Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: 23 marca - św. Józef Oriol, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/U św. Jana Pawła II w święto patronów Europy

Diecezja Radomska

U św. Jana Pawła II w święto patronów Europy

15 luty 2019 / Tekst

- Modlimy się za naszą ojczyznę, aby nigdy nie wyeliminowała Chrystusa i Ewangelii ze swego życia, z życia społecznego, politycznego, z życia kultury i przede wszystkim z serc Polaków - mówił biskup radomski Henryk Tomasik podczas Mszy Św. na grobie św. Jana Pawła II w Rzymie.

U św. Jana Pawła II w święto patronów Europy
fot. ks. A. Warso

 Ks. bp Tomasik przewodniczył Mszy Św. w bazylice św. Piotra. Jak poinformował nas ks. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary Eucharystię sprawowali także: kard. Konrad Krajewski – jałmużnik papieski, abp Juliusz Janusz – emerytowany nuncjusz apostolski, bp Łukasz Buzun – biskup pomocniczy diecezji kaliskiej i około osiemdziesięciu księży.

Biskup Henryk Tomasik zachęcił w homilii do wzorowania się na patronach Europy - św. Cyrylu i Metodym, których święto obchodzimy właśnie 14 lutego. Żyjący w IX wieku misjonarze Moraw, Bułgarii czy Węgier. Ich szczególnym wkładem było wprowadzenie do liturgii języka słowiańskiego, pisanego alfabetem greckim. - Św. Cyryl i Metody szukali dobrego języka, aby przekazać Ewangelię. To jest nam potrzebne. Przede wszystkim język, który wyraża kulturę, wyraża szacunek dla drugiego człowieka. Dzisiaj patrząc na tę naszą polską sytuację modlimy się słowami Romana Brandstaettera, który błagał Matkę Najświętszą: "Matko Słowa, Matko Dobroci, niech ani jedno polskie słowo nie będzie złe, niech nie rani, niech nie zabija, niech leczy, niech podnosi. Błagam cię o to Czarna Madonno o twarzy w bliznach jak polska ziemia". Potrzebne jest przede wszystkim dobre słowo, a potem to słowo przeniknięte Ewangelią, abyśmy dobrze wypełnili polecenie Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: "Wypłyń na głębię" - mówił w homilli ks. bp Henryk Tomasik.

Pasterz diecezji radomskiej odniósł się także do miejsca sprawowania Mszy Św. - Dziś w tym miejscu dziękujemy także Panu Bogu za św. Jana Pawła II, który jest dla nas wzorem zatroskania o ewangelizowanie świata. Do naszego dzięczynienia dołączamy modlitwę błagalną, abyśmy dobrze odczytali zaproszenie Chrystusa: "Wypłyń na głębię" - na głębię naszej osobistej wiary, na głębię zaangażowania w głoszenie Ewangelii i w budowanie środowiska chrześcijańskiego. Modlimy się za naszą ojczyznę, aby nigdy nie wyeliminowała Chrystusa i Ewangelii ze swego życia, z życia społecznego, politycznego, z życia kultury i przede wszystkim z serc Polaków. Modlimy się o dar wiary dla nas, byśmy odważnie wyznawali ją w każdej sytuacji i pomagali braciom w przyjęciu Chrystusa - mówił biskup radomski.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Czas relaksu

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 23 59
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Cerrad Czarni Radom 24 42
Aluron Virtu Warta Zawiercie 23 40
PGE Skra Bełchatów 23 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 23 27
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 23 20
MKS Będzin 23 7
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4