Na antenie: Sedno sprawy
Jacek Prusinowski
Patron dnia: 21 listopada - św. Gelazy I, papież
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 21 Lis 2017

    Pochmurno 3°C 0°C

  • 22 Lis 2017

    Chwilowe opady deszczu 3°C 0°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Trzeba uczyć się słuchać ludzi

Diecezja Radomska

Trzeba uczyć się słuchać ludzi

20 kwiecień 2017 / Tekst

Warsztaty asertywnej komunikacji "Jak rozmawiać?" dla księży i diakonów odbyły się w Międzynarodowym Centrum Wolontariatu w Radomiu. Spotkanie prowadziły: Ilona Przeciszewska i Dominika Pruszczak, współpracujące z jezuicką Fundacją Pomocy Psychologicznej i Duchowej Inigo.

Organizatorem i pomysłodawcą warsztatów był ks. Radosław Kacprzak, wykładowca homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Przyznał, że tego typu zajęcia są potrzebne w posłudze duszpasterskiej. - Trzeba nauczyć się słuchać ludzi, czy czytelnie przekazywać nasze argumenty. Te zajęcia mają nam tylko pomóc podczas spotkań w szkole, czy szpitalu - powiedział ks. Kacprzak, który jest także kapelanem w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

W spotkaniu uczestniczył ks. Zdzisław Bochniak, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Radomiu. - Przyznam, że było to pomocne szkolenie. Trzeba rozmawiać, komunikować się nawet w trudnych sytuacjach. Człowiek uczy się przez całe życie - powiedział ks. Bochanik.

Z kolei diakon Mateusz Nowak z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu dodaje, że komunikacja jest niezwykle ważna. - Trzeba przygotować się do tego, jak rozmawiać z ludźmi w szkole, czy kancelarii parafialnej. Czasem mamy swoje zdanie na pewne kwestie, ale chodzi też o to, by słuchać drugiej strony i wspólnie dochodzić do kompromisu - powiedział diakon radomskiego seminarium duchownego.

Warsztaty prowadziła m.in. Ilona Przeciszewska. - Nie ma skutecznego, złotego środka w komunikacji. My tylko przekazujemy kilka narzędzi, które mogą się sprawdzić. To taki koszyk pewnych umiejętności, który można wykorzystać np. w kancelarii parafialnej - powiedziała prowadząca warsztaty. 

W piątek rozpoczynają się warsztaty autoprezentacji na ambonie. Jak mówić, aby być słuchanym? Jak przekazać, aby zostać zrozumianym? - to tylko niektóre aspekty, które będą poruszane w czasie zajęć. Poprowadzi je Zuzanna Fijewska-Malesza – aktorka teatralna, która współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Och-Teatrem, Teatrem Wytwórnia, Teatrem Żydowskim i Teatrem Polskim. Jest współzałożycielką Teatru MŁYN znajdującego się na Starym Mieście w Warszawie.Warsztaty potrwają do soboty w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego w Radomiu, przy ul. Kelles Krauza 19.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 8 24
GKS Katowice 8 17
Indykpol AZS Olsztyn 8 16
Trefl Gdańsk 8 15
PGE Skra Bełchatów 7 15
Cuprum Lubin 9 14
Jastrzębski Węgiel 8 14
Espadon Szczecin 8 14
ONICO Warszawa 9 14
Asseco Resovia Rzeszów 8 13
MKS Będzin 9 10
Cerrad Czarni Radom 8 10
Łuczniczka Bydgoszcz 8 10
Dafi Społem Kielce 8 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 4
BBTS Bielsko-Biała 9 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA