Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Są już u nas!

Diecezja Radomska

Są już u nas!

30 marzec 2015 / Tekst

21 dni, 14 miejscowości i ponad 160 miejsc, w których pojawi się krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Salus Populi Romani. W poniedziałek, 30 marca rozpoczęła się w diecezji radomskiej peregrynacja symboli ŚDM podarowanych młodym z całego świata ponad 30 lat temu przez św. Jana Pawła II.

ks. Zbigniew Niemirski-GN
ks. Zbigniew Niemirski-GN

Krzyż i ikona nawiedzą centra, które zostały utworzone w diecezji, by młodzi mogli jak najlepiej przygotować się na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 r. Obecne będą m.in. na placach miast, w szkołach, domach pomocy społecznej, szpitalach czy więzieniach.

Symbole powitano w Białobrzegach. Tam odbyło się uliczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Następnie Mszy świętej w miejscowym kościele przewodniczył i homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik. - Proste znaki, krzyż i ikona, a w tej prostocie taka głębia treści i świadomość, że dotykały ich i całowały miliony ludzi na całym świecie - mówił w homilii. Bp Tomasik przypomniał także historię symboli ŚDM oraz zachęcał, by modlitwa przy nich była okazją do przygotowania się na przyszłoroczne spotkanie z papieżem w Krakowie.

Bp Tomasik modlił się również "o ocalenie przed potopem pogaństwa i lekceważenia tego co Boże". - Modlimy się o ocalenie każdego serca - mówił krajowy duszpasterz młodzieży. Mówił też, że zagraża nam niebezpieczeństwo odrzucenia Chrystusa, Jego Ewangelii, Jego prawdy i miłości. - Dzisiaj modląc się przy tych znakach, stawiamy sobie pytanie, jak ja odpowiadam na miłość Chrystusa - podkreślił biskup radomski.

Z Białobrzegów symbole zostały przewiezione do Radomia do kościoła św. Jadwigi na Osiedlu Akademickim. Tam symbole przyjęła młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego. - Jesteśmy szczęśliwi, że to spotkanie odbędzie się w Polsce. Duch św. zstępuje na ziemię, otrzymujemy Jego moc. Przez najbliższy rok będziemy czekać na przyjazd Ojca Świętego Franciszka - powiedziała Olga Nawara, uczestniczka spotkania. Marek Motyka dodał, że w "dobie globalizacji świata, który odchodzi o wartości ewangelicznych, symbole ŚDM pokazują, że jest inny, lepszy świat". - Te znaki są dla nas drogowskazem, jak iść przez życie - powiedział Marek Motyka.

Ks. Marek Adamczyk, proboszcz parafii św. Jadwigi i zarazem diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM 2016 powiedział, że przyjęcie symboli to zarazem kilka powodów do nadziei. - Pierwsza to ta, że peregrynacja symboli przybliży spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wielu młodych jeszcze nie do końca wie, na czym będą polegały Światowe Dni Młodzieży i jaka będzie ich rola w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że po tych dniach to się zmieni. Kolejna nadzieja, głębsza, to ta, że program peregrynacji z hasłem „Dotknij miłosierdzia” stanie się bardzo indywidualnym przeżyciem dla wielu osób, że młodzi ludzie będą mieli okazję dotknąć krzyża. Spotkanie w czasie paschalnym będzie doświadczeniem żywej przemieniającej życie wiary. Mamy nadzieję, że to doświadczenie będzie promieniować - mówił ks. Adamczyk.

Symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona MB Salus Populi Romani będą przebywały w diecezji radomskiej do 19 kwietnia. Tego dnia w katedrze radomskiej, gdzie o 12.30 sprawowana będzie Msza św. a dzień wcześniej o 18.00 na torze Automobilklubu radomskiego odbędzie się wielki koncert uwielbienia:

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4