Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/To już czternaście lat...

Diecezja Radomska

To już czternaście lat...

02 kwiecień 2019 / Tekst

Odejście do Pana Ojca Świętego Jana Pawła II bardzo mocno zjednoczyło Polaków. To był wyjątkowy moment. Wtedy zniknęły gdzieś różnice polityczne, napięcia... Byliśmy zjednoczeni wokół Jego osoby, ale także zjednoczeni na modlitwę - wspomina Biskup Radomski Henryk Tomasik. Dziś mija 14 rocznica śmierci papieża Polaka. 

To już czternaście lat...
fot. wikipedia.org (Eric Draper - whitehouse.gov)

Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. Już podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”. Na kanonizację papieża Polaka nie trzeba było długo czekać. Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Na uroczystości w Rzymie był obecny Benedykt XVI, który beatyfikował papieża Polaka w 2011 roku.

W 2005 roku pożegnanie z prawie 85-letnim wtedy papieżem trwało kilka tygodni. W tym czasie dwukrotnie był w szpitalu i przeszedł zabieg tracheotomii z powodu niewydolności oddechowej. To, co początkowo przedstawiono oficjalnie jako objawy grypowe, faktycznie okazało się potem nasileniem się skutków choroby Parkinsona. Po raz ostatni pokazał się publicznie 30 marca, gdy stanął w oknie Pałacu Apostolskiego w porze środowej audiencji generalnej i pozdrowił wiernych w milczeniu. 

Pontyfikat papieża Polaka wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Również czas odchodzenia Ojca Świętego miał ogromne znaczenia dla Polaków, którzy zjednoczyli się na czuwaniu i modlitwie. - Tak było w dniu wyboru Ojca Świętego, a także w momencie jego śmierci. Wtedy byliśmy naprawdę zjednoczeni - zauważył ks. bp Henryk Tomasik w audycji Radia Plus Radom "Kwadrans dla Pasterza": 

 - Ważne, żebyśmy mieli świadomość, jak dużo Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał dla świata, dla Polski, także dla naszej diecezji - przypomina ks. bp Tomasik: 

 - Święty Jan Paweł II uczył nas prawdziwego patriotyzmu, ale także podejścia do drugiego człowieka - mówi ks. Andrzej Rytel-Adrianik - rzecznik Konferencji Episkopatu Polski: 

W diecezji radomskiej wiele parafii posiada relikwie św. Jana Pawła II. Znajdują się one m. in. w Paradyżu, Opocznie, Brudzewicach, Węgrzynie i Turnie w Skarżysku - Kamiennej i Radomiu. Św. Jan Paweł II jest patronem parafii na Sadkowie w Radomiu. Przed gmachem Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Młyńskiej w Radomiu oraz przed radomską katedrą przy ul. Sienkiewicza zobaczyć można pomniki Jana Pawła II. Jedna z radomskich ulic na os. Ustronie nazwana jest imieniem Jana Pawła II. Właśnie tam w dniu śmierci Ojca Świętego oraz w kolejne rocznice zapalane były znicze na znak pamięci o wielkim Polaku. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4