Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Obchody Światowego Dnia Chorego

Diecezja Radomska

Obchody Światowego Dnia Chorego

08 luty 2019 / Tekst

Biskup Radomski Henryk Tomasik przewodniczył będzie obchodom Światowego Dnia Chorego w szpitalu miejskim i na Józefowie. Obchody Dnia zaplanowane są również w szpitalu w Krychnowicach oraz w Radomskim Centrum Onkologii. 

Obchody Światowego Dnia Chorego
fot. Radosław Mizera/Radio Plus Radom

27. Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został 27 lat temu przez Jana Pawła II. Rokrocznie centralne obchody odbywają się w innym miejscu świata. Pierwsze odbyły się w 1993 roku w Lourdes i częściowo w Rzymie, w 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra. W tym roku gospodarzem centralnych wydarzeń będzie Kalkuta, a hasłem tegorocznych obchodów będą słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie". 

W orędziu na 27. Światowy Dzień Chorego papież Franciszek przypomina, że Kościół – Matka wszystkich swoich dzieci, zwłaszcza słabych – pamięta, że gesty wielkodusznego daru, jak te Miłosiernego Samarytanina, są najbardziej wiarygodną drogą ewangelizacji. Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest „ważny”.

Papież zwraca również uwagę na postawę bezinteresowności, która powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej. To właśnie logika Ewangelii określa ich działanie, zarówno na obszarach najbardziej zaawansowanych, jak i w miejscach najtrudniejszych. Katolickie placówki są powołane, aby wyrażać istotę daru, darmowości i solidarności, w odpowiedzi na logikę zysku za wszelką cenę, logikę dawania, aby otrzymywać, logikę wyzysku nie zwracającego uwagi na ludzi.

Ojciec Święty wzywa wszystkich - zwłaszcza instytucje katolickie - do promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia. Katolickie instytucje opieki medycznej nie powinny wpadać w myślenie biznesowe, ale dbać o opiekę nad człowiekiem, bardziej niż o zysk. 

Cierpienie jest sprawiedliwe? 

Celem Światowego Dnia Chorego jest zwrócenie uwagi na obecność osób chorych pośród nas i potrzebę zaopiekowania się nimi. Wzorem i umocnieniem w cierpieniu może być dla chorych św. Jan Paweł II, który ustanowił ten Dzień. Nieprzypadkowo zrobił to 13 maja, ta data jest bowiem rocznicą objawień fatimskich, ale również zamachu na papieża. - Ojciec Święty Jan Paweł II jest wiarygodnym świadkiem, że w cierpieniu jest sens. Czasem człowiek może mieć zaćmiony umysł, nie widzieć sensu, to dzięki Panu Bogu i Jego łasce z godnością swoją chorobę przeżywać - wyjaśnia ks. Konrad Wójcik - diecezjalny duszpasterz służby zdrowia: 

Trudno jest pogodzić się z cierpieniem, jednym z etapów wewnętrznego uzdrawiania są kłótnie z Panem Bogiem. Są również etapem pogłębiania wiary. - To trudne, na pewno Pan Bóg też wiele ryzykuje dopuszczając cierpienie i chorobę dla człowieka - to już jest tajemnica Bożych planów. Nierzadko skutki takiej kłótni są błogosławione - zauważa ks. Konrad Wójcik. Często w obliczu choroby pojawiają się pytania "Dlaczego ja?", "Co winne jest moje dziecko", "Dlaczego innym się dobrze powodzi". Jak sobie z nimi radzić? 

Poniedziałkowe pokrzepienie

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego, w tym roku przypadnie w najbliższy poniedziałek. Tego dnia z chorymi z szpitalu miejskim przy ul. Tochtermana oraz w Mazowieckim Szpitalu na radomskim Józefowie. 

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym o godz. 9.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Henryka Tomasika, następnie Biskup Radomski odwiedzi pacjentów oddziału kardiologicznego i części ortopedii. Księża tego dnia również udzielać będą sakramentu Namaszczenia Chorych. 

W orędziu na XXVII Światowy Dzień Chorego papież Franciszek nie zapomina o Matce Teresie z Kalkuty. - Ona poświęcała się bezinteresownie, potrafiła nadstawić drugi policzek - przypomina ks. Mirosław Bandos - kapelan Radomskiego Szpitala Specjalistycznego:

Obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się również w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Ich przebieg będzie podobny do tych w szpitalu miejskim. Msza św. sprawowana będzie o godz. 12.00. Przewodniczył jej będzie Biskup Radomski Henryk Tomasik, który tutaj również spotka się z chorymi. Jest to również uroczystość odpustowa w szpitalnej kaplicy Matki Bożej z Lourdes. - To jest dzień chorych i cierpiących, ale również tych, którzy się nimi opiekują. Jednak o ludziach zmagających się z krzyżem choroby i cierpienia pamiętać należy każdego dnia. Pamiętać bezinteresownie - podkreśla ks. Radosław Kacprzak - kapelan w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu: 

 Wartość obchodów...

Dzień chorego obchodzony będzie również w Szpitalu Psychiatrycznym w Krychnowicach. Tam Światowy Dzień Chorego zaplanowany jest nadzielę, 10 lutego. O godz. 16.30 sprawowana będzie Msza św. z sakramentem Namaszczenia Chorych. Homilię w czasie Eucharystii wygłosi ks. Jacek Kucharski - dyrektor Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej. Obchody odbędą się także w Radomskim Centrum Onkologii - tutaj we wtorek, 12 lutego o godz. 10.00 zaplanowany jest występ młodzieży, natomiast o 11.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. Adama Orczyka - kapelana Centrum. Światowy Dzień Chorego odbędzie się również w szpitalu przy ul. Giserskiej. Tutaj Msza św. z sakramentem Namaszczenia sprawowana będzie w poniedziałek, 11 lutego o godz. 16.00. 

Obchody Światowego Dnia Chorego odbywać się będą także w szpitalu w Końskich. 11 lutego o godzinie 14 odprawiona zostanie msza święta, udzielony będzie również sakrament chorych. Na nabożeństwo do kościelnej kaplicy zaprasza ks. Artur Kowalczyk, kapelan szpitala.

Do odwiedzin osób cierpiących w szpitalach i wszelkich placówkach opiekujących się chorymi, a także w domach zachęca Caritas Diecezji Radomskiej. - Spotkanie z osobą kochaną to dar, którego nikt nie kupi. Uczmy pięknych relacji małe dzieci, które na pewno wywołają uśmiech na twarzach osób chorych - przekonuje ks. Robert Kowalski - dyrektor radomskiej Caritas: 

Z kapelanami o Światowym Dniu Chorego:

Całości rozmowy z ks. Konradem Wójcikiem wysłuchać można tutaj: 

Całości rozmowy z ks. Mirosławem Bandosem wysłuchać można tutaj: 

Całości rozmowy z ks. Radosławem Kacprzakiem wysłuchać można tutaj: 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4