Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Szkaplerz pomocą na drodze do zbawienia

Diecezja Radomska

Szkaplerz pomocą na drodze do zbawienia

15 lipiec 2019 / Tekst

- Znaki, symbole pomagają nam dostrzec głębię - powiedział o szkaplerzu biskup radomski Henryk Tomasik. Jutro wspominamy Najświętszą Marię Pannę z Góry Karmel, zwaną też Matką Bożą Szkaplerzną.

Szkaplerz pomocą na drodze do zbawienia
fot. Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku- Kamiennej

Dwa prostokątne wycinki brązowego sukna wełnianego połączone dwoma tasiemkami, a na tychn wycinkach wizerunek Pana Jezusa i Matki Bożej Szkaplerznej. Taki szkaplerz noszą osoby świeckie. O historii tego znaku mówił w audycji "Kwadrans dla Pasterza" w Radiu Plus Radom ks. bp Henryk Tomasik. - Historia szkaplerza karmelitańskiego sięga XII wieku i jest związana z górą Karmel. Góra Karmel związana zaś jest z misją proroka Eliasza, który bronił czystości kultu, przeciwstawił się decyzji króla i królowej, żeby ulegać zwyczajom pogańskim. Tam na górze Karmel zamieszkali pustelnicy, którzy chcieli nawiązać do myśli Eliasza, ale przede wszystkim czcić Matkę Bożą. Nazwali się Braćmi NMP z góry Karmel. Z powodu prześladowań przenieśli się potem do Europy. Jednak Kościól uznał ich regułę życia i dał prawny początek zakonowi karmelitów. Zakon promieniował świętością w nowym środowisku, a szczególnie zasłynął z takiej głębokiej wiary św. Szymon Stock. Zmobilizował swoich braci, aby jeszcze bardziej zawierzyć się Matce Bożej. W nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku przeżył spotkanie z Matką Bożą. Objawiła się w otoczeniu aniołów i wskazując na szkaplerz powiedziała: "Przyjmij najmilszy synu szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania".

Biskup podkreśił, że sam szkaplerz nie jest gwarantem zbawienia, nie można traktować go jako talizman. - Znaki, symbole pomagają nam dostrzec głębię. Nie możemy powiedzieć, że różaniec zbawia, różaniec jest potrzebny, aby modlić się do Matki Bożej. To przede wszystkim Matka Boża pomaga nam zbawić się, a wszystko jest formą pomocy.

Jutro w wielu świątyniach będzie można przyjąć szkaplerz. Dla przykładu w sanktuarium w Wysokim Kole podczas Mszy św. o godz. 17. Więcej można przeczytać TU.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4