Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Kinga, dziewica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Sienkiewicz jakiego nie znamy!

Diecezja Radomska

Sienkiewicz jakiego nie znamy!

12 październik 2018 / Tekst

Pamiętamy go jako autora Trylogii czy "W pustyni i w puszczy", zapominamy, że był podróżnikiem, kochał zwierzęta, szukał miłości. Mowa o Henryku Sienkiewiczu, którego poznać można podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.

Sienkiewicz jakiego nie znamy!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

W ramach trwającego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbyły się dwa spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem, a w zasadzie znawcami jego biografii - Maciejem Cybulskim - dyrektorem Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz ks. Grzegorzem Głąbem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Podczas spotkań przypominane były największe dzieła Sienkiewicza, jego miłość do ojczyzny, ale również ciekawostki, które w pewien sposób odczarowały twórcę. - To sprawia, że Sienkiewicz nie jest monumentalny, tylko jest ludzki, zwyczajny, pogodny - autentyczny - podkreśla bp Piotr Turzyński:

Dzięki spotkaniu i niezwykłym gościom można było poznać Henryka Sienkiewicza z całkiem innej strony. - Sienkiewicz dla wszystkich jest przede wszystkim pisarzem, ale był to człowiek ciekawy świata, był wielkim podróżnikiem. Właśnie dlatego temat naszego spotkania to "Sienkiewicz (nie)odkryty!?" - wyjaśnia Maciej Cybulski - dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - miejscu urodzenia twórcy.

O życiu "na walizkach", wielu podróżach Sienkiewicza, stadzie żurawi, które skłoniło go do powrotu, więzi z Wandzią, która okazała się prototypem Nel z "W pustyni i w puszczy" oraz trzech żonach, wszystkich o imieniu Maria, nieudanym polowaniu na lwa czy zamiłowaniu do kart, szach i likieru opowiadał dyrektor Cybulski. Jak się okazuje Sienkiewicz był miłośnikiem kawy i zwierząt. Swojego psa, którego nazwał Wykop prowadzał na smyczy, co w XIX wieku było raczej niespotykane. Z jednej z podróży przywiózł małpkę, która miała trafić do warszawskiego ZOO, jednak została u Sienkiewiczów - ze spiłowanymi zębami:

Jednak obok wielu ciekawostek przywoływanych podczas spotkania nie zapomniano o patriotyzmie i pobożności, które cechowały twórcę. - Henryk Sienkiewicz, ale też Bolesław Prus, podkreślali wielokrotnie, że żeby odnowiła się ojczyzna, muszą odnowić się mieszkańcy, serce człowieka. Dlatego w wielu utworach Sienkiewicza bohaterowie osiągają szczęście jeśli przejdą metamorfozę - wyjaśnia ks. Grzegorz Głąb - z Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego:

"Ku pokrzepieniu serc" - to hasło, które kojarzy się z twórczością Sienkiewicza. Okazuje się jednak, że nie do końca jego powieści historyczne miały pokrzepiać serca Polaków, a serce jego i jego umierającej żony. Sienkiewicz przez dwa lata miał podtrzymywać przy życiu swoją pierwszą żonę czytając jej fragmenty Trylogii i przerywając w najciekawszym momencie, by kobieta zmobilizowała się, wzięła leki, wyszła na spacer, a kolejnego "odcinka" wysłuchała kolejnego dnia:

Po prelekcji obejrzeć można było wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi, w której skład wchodzą przedmioty należące do polskiego Noblisty. Wśród nich pióra, zestaw szachów, walizka i płaszcz czy kieliszki, z których korzystał najczęściej. Wystawa zawiera również rękopisy "Potopu", listy z Afryki czy pierwsze wydanie "Quo Vadis", a na stałe znajduje się w muzeum w Woli Okrzejskiej - wyjaśnia Maciej Cybulski - dyrektor placówki:

Dla uczniów, którzy wzięli udział w spotkaniu była to wyjątkowa lekcja języka polskiego, podczas której odkryli, że Sienkiewicz nie był nudnym pisarzem, którego dzieła muszą poznawać:

Zachwycona wystawą jest również Elżbieta Łoboda - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Bierwcach:

To nie koniec Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W sobotę, 13 października w Oratorium św. Filipa Neri (ul. Grzybowska 22) o godz. 19.00 odbędzie się koncert muzyki chrześcijańskiej. Wystąpi  Agnieszka Musiał z zespołem. Natomiast w niedzielę, 14 października w radomskiej katedrze sprawowana będzie Msza Święta z okazji XVIII Dnia Papieskiego i zakończenia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej oraz koncert pt. „Exsultate, jubilate” w wykonaniu Filharmonii Świętokrzyskiej pod kierownictwem Jacka Rogali.

Wydarzeniom organizowanym w ramach TKCh medialnie patronuje Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4