Na antenie: CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Steckiewicz
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Trwa najważniejszy tydzień

Diecezja Radomska

Trwa najważniejszy tydzień

21 marzec 2016 / Tekst
Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień Męki, Śmierci oraz Zmartwychwstania Chrystusa.
Trwa najważniejszy tydzień
Dino_b/flickr.com

- W niektórych językach używa się pojęcia - przypomina ks. bp Piotr Turzyński, Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej. - W języku polskim mówimy o wielkości – zaznacza.

Tydzień Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa tworzy święte triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Piątek oraz Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. - Rozpoczynamy dni, w których myślimy o Chrystusie, który przyszedł właśnie dla tej godziny, tego czasu i momentu, aby z miłości przelać krew dla nas – zaznacza bp Piotr Turzyński.

Ks. bp Piotr Turzyński będzie przewodniczył liturgii Wielkiej Soboty w radomskiej katedrze Opieki NMP. Z kolei Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Zarazem pierwszy dzień Triduum Paschalnego. O godz. 10.00 w radomskiej katedrze sprawowana będzie msza święta z udziałem kapłanów z całej diecezji połączona z poświęceniem Oleju Krzyżma. Uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej połączona z obrzędem umycia nóg będzie o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie Biskup Radomski, Henryk Tomasik.

W Wielki Piątek nie jest sprawowana Msza św. W kościołach sprawowana jest tylko Liturgia Męki Pańskiej z Adoracją Krzyża Świętego oraz – według Polskiej Tradycji – Droga Krzyżowa.

W Wielką Sobotę trwa adoracja przy Grobie Pańskim. Tego dnia święcimy pokarmy, które będą spożywane na wielkanocnym stole. Wieczorem z kolei trwa Liturgia Światła i Wody, Liturgia Słowa oraz Liturgia Chrzcielna. Obrzędy te stanowią integralną i najważniejszą część Triduum Paschalnego. Tego wieczoru rozbrzmiewają kościelne dzwony i śpiewa się uroczyste „Alleluja”.

Wieczorne nabożeństwo łączy się z poranną procesją rezurekcyjną.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4