Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 13 listopada - święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, pierwsi męczennicy Polski
Częściowe zachmurzenie

6°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 100%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 13 Lis 2018

  Rain 13°C 5°C

 • 14 Lis 2018

  Bardzo pochmurno 8°C 5°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Walentynki w popiele

Diecezja Radomska

Walentynki w popiele

13 luty 2018 / Tekst

Kalendarz zdecydował o tym, że w tym roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego, a to jednocześnie Święto Zakochanych. Z pozoru wydaje się, że nie da pogodzić się tych treści, ale czy na pewno?

Walentynki w popiele
fot. http://parafianowytarg.pl

 Walentynki kojarzą się ze wszechobecnymi serduszkami, słodkościami w sensie deserowym, ale także przesłodkim klimatem. Święto Zakochanych najbardziej popularne jest wśród młodych. Zapytaliśmy ich jakie znaczenie ma dla nich to święto i jak je chcą spędzić.

Walentynki to idealna okazja na romantyczną randkę. Pary wychodzą do kina, restauracji, na koncert itd. Z drugiej strony mamy Środę Popielcową. Rozpoczynamy Wielki Post. W kościele słyszymy: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" czy "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Wchodzimy w okres liturgiczny, w którym rozważamy Mękę Pańską, szczególnie wpatrujemy się w krzyż, czynimy pokutę, odmawiamy sobie niektórych przyjemności. I jak to połączyć?

Żadnej sprzeczności nie widzi diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Mariusz Wilk. - Jeżeli Walentynki to święto miłości i zakochanych, to trzeba je spędzić w takim klimacie i ja nie widzę żadnej kolizji, która dotyczy Środy Popielcowej. Dla człowieka wierzącego jest to sprawa oczywista. To jest dzień, w którym rozpoczynamy Wielki Post, a zatem człowiek wierzący wie jak się zachować i na pewno fantazja zakochanych młodych ludzi może nas znowu zaskoczyć i nie będzie tutaj żadnego dylematu moralnego. Nie chodzi o atmosferę, ale chodzi o to, że spotykam się z osobą, którą kocham. W sumie dla zakochanych nie ma znaczenia, czy to będzie ławka w parku czy wspólny spacer po ośnieżonym lesie, czy to będzie restauracja, czy wyjście do kina, czy to będzie, daj Boże, wspólna modlitwa i pójście do kościoła, bo to Środa Popielcowa. Dla prawdziwie zakochanych to jest super okazja, żeby sobie uświadomić, czym jest Wielki Post. To Bóg z miłości do człowieka umiera, a zatem chcę kochać tak jak Pan Bóg, bo przecież on jest Miłością. Jeżeli chcę w życiu kierować się prawdziwą miłością, uczyć się jej i pielęgnować w swoim życiu  to to jest dobra okazja, żeby powiedzieć: Panie Jezu. To my, zakochani. Pomóż nam, żeby ta miłość była prawdziwa - mówi ks. Mariusz Wilk.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

6°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 100%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 13 Lis 2018

  13°C 5°C

 • 14 Lis 2018

  8°C 5°C

ARTYSTA TYGODNIA

„Pieśń konfederatów barskich”

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 6 18
Cerrad Czarni Radom 6 15
Jastrzębski Węgiel 6 10
Stocznia Szczecin 4 9
ONICO Warszawa 4 9
Aluron Virtu Warta Zawiercie 6 9
PGE Skra Bełchatów 6 9
Trefl Gdańsk 5 8
GKS Katowice 5 7
Indykpol AZS Olsztyn 6 7
Cuprum Lubin 6 6
Chemik, Bygdoszcz 6 5
MKS Będzin 6 4
Asseco Resovia Rzeszów 6 1

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA