Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Rok św. Jana Pawła II

Diecezja Radomska

Rok św. Jana Pawła II

02 styczeń 2015 / Tekst

W Polsce rozpoczął się Rok Św. Jana Pawła II. Decyzję w tej sprawie podjął Sejm na początku grudnia.

Poseł Robert Telus przypomniał, że uchwała w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II została przyjęta "w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata".

- To ważny czas, bowiem będziemy mocnej zastanawiać się nad nauczaniem Jana Pawła II. Doskonale wiemy, jak ogromne jest duchowe dziedzictwo Ojca Świętego. Często gubimy te nauki, dlatego ten czas będzie takim dobrym akcentem, by na nowo przypomnieć to papieskie nauczanie - powiedział poseł PiS.

Z kolei prezydent Radomia Radosław Witkowski (poseł PO przed objęciem prezydentury w Radomiu) dodaje, że Rok Jana Pawła II powinien być "dobrym otwarciem dla wszystkich rządzących". - Jan Paweł II pozostawił nam wiele ważnych myśli, wśród których jest m.in. ciągła potrzeba otwierania się na drugiego człowieka. Ten rok to okazja do przypomnienia wartości, którymi żył Jan Paweł II. Jako naród jesteśmy zobowiązani do tego, by w codziennym życiu realizować filozofię życia św. Jana Pawła II - powiedział prezydent Radomia.

Ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podkreślił, że w czasie tych 12 najbliższych miesięcy politycy powinni ukazać sylwetkę Jana Pawła II od strony historycznej. - Chodzi głównie o wkład Jana Pawła II w przemiany polityczne, nie tylko w kontekście Polski czy Europy, ale całego świata. Wciąż mamy w pamięci słynne słowa Jana Pawła II wypowiedziane w UNESCO, że "istnieją nie tylko prawa człowieka, ale i narodów". Mówił też, że "jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć - a on pozostał przy życiu i pozostał sobą". Dzisiaj te słowa wydają się być oczywiste, ale wypowiedziane w czasie zimnej wojny były niezwykle odważne i to trzeba właśnie pokazać, bowiem są środowiska, które to bagatelizują - powiedział ks. Kowalczyk.

Kilka tygodni temu do inicjatywy związanej z ogłoszeniem roku 2015 Rokiem Jana Pawła II odniósł sie także biskup Henryk Tomasik. - Dobrze, że zauważamy znaczenie tego pontyfikatu. Dobrze, że Sejm podjął taką uchwałę. Nasz rodak kształtował wiarę całego Kościoła, ale także rozsławił Polskę, stał się jej najwspanialszym ambasadorem. Przyczynił się do tego, że nasza historia i kultura są bardziej znane na świecie - mówi biskup radomski.

Z drugiej strony biskup zauważył, że przed nami ważny etap, który przyniesie odpowiedzi na kolejne pytania: czy posłowie w swojej pracy ustawodawczej będą chcieli usłyszeć nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny, małżeństwa, zasad moralnych, które powinny regulować życie społeczne. Rok Jana Pawła II będzie taką okazja, by przypomnieć wielkie wskazania naszego rodaka, które są wciąż aktualne - powiedział bp Henryk Tomasik.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4