Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Spotkanie z "Klechą"

Diecezja Radomska

Spotkanie z "Klechą"

14 grudzień 2018 / Tekst

54 dni zdjęciowe, ponad trzy tysiące aktorów na planie, ośmiomilionowy budżet. W radomskiej Resursie Obywatelskiej odbyło się spotkanie z twórcami filmu 'Klecha' opowiadającego o księdzu Romanie Kotlarzu i wydarzeniach Czerwca'76. Podczas spotkania wyświetlone zostały również fragmenty filmu oraz sceny z planu zdjęciowego.

Spotkanie z "Klechą"
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w Radomiu, Trablicach, Sadkowie i na Jasnej Górze. Zakończyły się w Pionkach 24 października. Film będzie opowiadał historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ - ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Szefem specjalnego oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo” (w tej roli Piotr Fronczewski). Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy. Jednym z jej ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana Kotlarza (Mirosław Baka), wikariusza z podradomskiej parafii Pelagów, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Sandomierzu w latach pięćdziesiątych.

Obok Mirosława Baki i Piotra Fronczewskiego na dużym ekranie widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in.: Artura Żmijewskiego (towarzysz Stefan), Danutę Stenkę (Lucyna), Janusza Chabiora (ksiądz kanonik), Marcina Bosaka (prokurator), Ignacego Gogolewskiego i wielu innych. 

Premiera filmu zaplanowana jest na wiosnę przyszłego roku. Na planie pracowało w sumie ponad trzy tysiące aktorów i statystów, a przygotowanie produkcji kosztowało 8 milionów złotych. Środki na stworzenie filmu udało się pozyskać m.in. z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a także z kasy miejskiej. - Myślę, że ten film będzie rzadką w Polskim kinie okazją, żeby zobaczyć osoby i wydarzenia Czerwca'76. To fragment historii, który dotychczas nie był tematem polskiego kina - mówi Andrzej Stachecki - producent filmu "Klecha": 

 - Chciałem zbliżyć się do obiektywnej prawdy o wydarzeniach radomskich. Do prawdy, nie narracji, którą propaganda komunistyczna wlała w umysły i uczestników tych wydarzeń oraz kolejnych pokoleń - mówi Wojciech Pestka - scenarzysta: 

- Chcemy dotrzeć do księdza Kotlarza w każdym okresie jego życia. Szukamy go całego, żeby całego go poznać - mówi ks. Edward Poniewierski - kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej: 

W spotkaniu udział wziął m.in Andrzej Jakubiak - jeden z kierowców ks. Kotlarza. Ze wzruszeniem wspomina jego mądrość i dobroć: 

 Ciekawi efektów pracy byli również statyści i obsługa techniczna: Ciekawi efektów pracy byli również statyści i obsługa techniczna:

Koproducentem i dystrybutorem kinowym filmu będzie Telewizja Polska. TVP jest również zainteresowana stworzeniem mini serialu na podstawie scenariusza i materiałów filmowych.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4