Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Modlitwa rok po śmierci arcybiskupa Zimowskiego

Diecezja Radomska

Modlitwa rok po śmierci arcybiskupa Zimowskiego

12 lipiec 2017 / Tekst

W radomskiej katedrze sprawowana była dziś wieczorem Msza Św. za śp. abpa Zygmunta Zimowskiego w rocznicę jego śmierci. Eucharystii przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik.

- Wielkie zatroskanie Chrystusa zostało przekazane Kościołowi, aby nikt, kto wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne i każdy z nas od momentu chrztu św., a szczególnie sakramentu bierzmowania jest zaproszony, ale i zobowiązany do tego, aby ratować to, co może zaginąć. To misja całego Kościoła, to misja każdego z nas, ale w szczególny sposób to zadanie, ktore stoi przed każdym duszpasterzem. W tę misję Kościoła, w misję zatroskania o drugiego człowieka wszedł śp. ks abp Zygmunt, którego rocznicę śmierci dziś wspominamy - mówił w homilii ks. bp Henryk Tomasik.

Biskup radomski przypomniał życiorys arcybiskupa Zimowskiego, podkreślając jego formację kapłańską, także drogę naukową, które przygotowały grunt do pracy dla Kościoła powszechnego i lokalnego. W 1983 roku ks. Zygmunt Zimowski rozpoczął pracę w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, której prefektem był wówczas ks. kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. W tamtym okresie ks. Zimowski był też postulatorem procesów beatyfikacyjnych: Karoliny Kózkówny, ks. Romana Sitki, a także Marii Ritz. 25 maja 2002 roku ks. Zimowski otrzymał w radomskiej katedrze święcenia biskupie, a głównym konsekratorem był kard. Ratiznger. Zawołaniem biskupa Zimowskiego były słowa: "Nie przyszedłem, aby mi służono, ale aby służyć". Biskup Tomasik wśród "radomskich" zasług swego poprzednika wymienił m.in. utworzenie ośrodka Emaus w Turnie, przygotowanie koronacji obrazu w Kałkowie i skarżyskiej Ostrej Bramie, synod diecezjalny. 18 kwietnia 2009 roku papież Benedykt XVI mianował bpa Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 12 lipca 2016 roku ks. abp Zimowski zmarł w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej po zmaganiu się z chorobą nowotworową.

- Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za pracę duszpasterską ks. arcybiskupa, za jego różnorodne zatroskanie duszpasterskie, a do tego naszego dziękczynienia dołączamy wielką modlitwę błagalną o dar pełni życia w Niebie dla ks. arcybiskupa, aby mógł spotkać sie z Tym, który powiedział o sobie "Ja jestem i Drogą i Prawdą i Życiem" - zakończył homilię ks. bp Tomasik.

Mszę Św. sprawowało kilkudziesięciu kapłanów. Modlitwa o życie wieczne z Bogiem dla ks. abpa Zimowskiego zgromadziła wiele osób. We Mszy Św. uczestniczyła rodzina arcybiskupa, znajomi, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń m.in. Rycerze Kolumba, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Środowisko Inicjatywa. Po liturgii wszyscy udali się do grobu arcybiskupa w katedrze. Tam odmówiona została modlitwa Anioł Pański. Złożone zostały też kwiaty.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4