Na antenie: Sedno sprawy
Jacek Prusinowski
Patron dnia: 21 listopada - św. Gelazy I, papież
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 21 Lis 2017

    Pochmurno 3°C 0°C

  • 22 Lis 2017

    Chwilowe opady deszczu 3°C 0°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Ruszają zdjęcia do "Klechy"

Diecezja Radomska

Ruszają zdjęcia do "Klechy"

04 sierpień 2017 / Tekst
foto: Radosław Mizera

Rozpoczynają się zdjęcia do filmu fabularnego "Klecha", opowiadającego o Proteście Radomskich Robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz. Filmowcy w najbliższych dniach pojawią się w Radomiu oraz na trasie Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. 

Oficjalny klaps nastąpi w sobotę, 5 sierpnia na planie filmowym. Pierwsza scena będzie kręcona w sali parafialnej przy kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. 6 i 7 sierpnia ekipa będzie towarzyszyć pątnikom w drodze do Matki Bożej Częstochowskiej.

- Plan filmowy będzie się znajdował na trasie pielgrzymki między Hutą a Niekłaniem w okolicach Szydłowca. Będziemy również w Radomiu, Odrzywole nad rzeczką Drzewiczką oraz w Częstochowie - opowiada Jacek Gwizdała producent i reżyser filmu. Głównym planem zdjęciowym będzie gmach Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Na początku września zdjęcia będą kręcone w pobliżu kościoła św. Trójcy, gdzie ks. Kotlarz błogosławił protestujących. Scena będzie grana w udziałem ok. tysiąca statystów. 

Jacek Gwizdała dodaje, że postać ks. Kotlarza jest praktycznie nieznana w Polsce. - To postać anonimowa. Wynika to z tego, że po wydarzeniach 1976 roku ówczesna władza zrobiła wszystko, by wymazać z historii nazwisko tego kapłana - powiedział Jacek Gwizdała.

Ireneusz Czop, zagra postać ks. Romana Kotlarza. - Były różne propozycje, ale już po pierwszych spotkaniach z Irkiem byliśmy po słowie. Miał w pewnym sensie doświadczenie grając postać Karola Wojtyły, a następnie Jana Pawła II w spektaklu telewizyjnym - powiedział reżyser filmu. 

W obrazie wystąpi plejada znakomitych aktorów, m.in. Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Wojciech Pszoniak i Jan Peszek. 

Zdjęcia potrwają 50 dni. Premiera filmu odbędzie się 17 października 2018 roku z okazji 90. rocznicy urodzin ks. Romana Kotlarza, a więc dzień po 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 

Z Jackiem Gwizdałą rozmawiał Radosław Mizera:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 8 24
GKS Katowice 8 17
Indykpol AZS Olsztyn 8 16
Trefl Gdańsk 8 15
PGE Skra Bełchatów 7 15
Cuprum Lubin 9 14
Jastrzębski Węgiel 8 14
Espadon Szczecin 8 14
ONICO Warszawa 9 14
Asseco Resovia Rzeszów 8 13
MKS Będzin 9 10
Cerrad Czarni Radom 8 10
Łuczniczka Bydgoszcz 8 10
Dafi Społem Kielce 8 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 4
BBTS Bielsko-Biała 9 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA