Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Upamiętnią ks. Zdzisława Domagałę

Diecezja Radomska

Upamiętnią ks. Zdzisława Domagałę

16 czerwiec 2018 / Tekst

Parafianie i pielgrzymi z grupy pielgrzymkowej nr 3 z parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Kapturze w Radomiu zapraszają na uroczyste poświęcenie kamienia upamiętniającego ks. kanonika doktora Zdzisława Domagałę. Msza Św. połączona z poświęceniem skweru im. ks. Zdzisława Domagały i pamiątkowej tablicy odbędzie się 17 czerwca.

Upamiętnią ks. Zdzisława Domagałę
foto: MN/Radio Plus Radom

Uroczystości zbiegają się z przypadającą w tym roku 40. rocznicą powstania Pieszej Pielgrzymki Radomskiej na Jasną Górę i 15. rocznicą śmierci ks. kanonika doktora Zdzisława Domagały.

Msza Św. odbędzie się 17 czerwca o godz. 13.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Wernera w Radomiu. Po niej odbędzie się przemarsz na skwer im. ks. Zdzisława Domagały u zbiegu ulic Wernera i Kraszewskiego i poświęcenie placu oraz odsłonięcie kamienia pamiątkowego.

Ks. kan. dr Zdzisław Domagała przez znaczną część swojego życia i kapłańskiej posługi związany był z mieszkańcami dzielnicy Kaptur, gdzie tworzył i był pierwszym proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Z grupą parafian tworzył podwaliny Pieszej Pielgrzymki Radomskiej na Jasną Górę, której był wieloletnim dyrektorem - napisali we wniosku o nadanie placowi patrona, parafianie i pielgrzymi. Zebrali 1200 podpisów.

Zdzisław Domagała urodził się 8 stycznia 1942 roku we wsi Suliszka w powiecie radomskim. Absolwent (matura 1960) VI LO im. Jana Kochanowskiego. Święcenia kapłańskie, po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu otrzymał w 1966 roku. Pracował w Szewnej koło Ostrowca Świętokrzyskiego, Kozienicach i Jasieńcu Iłżeckim. Tytuł magistra ks. Zdzisław Domagała zdobył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; tutaj też w 1977 roku obronił doktorat. W Radomiu przez 12 lat był wikariuszem w Farze (1971-82). Tu organizował m.in. spotkania dla studentów i zakładał duszpasterstwo akademickie. We współpracy z Bogdanem Borusewiczem organizował pomoc dla represjonowanych po wydarzeniach czerwca 1976 roku robotników. Wspierał tworzącą się w mieście opozycję. 2 marca 1977 roku był sygnatariuszem petycji opracowanej przez ks. Macieja Pachnika i ks. Lucjana Wojciechowskiego, do Sejmu PRL przeciwko ukazywaniu Kościoła Katolickiego w negatywnym świetle w środkach masowego przekazu.

Postać ks. Domagały większości radomian kojarzy się z pielgrzymkami na Jasną Górę. Po raz pierwszy wyruszył z pątnikami do Częstochowy w latach 60., a potem współorganizował radomską pielgrzymkę. Pierwsza Radomska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła w 1978 roku, a ks. Domagała został jej pierwszym kierownikiem. Prowadził pielgrzymów do Częstochowy przez 18 lat.

Organizator wykładów Towarzystwa Kursów Naukowych w Radomiu, a w październiku 1978 - kursu dla studentów, tzw. kręgu biblijnego. Od 1979 r. w ramach duszpasterstwa akademickiego ks. Domagała współorganizował z ojcem Hubertem Czumą spotkania m.in. ze Stefanem Kisielewskim, Andrzejem Wielowieyskim, przedstawicielami ROPCiO czy Ruchu Młodych Katolików. Kolporter pism niezależnych („Opinia”, „Bratniak”, „Gospodarz”). W stanie wojennym służby bezpieczeństwa PRL-u przeprowadziły rewizję w mieszkaniu księdza rekwirując m.in. maszynę do pisania.

W 1982 roku ordynariusz diecezji radomskiej bp Edward Materski zlecił ks. Domagale utworzenie nowej parafii na radomskim Kapturze. Najpierw był administratorem, potem (lata 1984-96) pierwszym proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Od 1994 r. jako kapelan uczestniczył w około 10 konwojach z pomocą humanitarną do państw b. ZSRR (Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Rosja) organizowanych przez fundację Pomost – Pomoc Polakom na Wschodzie.

W 1996 roku ks. Domagała ze względu na stan zdrowia (chorował na cukrzycę) zrezygnował z kierowania radomską pielgrzymką i parafią na Kapturze. Wrócił, jako rezydent do Fary. Tu w każdą trzecią niedzielę miesiąca sprawował msze święte dla rolników. Był także kapelanem chorych na cukrzycę i niewidomych.

Zmarł nagle w nocy z poniedziałku na wtorek 30 grudnia 2003 roku w swoim mieszkaniu. Miał 61 lat. Żegnały go setki kapłanów i wiernych. - Pielgrzymem pozostał do końca - mówił w homilii ks. bp Stefan Siczek. Ks. Domagała został pochowany na cmentarzu na Firleju.

Plac imieniem ks. Domagały Rada Miejska Radomia nazwała 26 czerwca ubiegłego roku. Za, głosowało 18 radnych, nikt nie był przeciw.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4