Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: 19 stycznia - św. Józef Sebastian Pelczar, biskup
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Rodzina pierwszym nowicjatem

Diecezja Radomska

Rodzina pierwszym nowicjatem

20 kwiecień 2018 / Tekst

Świadectwo życia innych ludzi, pozwala odkryć dar powołania – powiedział ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań. 22 kwietnia w Polsce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne.

DOMINIK NOWAKOWSKI/Gość Niedzielny w Płocku
DOMINIK NOWAKOWSKI/Gość Niedzielny w Płocku

Ks. Tatar przywołał przykład Sióstr Misjonarek Miłości z Kalkuty, które nie mają osoby odpowiedzialnej za powołania. - U nich taka instytucja nie istnieje i słusznie. Liczy się przede wszystkim świadectwo życia tych zakonnic. Dzisiaj stajemy przed trudnym zadaniem, bo świat chce nas pozyskać, a z drugiej strony młodzi ludzie przyglądają się nam i żądają pewnego radykalizmu. Może dlatego nie odnotowujemy ogromnego spadku w klasztorach klauzurowych. Zresztą kilka lat temu przebywałem w Hiszpanii w klasztorze w Avila. Zwracam uwagę, że sytuacja Kościoła w tym kraju jest trudna, a kandydatki do klasztoru czekają na zwolnienie się miejsca – powiedział ks. Marek Tatar.

Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uważa, że społeczeństwo ma poważny wpływ na kształtowanie młodych kandydatów do życia kapłańskiego, czy zakonnego. - Pochodzimy z konkretnych domów, rodzin. I popatrzmy na kondycję współczesnego społeczeństwa. Tu nie chodzi o praktykowanie, lecz charakter życia katolickiego. Często mówi się, że pierwszym nowicjatem jest rodzinny dom. Ja w moim ojcu dostrzegałem przykład pobożności mężczyzny – mówił gość Radia Plus Radom.

- Wielu młodych ludzi boi się odciąć pępowinę, czyli podjąć ważne decyzje w swoim życiu. Dotyczy to nie tylko obszaru powołania kapłańskiego, ale i rodzinnego. Z drugiej strony dostrzegamy zwiększający się wiek osób zgłaszających się do seminariów duchownych czy zakonów. W warszawskim seminarium, gdzie wykładam, są alumni, którzy skończyli studia, czy pracowali zawodowo. Coraz rzadziej przychodzą osoby po maturze – dodał ks. Marek Tatar.

Dlatego tak ważne jest – jak mówił dalej duszpasterz - wdrażanie okresu propedeutycznego w Polsce. - To jest piękna praktyka, która sprawdziła się w życiu konsekrowanym. To czas na zastanowienie się, czy chcę tak żyć – stwierdził specjalista w zakresie teologii duchowości.

Na koniec ks. Tatar nawiązał do Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. - Wciąż słyszę fenomenalne stwierdzenie Ojca Świętego, że „Bóg przychodzi w milczeniu i dyskretnie, nie narzucając się naszej wolności”. Tu nie potrzeba większego komentarza – zakończył krajowy duszpasterz powołań.

Cała rozmowa z ks. Markiem Tatarem w magazynie "Od niedzieli do Niedzieli" w sobotę o 6.30 i w niedziele o 13.30.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4