Na antenie: KOŚCIÓŁ WYDARZENIA KOMENTARZE
Weronika Zaguła
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Wielka Sobota i Wigilia Paschalna

Diecezja Radomska

Wielka Sobota i Wigilia Paschalna

19 kwiecień 2019 / Tekst

Do wieczora Kościół trwa na cichej modlitwie. Po zmroku będzie radować się ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Taka jest paschalna sobota.

Wielka Sobota i Wigilia Paschalna
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

W Wielką Sobotę podobnie jak w Wielki Piątek nie jest sprawowana Msza Św. Tradycyjnie święcimy pokarmy, które trafią na wielkanocny stół. Nie to jest jednak najważniejsze. Cały czas mamy możliwość adoracji Najśw. Sakramentu i krzyża. - Wielu wiernych idzie tego dnia do świątyni poświęcić pokarmy, przechodzą obok Grobu Pańskiego, nawet na chwilę się tam nie zatrzymując, chyba że z ciekawości zobaczyć dekorację, tymczasem tam jest Jezus obecny w Najśw. Sakramencie. Trzeba na chwilę uklęknąć i powiedzieć: Jezu, dziękuję Ci, że za mnie umarłeś - podkreśla liturgista ks. dr Tomasz Herc.

W inną rzeczywistość wchodzimy wieczorem, kiedy rozpocznie się Wigilia Paschalna. Przepisy liturgiczne zalecają, by liturgia rozpoczynała się, kiedy jest już ciemno. Dlaczego? - Pierwszym elementem tej liturgii jest uroczyste błogosławieństwo i poświęcenie ognia i zapalenie od tego ognia świecy paschalnej - świecy symbolizującej zmartwychwstałego Jezusa. Tę świecę trzykrotnie się unosi: przy ognisku, pod chórem i u stopni ołtarza, a unosząc wyśpiewuje się: Światło Chrystusa. Sens jest wtedy, gdy to światło rozświetla mrok. Ostatnim razem, kiedy kapłan lub diakon zaśpiewa "Światło Chrystusa", w ciemnym kościele zapalają się wszystkie światła - symbol Chrystusa, który pokonuje zło, śmierć i grzech - wyjaśnia nasz rozmówca.

Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z kilku części. Początek to wspomniana już liturgia światła. Warto zatrzymać się nad obrzędem ozdobienia paschału. Na tej woskowej świecy są symbole Alfa i Omega, co oznacza początek i koniec, którym jest Bóg. Na paschale kapłan rzeźbi też krzyż, a wokół niego cyfry bieżącego roku oraz umieszcza pięć czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa. Wierni zapalają od paschału przyniesione przez siebie świece podczas drugiego i trzeciego zatrzymania się ze świecą paschalną. Świece mamy zapalone podczas Orędzia Paschalnego oraz podczas liturgii chrzcielnej, kiedy odnowimy przyrzeczenia chrzcielne.

"Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo..." - tak zaczyna się Orędzie Wielkanocne (Exsultet). To najdłuższy śpiew w liturgii. - Zachęcam, by słuchać się w słowa. Jest to hymn ku czci zwycięskiego i zmartwychwstałego Chrystusa i całego misterium odkupienia, zaplanowanego przez Boga w historii zbawienia.

Kolejna część to liturgia słowa. Maksymalnie może być dziewięć czytań. W większości parafii liczba ta ograniczona jest do czterech czy pięciu. - Zawsze najważniejszym czytaniem, którego nigdy nie można opuścić jest czytanie o przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone, kiedy to Bóg okazał swoją potęgę, pokonał Egipcjan, a uwolnił z ich niewoli Izraelitów. Jest to, jak usłyszymy w Orędziu Paschalnym, ta sama noc. Tutaj już nie Egipt nas ściga, ale grzech i skutki tego grzechu, a uwalniającym od śmierci, od skutków grzechu jest Jezus Zbawiciel - mówi ks. Herc. Po czytaniach ze Starego Testamentu śpiewamy hymn "Chwała na wysokości Bogu" i znów wybrzmiewa dźwięk dzwonów i organów.

Podczas liturgii chrzcielnej błogosławiona jest woda. Paschał jest trzykrotnie zanurzany w wodzie, która będzie służyła do udzielania sakramentu chrztu św. Dziś odnawiamy także przyrzeczenia chrzcielne. To, co w naszym imieniu składali rodzice, ponawiamy podczas Wigilii Paschalnej. Odśpiewana zostaje też Litania do Wszystkich Świętych, a wierni zostają pokropieni wodą święconą. Kościół od początku w Wigilię Paschalną udzielał sakramentu chrztu. W niektórych parafiach ta tradycja jest kontynuowana.

Zwieńczeniem jest liturgia eucharystyczna, a w niektórych parafiach odbywa się także procesja rezurekcyjna.

Warto dodać, że Liturgia Wigilii Paschalnej nazywana jest matką wszystkich liturgii i matką wszystkich wigilii. - Jest najważniejszą i najpiękniejszą liturgią Kościoła - mówi ks. Tomasz Herc.

Radio Plus Radom będzie transmitować Liturgię Wigilii Paschalnej z klasztoru dominikanów w Warszawie. Początek o godz. 20.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4