Na antenie: CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Steckiewicz
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Wielki Czwartek

Diecezja Radomska

Wielki Czwartek

24 marzec 2016 / Tekst
Przed południem Msza Krzyżma, a wieczorem - Liturgia Wieczerzy Pańskiej. To stały program liturgiczny Wielkiego Czwartku, w którym wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.
Wielki Czwartek
fot. Grzegorz Artur Górski

Radomscy biskupi zapraszają kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wszystkich wiernych na godz. 10 do radomskiej katedry na Mszę Świętą Krzyżma. To ostatnia liturgia przed Triduum Paschalnym, która kończy jednocześnie okres Wielkiego Postu. Podczas Mszy Św. święcone jest krzyżmo oraz oleje chorych. Krzyżmo to olej z oliwek, zmieszany z ciemnym balsamem. Używa się go przy sakramencie chrztu i bierzmowania, sakramencie kapłaństwa, przy dedykacji kościoła i ołtarza. Jeszcze jeden ważny akcent Mszy Krzyżma to odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, które dokonuje się po homilii.

Natomiast Msza Św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie Triduum Paschalne. Mimo że udział w obchodach Triduum nie jest obowiązkiem katolika, warto skorzystać z tego wyjątkowego czasu w Kościele. - To jest przywilej, by być tak blisko tych zbawczych wydarzeń, tych wydarzeń, w których Chrystus objawia swoją miłość do każdego z nas. To jedna z najpiękniejszych liturgii Kościoła, najbardziej uroczystych - mówi liturgista ks. Tomasz Herc.

W wielkoczwartkowej liturgii nie brakuje wymownej symboliki. Podczas hymnu "Chwała na wysokości Bogu" po raz ostatni aż do Wigilii Paschalnej zabrzmią dzwony. Po homilii kapłan tak jak Chrystus umywa dwunastu mężczyznom nogi. Natomiast po Eucharystii Najśw. Sakrament przeniesiony zostanie do tzw. ciemnicy, symbolizującej uwięzienie Jezusa. To tu koncentruje się uwaga i modlitwa wiernych w wieczornej adoracji.

Radio Plus Radom o godz. 18 transmituje Mszę Św. Wieczerzy Pańskiej z radomskiej katedry, której przewodniczył będzie biskup radomski Henryk Tomasik.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4