Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 25 marca - Zwiastowanie Pańskie
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Szukali Boskiego Oblicza za pomocą ikon

Diecezja Radomska

Szukali Boskiego Oblicza za pomocą ikon

11 styczeń 2019 / Tekst

Dwadzieścia jeden osób - uczestników warsztatów i pracujących samodzielnie - zaprezentuje w piątek, 11 stycznia napisane przez siebie ikony. W filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu odbędzie się wernisaż prac radomskich ikonografów. 

Szukali Boskiego Oblicza za pomocą ikon
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Grupa radomskich ikonopisów zaczęła się tworzyć w 2013 roku, po wystawie Drogi Ikony w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu zorganizowanej w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Dołączają do niej uczestnicy kolejnych edycji warsztatów ikonopisania, prowadzonych w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św.Filipa Neri w Radomiu. - Nie da się ikony malować jak innego obrazu: poczuję wenę i zacznę malować. Tu trzeba też pokory, wyciszenia i przede wszystkim poznania pewnego kanonu - wyjaśnia ks. Grzegorz Tęcza - opiekun duchowy radomskich ikonopisów i współprowadzący warsztaty ikonopisania w Radomiu i dodaje: - Szukamy Boskiego Oblicza. Nie w sensie fizycznego podobieństwa, ale przede wszystkim w duchowej głębi: 

Warsztaty rozpoczynają się po zebraniu grupy minimum dziesięciu osób chętnych. Trwają one 42 godziny, a uczestnicy poznają kolejne etapy powstawania ikony, technikę malowania temperą jajeczną, podstawy złocenia i proces gruntowania podobrazia. Podczas warsztatów wykonują szkic do ikony św. Oblicza, wprawki malarskie w technice tempery jajowej, złocenie szlagmetalem oraz ikonę Świętego Oblicza (Mandylionu) w technice tempery jajowej na zagruntowanej desce. Szczegóły dotyczące warsztatów i działającej od sześciu lat grupy znaleźć można na stronie internetowej www.ikony.radom.pl.

Efekty prac prezentowane są podczas wernisaży w radomskiej bibliotece. Jeden z nich właśnie w piątek, 11 stycznia o godz. 18.00. Podczas spotkania będzie można również dowiedzieć się więcej na temat pisania ikon, spotkać się z ich autorami, zaczerpnąć wiedzy o najbliższych warsztatach.

Wystawie medialnie patronuje Radio Plus Radom. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Czas relaksu

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 23 59
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Cerrad Czarni Radom 24 42
Aluron Virtu Warta Zawiercie 23 40
PGE Skra Bełchatów 23 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 23 27
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 23 20
MKS Będzin 23 7
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4