Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Tornister Pełen Uśmiechów wędruje na Ukrainę

Diecezja Radomska

Tornister Pełen Uśmiechów wędruje na Ukrainę

21 sierpień 2018 / Tekst

Tegoroczna akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” zostanie skierowana do ukraińskich dzieci, które mają polskie korzenie. Przedsięwzięcie będzie koordynowała Caritas Diecezji Radomskiej, przy udziale Sióstr ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, które prowadzą Parafialną Ochronkę „Ziarenko” w Jasieniowcach koło Lwowa.

S. Anna Lis
S. Anna Lis

Od lat radomska Caritas prowadziła akcję „Tornister Pełen Uśmiechów”. Tym razem pomocą zostaną objęte dzieci z Ukrainy. - Polski rząd wprowadził Wyprawkę Szkolną. Na każde dziecko zostanie przekazane 300 złotych. Dlatego zdecydowaliśmy, że w tym roku pomoc skierujemy na Wschód. Nie chcemy zapominać o potrzebujących dzieciach. Myślę o ukraińskich dzieciach, mające polskie korzenie – powiedział ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Do Radomia przyjechała siostra Anna Lis ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, która pracuje na Ukrainie. Tam zakonnice od trzech lat prowadzą Parafialną Ochronkę w Jasieniowcach, choć parafialny kościół mieści się Złoczowie. - W większości nasze dzieci mają korzenie polskie, gdyż Złoczów przed druga wojną światową należał do Polski. W wielu domach kultywuje się tradycje polskie, ale już w mniejszej grupie używa się języka polskiego. Miejscem, gdzie on jest rozwijany jest kościół i Sobotnia Szkoła Polska – opowiada s. Lis.

W ochronce dzieci uczą polskiego przez naukę wierszy, piosenek, czy modlitw. Zwracamy się do nich w dwóch językach: polskim i ukraińskim – dodaje zakonnica ze Złoczowa.

Zgromadzenie korzysta z pomocy z Polski, gdyż nie byłoby szans na utrzymanie Ochronki. - W tym momencie trwa remont naszej placówki. Potrzebujemy również artykułów papierniczych, szkolnych, proszków do prania, czy artykułów spożywczych.Dlatego też w najbliższym czasie odbędzie się zbiórka w radomskich sklepach i szkołach. Przeprowadzą ją wolontariusze Szkolnych Kół Caritas.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4