polsce. - To jest piękna praktyka, która sprawdziła się w życiu konsekrowanym. To czas na zastanowienie się, czy chcę tak żyć – stwierdził specjalista w zakresie teologii duchowości.

Na koniec ks. Tatar nawiązał do Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. - Wciąż słyszę fenomenalne stwierdzenie Ojca Świętego, że „Bóg przychodzi w milczeniu i dyskretnie, nie narzucając się naszej wolności”. Tu nie potrzeba większego komentarza – zakończył krajowy duszpasterz powołań.

Cała rozmowa z ks. Markiem Tatarem w magazynie "Od niedzieli do Niedzieli" w sobotę o 6.30 i w niedziele o 13.30.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

17°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 81%

Wiatr: 11.27 km/h

 • 20 Sie 2018

  31°C 17°C

 • 21 Sie 2018

  25°C 13°C

ARTYSTA TYGODNIA

Nie bądź taki szybki Bill

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4