Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 25 maja - św. Grzegorz VII, papież
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Tysięczny klaps "Klechy"

Diecezja Radomska

Tysięczny klaps "Klechy"

20 sierpień 2018 / Tekst

70 procent zdjęć wykonano na potrzeby filmu fabularnego "Klecha". Powstający obraz dotyczy wydarzeń z protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz, którego prześladowała Służba Bezpieczeństwa i który zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców".

Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Ks. Zbigniew Niemirski/GN

W niedzielę zdjęcia były kręcone w Nieznamierowicach w powiecie przysuskim. Na rzece Drzewiczka odbywał się filmowy spływ kajakowy z udziałem partyjnych towarzyszy. - W spływie mamy komendanta MO, pierwszego sekretarza PZPR ze swoją konkubiną i młodzież z komunistycznych organizacji. Oni wszyscy spotykają pielgrzymkę idącą do Częstochowy. Podczas tej sceny odbywa się chrzest syna właśnie tej konkubiny, którą gra Danuta Stenka a partyjnym sekretarzem jest Artur Żmijewski – opowiada reżyser filmu Jacek Gwizdała.

W trakcie dnia otwartego dla mediów wykonano tysięczne ujęcie. - Tradycją jest, że to reżyser wykonuje ten klaps. Cieszę się, że wykonaliśmy już 70 procent zdjęć. Przed nami trudne zdjęcia protestu robotniczego, które odbędą się 15 i 16 września w Radomiu – dodał Jacek Gwizdała. Premiera filmu odbędzie się prawdopodobnie w lutym 2019 roku.

Ks. Romana Kotlarza gra Mirosław Baka. - Był blisko ludzi, żył wśród nich. To najważniejszy rys w jego działalności duszpasterskiej – mówi aktor o swoim filmowym bohaterze. - Zrobiłem 70 filmów i nigdy nie grałem księdza. Jeśli ktoś mi to zaproponował to stwierdziłem, że warto spróbować sił. Po przeczytaniu scenariusza odniosłem wrażenie, że uczestniczę w sensacyjnym filmie. Czytałem to wszystko z wypiekami na twarzy. Nie wiedziałem nic o ks. Kotlarzu. Tak jak większość Polaków. Dlatego ten film powstaje. To obraz o sile ducha tego człowieka. Mimo prześladowania walczył z komunizmem – powiedział Mirosław Baka.

Z ekipą filmową spotkał się biskup Henryk Tomasik. W czasie spotkania mówił, że cechą charakterystyczną księdza Romana była bezkompromisowość i obrona tego co Boże, troska o ludzi, którzy przeżywali bardzo trudną sytuację z powodu podwyżek cen żywności. - To było wielkie wołanie o sprawiedliwość i poszanowanie godności ludzkiej. Ksiądz Roman padł ofiarą pracy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW. Cechą charakterystyczną męczennika jest to, ze oddaje życie w obronie wiary. Ks. Roman pod tym względem jest wyjątkowy. Był blisko swoich parafian. W przeddzień 25 czerwca 1976 roku, ks. Roman nie wiedział, co wydarzy się w dniu protestu. W dniu wspomnienia św. Jana szedł przez teren swojej parafii. W kieszeni miał cukierki i odwiedzał solenizantów. Nie prowadził nadzwyczajnej działalności politycznej. W swoich kazaniach domagał się poszanowania godności drugiego człowieka – mówił ordynariusz radomski.

W obrazie występuje plejada znakomitych aktorów, m.in. Piotr Fronczewski, Mirosław Baka jako ks. Kotlarz, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Wojciech Pszoniak i Jan Peszek.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu, 25 czerwca 1976 pobłogosławił uczestników tego marszu. Był potem nachodzony i dotkliwie pobity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976.

Ks. Roman Kotlarz do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Od wielu lat wierni modlą się o jego rychłą beatyfikację.

Na zdjęciu od lewej: Danuta Stenka, Artur Żmijewski, bp Henryk Tomasik i Mirosław Baka

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4