Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 22 lutego - katedry świętego Piotra, Apostoła
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Weź ze sobą dobre serce!

Diecezja Radomska

Weź ze sobą dobre serce!

04 luty 2019 / Tekst

Wyciągnięcie człowieka z bezdomności to sztuka, ale większym wyzwaniem jest niesienie mu codziennego wsparcia w podjętej zmianie życia. Przyjaciele Bezdomnych z Radomia szukają wolontariuszy i zapraszają na spotkanie grupy.  

Weź ze sobą dobre serce!
fot. facebook.com

Motywacja w altanie...

Przyjaciele Bezdomnych działają już od ponad roku. Dzięki dziełom podejmowanym przez wolontariuszy ponad tysiąc trzystu bezdomnych, nie tylko z Radomia ma swoich duchowych przyjaciół, którzy otaczają podopiecznych modlitwą. Od prawie pięciu miesięcy co sobotę, a od niedawna również w niedziele rozdają bezdomnym obiady w ramach akcji "Kup obiad bezdomnemu". W trzech radomskich restauracjach można zapłacić za posiłek nie zjadając go, a przekazując na rzecz potrzebujących. O zaiwszonej zupie i drugim daniu przeczytać można tutaj oraz tutaj. Do pomocy włączyło się również kilka aptek, w których kupować można opatrunki, a podczas z bezdomnymi wolontariusze medyczni opatrują rany podopiecznych. Sobotnio-niedzielne spotkania są okazją do wsparcia osób bezdomnych - nie tylko materialnego, w postaci obiadu, ale przede wszystkim duchowego. To czas na rozmowę, wspólną modlitwę. - Pod altaną w parku rozmawiamy, budujemy relacje z osobami ubogimi, mobilizujemy ich do przemiany życia - mówi ks. Daniel Glibowski - koordynator Przyjaciół Bezdomnych.

Nie chodzi o to, żeby przyzwyczajać osoby bezdomne do tego, że pomoc im się należy, uczyć je roszczeniowej postawy. Żeby otrzymać obiad trzeba wziąć udział we wspólnej modlitwie, wtedy każdy uczestnik otrzymuje bilet, który może wymienić na obiad. To przypomnienie, że żeby coś otrzymać trzeba dać coś od siebie. 

Zdarza się tak, że bezdomni nie chcą zmieniać swojego życia, nie są gotowi na to by opuścić ulice, na której niektórzy spędzili wiele lat. Jednak są też tacy, którzy podejmują próbę powrotu do "normalności". Na to zaproszenie odpowiedziało już ponad dwadzieścia osób. - Odwiedzamy ich w miejscach bezpiecznych - domach pomocy społecznej czy szpitalach. Tutaj potrzebujemy wolontariuszy. Sztuką jest, żeby kogoś wyprowadzić z ulicy, ale jeszcze większą sztuką jest ich regularne odwiedzanie i towarzyszenie im - mówi ks. Daniel Glibowski i wyjaśnia, jaki powinien być przyjaciel bezdomnych. Nikt nie zostaje rzucony od razu na głęboką wodę, wolontariusz powoli wdraża się w spotkania, sam zgłasza gotowość podjęcia się kolejnego zadania, może liczyć na pomoc i wsparcie: 

Z grupą i podejmowanymi przez jej członków działaniami zapoznać się można w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Wtedy właśnie w Domu Parafialnym przy kościele św. Brata Alberta w parafii św. Brata Alberta w Radomiu o godz. 19.30 odbywają się spotkania wolontariuszy, na które zaproszeni są wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej czy przyłączyć się do grupy. W lutym spotkanie odbywa się w poniedziałek, 4 lutego. 

Wsparcie duchowe 

Nie każdy ma w sobie tyle siły, by spotykać się z osobami bezdomnymi, nie każdy może sobie na to pozwolić. Jednak podopieczni Przyjaciół Bezdomnych udzielają również duchowego wsparcia. Również w sekcji modlitewnej liczy się obowiązkowość i odpowiedzialność. Każdego dnia w intencji jednego bezdomnego modli się jedna osoba. W konsekwencji na jedną osobę bezdomną przypada siedem osób modlących się. Ustalany jest grafik, podopieczni wiedzą, że mają wsparcie duchowe. Z tego typu wsparcia korzysta ponad 1300 osób. - Każda zmiana zaczyna się od tego, żeby modlitwą dotknąć serca, żeby ta osoba zechciała kontaktu z drugim człowiekiem. Modlitwa może zdziałać cuda - przekonuje Marta Pawelczyk - koordynator sekcji modlitewnej Przyjaciół Bezdomnych: 

W grafiku modlitewnym  znalazło się ponad czterdziestu bezdomnych z Panamy, których Przyjaciele Bezdomnych spotkali podczas Światowych Dni Młodzieży. - Poruszyliśmy serca Panamczyków, dlatego przygotowujemy modlitwę w języku hiszpańskim - dodaje ks. Daniel Glibowski: 

Zgłoszenia do przyjmowane są drogą mailową pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Moc internetu

Marta Pawelczyk jest również koordynatorem sekcji medialnej. Codziennie na fanpage'u Przyjaciół Bezdomnych pojawiają się wpisy ukazujące świat oczami osoby bezdomnej. Pani Marta dzieli się swoim talentem, swoje obserwacje przelewa na profil, a każdy post ma przypominać o bezdomnych, podkreślać skalę problemu. - Czasem przeczytanie krótkiej notatki zwiększa świadomość - zauważa Marta Pawelczyk: 

                         

To jedna z wielu opowieści, więcej przeczytać można tutaj

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4