Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 26 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Staropolskie Kolędowanie dla Wolanianek

Diecezja Radomska

Staropolskie Kolędowanie dla Wolanianek

21 grudzień 2018 / Tekst

Finał XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie" Radom 2018 był muzyczną zapowiedzią na najwyższym poziomie Świąt Bożego Narodzenia.

Staropolskie Kolędowanie dla Wolanianek
fot. Radio Plus Radom

Od rana w Resursie Obywatelskiej rywalizowało aż 28 podmiotów, a po południu poznaliśmy najlepszych z najlepszych. Grand Prix za najlepsze wykonanie kolędy staropolskiej zdobył zespół "Wolanianki" z Wolanowa. 'Kiej łowiecek pilnowali przy kosorze, to pasterze uwidzieli w nocy zorze..." - wyśpiewywało dynamicznie ponad 30 osób na scenie. Nie zabrakło także tańca. "Wolanianki" zachwycały również pięknymi opoczyńskimi strojami. - Rozpiera mnie duma, radość i miłość, bo kocham te dzieciaki, tę młodzież. To są moje skarby, właściwie perły, perełeczki i chciałabym, żeby jak najdłużej były w tym zespole - powiedziała po ogłoszeniu wyników opiekunka i założycielka zespołu Barbara Waśkiewicz. - Nasza praca została doceniona. To dla nas bardzo wielkie wyróżnienie. Czujemy dumę, że udało nam się - dodała Nikola Berlińska. Zespół przypomniał stary utwór "Kieł łowiecek". - Kocham poznawać takie kolędy. Ta bardzo mi się spodobała - powiedziała Milena Sławińska.

Jury oceniało wykonawców w dwóch kategoriach: powyżej i poniżej 13 lat. Wśród tych starszych pierwsze miejsce zdobył Oliwier Dębiński ze Społecznego Ogniska Artystycznego w Kozienicach. W finałowym występie zaprezentował utwór "Cicho, cicho pastuszkowie".

W kategorii młodszej wygrał Dziecięcy Zespół Ludowy "Górne Nutki" z Górna. Drugie miejsca zajęły zespoły: "Małe Kraśniczanki" z Kraśnicy (ponizęj 13 lat) i "Jedynka Band" z Opoczna.

Na podium zmieściły się jeszcze solistki: Wiktoria Gawron z Kielc i Gabriela Papaj z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Przewodniczący jury ks. Andrzej Zarzycki chciałby, aby w kolejnych edycjach jeszcze więcej było kolęd staropolskich. - Urządziłem sobie taką małą statystykę. Sześć razy była "Mizerna cicha", cztery razy "Cicho pastuszkowie", cztery razy "Cicha noc". Pomijam to już, że "Cicha noc" jest austriacką kolędą, a nie tradycyjną naszą. Myślimy co zrobić, żeby rozszerzyć repertuar i uczestnicy sięgali do zapomnianych starych utworów, bo ich jest bardzo wiele. Z drugiej strony, obserwujemy taki dobry kierunek, że coraz więcej zespołów gra z żywym akompaniamentem i coraz więcej idzie w stronę regionalizmu - ocenił ks. Zarzycki.

Po występach laureatów odbył się koncert zespołu Spirituals Singers Band. Grupa powstała 40 lat temu we Wrocławiu. Wykonuje gospel, standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz kolędy. Muzycy zaproponowali radomskiej publiczności kolędy w swoistej dla siebie gospelowej aranżacji. Dodajmy, że uczestnicy uczcili minutą ciszy górników, którzy zginęli w Karwinie.

Dyrektor "Resursy Obywatelskiej" w Radomiu Renata Metzger podkreśliła, że "Staropolskie Kolędowanie" to jedna z najstarszych imprez, organizowanych przez tę instytucję.

- Kolejna edycja, gdzie kładziemy nacisk na tradycję, na staropolskie kolędowanie. Ta praca od kilku lat, ukierunkowanie ku tradycji, ku Bogu sprawia, że już nie słyszymy piosenek od mrozie, o jakimś bliżej nieokreślonym święcie, ale słyszymy wreszcie treść, słyszymy, że ma się narodzić Syn Boży - zauważył dyrektor festiwalu ks. Dariusz Sałek.

Jednym z patronów honorowych jest biskup radomski Henryk Tomasik i to on ufundował Grand Prix. Dziś przysłuchiwał się kolędowaniu w Resursie. - Polska kultura jest bardzo mocno przeniknięta duchem Ewangelii. Polskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem pokazują ten właśnie ścisły związek Ewangelii i naszej kultury. Polskie kolędy są chyba najpiękniejsze na świecie. Gdyby nie "Cicha noc" na pewno byłyby najpiękniejsze, Pokazują ducha narodu, pokazują wrażliwość, ale także wiarę - powiedział ks. bp Henryk Tomasik.

Festiwal Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie" przebiega w dwóch etapach. Zanim odbył się finał w Resursie Obywatelskiej przeprowadzone zostały eliminacje w 8 rejonach. Wzięło w nich udział 260 podmiotów. Wydarzenie od lat organizuje Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu i Diecezjalna Komisja Muzyki i Śpiewu Kościelnego. W tym roku po raz pierwszy współorganizatorem festiwalu był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Finał festiwalu poprowadził Jakub Mitek z Resursy Obywatelskiej. Honorowymi patronami byli: biskup radomski Henryk Tomasik, marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik i prezydent Radomia Radosław Witkowski. Festiwalowi patronowało medialnie Radio Plus Radom.

Wiktoria Gawron
Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4