Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Świece Caritas zapłoną po raz 25.

Diecezja Radomska

Świece Caritas zapłoną po raz 25.

28 listopad 2018 / Tekst

 Po raz 25. Caritas Polska wraz z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS i Diakonią Kościoła ewangelicko-augsburskiego dołączają do akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece rozprowadzanie będą od pierwszej niedzieli Adwentu, 2 grudnia.

Świece Caritas zapłoną po raz 25.
foto: MN/Radio Plus Radom

- Świeca Caritas na przestrzeni lat stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wigilii w Polsce. - Płomień każdej wigilijnej świecy daje szansę dzieciom z rodzin ubogich nie tylko materialnie - mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej:

Caritas Diecezji Radomskiej chce rozprowadzić od pierwszej niedzieli Adwentu, ok. 65 tys. świec. Będą one rozprowadzane we wszystkich kościołach na terenie diecezji radomskiej. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc edukacyjną i socjoterapeutyczną, dożywianie dzieci w świetlicach, leczenie oraz letni wypoczynek.

Ok. 11 tys. świec rozprowadzi natomiast diakonią kościoła ewangelicko - augsburskiego w Polsce. - Dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na organizację letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz na wsparcie świetlic socjoterapeutycznych - mówi proboszcz parafii ks. Wojciech Rudkowski. - Rzadko się zdarza, żeby w którejś ewangelickiej rodzinie podczas Wigilii nie było takich świec na wigilijnym stole - dodaje:

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapłoną także na stołach rodzin wyzwania prawosławnego. ELEOS włączył się w akcję po raz 20. - mówi ks. Paweł Sidoruk z parafii prawosławnej w Radomiu:

- Świeca w Kościele prawosławnym ma wielkie znaczenie, także ta wigilijna. Mówi się, że świeca, aby dała ciepło, musi się spalać, czyli dawać coś z siebie. Każdy z nas jest powołany do tego, aby w swoim życiu kierował się miłosierdziem, dlatego włączyliśmy się w akcję. W naszej parafii już można kupić świece. Dzięki temu możemy wspomóc potrzebujących, by Święta Bożego Narodzenia były radosne dla wszystkich - mówi ks. Paweł Sidoruk.

 Historia akcji

Pomysł Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zrodził się na zebraniu księży dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1994 roku, w Ośrodku dla Niepełnosprawnych Dzieci i Młodzieży w Rusinowicach. Początkowo akcja nosiła nazwę „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas” a jej symbolem była świeca z napisem Caritas. Miała ona stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników do przyjęcia Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy.

W 1994 roku postanowiono, że dochód ze sprzedaży świec przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom. A rok później projekt zyskał dzisiejszą oficjalną nazwę – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

W 1997 roku do akcji Caritas z ideą betlejemskiego światła pokoju przyłączyli się harcerze ZHP, dzięki temu świeca Caritas docierała m.in. do Prymasa Polski, Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu. Dotarła również do papieża Franciszka.

Od jubileuszowego 2000 roku akcja organizowana jest wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. Od tego momentu odbywa się także wspólna, ekumeniczna inauguracja.

Światło świec zachęca Polaków, by zaprosili do swojego domu najbardziej bezbronnych i najmniejszych ludzi potrzebujących naszej pomocy – dzieci. W akcję włączają się wszystkie diecezje w Polsce.

Komu i jak pomagamy

Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych płoną świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Polacy nabywając je, wspierają dzieci z ubogich rodzin z terenu swojej parafii lub diecezji. Pozyskane wpływy przeznaczone są na letni wypoczynek, całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, wparcie medyczne oraz pomoc edukacyjną. Pomoc dla dzieci świadczona jest także indywidualnie – w zależności od zaistniałych potrzeb – przez placówki pomocy i wolontariatu Caritas działające na terenie całego kraju, w tym w 180 specjalistycznych ośrodkach wsparcia dziennego dla dzieci. Przez lata działalności Caritas udało się poprawić kondycję materialną, moralną i duchową setek tysięcy polskich rodzin.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4