Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Walentynki w popiele

Diecezja Radomska

Walentynki w popiele

13 luty 2018 / Tekst

Kalendarz zdecydował o tym, że w tym roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego, a to jednocześnie Święto Zakochanych. Z pozoru wydaje się, że nie da pogodzić się tych treści, ale czy na pewno?

Walentynki w popiele
fot. http://parafianowytarg.pl

 Walentynki kojarzą się ze wszechobecnymi serduszkami, słodkościami w sensie deserowym, ale także przesłodkim klimatem. Święto Zakochanych najbardziej popularne jest wśród młodych. Zapytaliśmy ich jakie znaczenie ma dla nich to święto i jak je chcą spędzić.

Walentynki to idealna okazja na romantyczną randkę. Pary wychodzą do kina, restauracji, na koncert itd. Z drugiej strony mamy Środę Popielcową. Rozpoczynamy Wielki Post. W kościele słyszymy: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" czy "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Wchodzimy w okres liturgiczny, w którym rozważamy Mękę Pańską, szczególnie wpatrujemy się w krzyż, czynimy pokutę, odmawiamy sobie niektórych przyjemności. I jak to połączyć?

Żadnej sprzeczności nie widzi diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Mariusz Wilk. - Jeżeli Walentynki to święto miłości i zakochanych, to trzeba je spędzić w takim klimacie i ja nie widzę żadnej kolizji, która dotyczy Środy Popielcowej. Dla człowieka wierzącego jest to sprawa oczywista. To jest dzień, w którym rozpoczynamy Wielki Post, a zatem człowiek wierzący wie jak się zachować i na pewno fantazja zakochanych młodych ludzi może nas znowu zaskoczyć i nie będzie tutaj żadnego dylematu moralnego. Nie chodzi o atmosferę, ale chodzi o to, że spotykam się z osobą, którą kocham. W sumie dla zakochanych nie ma znaczenia, czy to będzie ławka w parku czy wspólny spacer po ośnieżonym lesie, czy to będzie restauracja, czy wyjście do kina, czy to będzie, daj Boże, wspólna modlitwa i pójście do kościoła, bo to Środa Popielcowa. Dla prawdziwie zakochanych to jest super okazja, żeby sobie uświadomić, czym jest Wielki Post. To Bóg z miłości do człowieka umiera, a zatem chcę kochać tak jak Pan Bóg, bo przecież on jest Miłością. Jeżeli chcę w życiu kierować się prawdziwą miłością, uczyć się jej i pielęgnować w swoim życiu  to to jest dobra okazja, żeby powiedzieć: Panie Jezu. To my, zakochani. Pomóż nam, żeby ta miłość była prawdziwa - mówi ks. Mariusz Wilk.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4