Na antenie: POLITYKA Z PLUSEM
Andrzej Stankiewicz
Patron dnia: 23 listopada - św. Klemens I, papież i męczennik
Pochmurno

5°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 84%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 23 Lis 2017

    Pochmurno 8°C 3°C

  • 24 Lis 2017

    Bardzo pochmurno 8°C 2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Modlitwa rok po śmierci arcybiskupa Zimowskiego

Diecezja Radomska

Modlitwa rok po śmierci arcybiskupa Zimowskiego

12 lipiec 2017 / Tekst

W radomskiej katedrze sprawowana była dziś wieczorem Msza Św. za śp. abpa Zygmunta Zimowskiego w rocznicę jego śmierci. Eucharystii przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik.

- Wielkie zatroskanie Chrystusa zostało przekazane Kościołowi, aby nikt, kto wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne i każdy z nas od momentu chrztu św., a szczególnie sakramentu bierzmowania jest zaproszony, ale i zobowiązany do tego, aby ratować to, co może zaginąć. To misja całego Kościoła, to misja każdego z nas, ale w szczególny sposób to zadanie, ktore stoi przed każdym duszpasterzem. W tę misję Kościoła, w misję zatroskania o drugiego człowieka wszedł śp. ks abp Zygmunt, którego rocznicę śmierci dziś wspominamy - mówił w homilii ks. bp Henryk Tomasik.

Biskup radomski przypomniał życiorys arcybiskupa Zimowskiego, podkreślając jego formację kapłańską, także drogę naukową, które przygotowały grunt do pracy dla Kościoła powszechnego i lokalnego. W 1983 roku ks. Zygmunt Zimowski rozpoczął pracę w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, której prefektem był wówczas ks. kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. W tamtym okresie ks. Zimowski był też postulatorem procesów beatyfikacyjnych: Karoliny Kózkówny, ks. Romana Sitki, a także Marii Ritz. 25 maja 2002 roku ks. Zimowski otrzymał w radomskiej katedrze święcenia biskupie, a głównym konsekratorem był kard. Ratiznger. Zawołaniem biskupa Zimowskiego były słowa: "Nie przyszedłem, aby mi służono, ale aby służyć". Biskup Tomasik wśród "radomskich" zasług swego poprzednika wymienił m.in. utworzenie ośrodka Emaus w Turnie, przygotowanie koronacji obrazu w Kałkowie i skarżyskiej Ostrej Bramie, synod diecezjalny. 18 kwietnia 2009 roku papież Benedykt XVI mianował bpa Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 12 lipca 2016 roku ks. abp Zimowski zmarł w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej po zmaganiu się z chorobą nowotworową.

- Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za pracę duszpasterską ks. arcybiskupa, za jego różnorodne zatroskanie duszpasterskie, a do tego naszego dziękczynienia dołączamy wielką modlitwę błagalną o dar pełni życia w Niebie dla ks. arcybiskupa, aby mógł spotkać sie z Tym, który powiedział o sobie "Ja jestem i Drogą i Prawdą i Życiem" - zakończył homilię ks. bp Tomasik.

Mszę Św. sprawowało kilkudziesięciu kapłanów. Modlitwa o życie wieczne z Bogiem dla ks. abpa Zimowskiego zgromadziła wiele osób. We Mszy Św. uczestniczyła rodzina arcybiskupa, znajomi, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń m.in. Rycerze Kolumba, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Środowisko Inicjatywa. Po liturgii wszyscy udali się do grobu arcybiskupa w katedrze. Tam odmówiona została modlitwa Anioł Pański. Złożone zostały też kwiaty.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA