Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Wielki Czwartek

Diecezja Radomska

Wielki Czwartek

18 kwiecień 2019 / Tekst

Dziś zakończy się Wielki Post i rozpocznie Triduum Paschalne. Wspominamy ustanowienie przez Chrystusa sakramentu Eucharystii, kapłaństwa i przykazania miłości.

Wielki Czwartek
fot. R.Mizera/Radio Plus Radom

O godz. 10 w radomskiej katedrze sprawowana będzie Msza Krzyżma, która jest ostatnią Mszą Św. w Wielkim Poście. Liturgii przewodniczył będzie biskup radomski Henryk Tomasik. Do katedry zaproszeni są kapłani, osoby konsekrowane, ale i wierni świeccy. Podczas tej Mszy Św. poświęcone zostaną dwa oleje - krzyżmo i olej chorych. Krzyżmo to olej z oliwek, zmieszany z ciemnym balsamem. Używa się go przy sakramencie chrztu i bierzmowania, sakramencie kapłaństwa, przy dedykacji kościoła i ołtarza. Z racji pamiątki ustanowienia sakramentu kapłaństwa tak licznie zgromadzeni dziś w katedrze księża odnowią też przyrzeczenia kapłańskie.

Wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy wyjątkowy i święty czas w Kościele - Triduum Paschalne, który zakończy się dopiero nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Wydawałoby się, że to cztery, a nie tytułowe trzy dni. Należy jednak zastosować rachubę dobową. - To najważniejsze dni w roku liturgicznym, w roku kościelnym, dni, które mają najwyższą rangę, dni, w których celebrujemy najważniejsze tajemnice nasze zbawienia i naszej wiary - mówi liturgista ks. dr Tomasz Herc.

Dziś wchodzimy w rzeczywistość Ostatniej Wieczerzy, ale i pojmania oraz uwięzienia Jezusa Chrystusa. W liturgii nie brak symboli. Oto podczas śpiewu hymnu "Chwała na wysokości Bogu" zabiją wszystkie dzwony i zagrają organy po to, by zamilknąć aż do liturgii Wigilii Paschalnej. - Zapadnie cisza, która pokazuje też rangę i wagę tego, co się dzieje. Chrystus umiera dla naszego zbawienia, dlatego pozostajemy niejako w żałobie. Dzwony to radość - wyjaśnia ks. Herc. Dzwonki zastąpione zostaną drewnianymi kołatkami, których dźwięk symbolizuje też odgłos przybijania gwoździ do Jezusowego krzyża.

Kolejny wymowny moment to obrzęd obmycia nóg. Tak jak Chrystus umywał nogi apostołom, tak też celebrans umyje nogi 12 mężczyznom. Zdjęcie ornatu i pozostanie w ubogiej dalmatyce ukaże służebną postawę kapłana. - Ten obrzęd nazywa się mandatum - polecenia. "Polecam, abyście się wzajemnie miłowali" mówi Chrystus i jako pierwszy daje przykład. Podchodzi do apostołów, zdejmuje świąteczne szaty, klęka przed nimi, obmywa im nogi i mówi "Czyńcie tak, jak ja wam uczyniłem". Na pamiątkę tego wydarzenia kapłani w parafiach obmywają nogi 12 przedstawicielom parafii.

Warto podkreślić też, że konsekrowane dziś hostie posłużą także na piątek, kiedy nie będzie sprawowana Msza Św. Po liturgii eucharystycznej Najśw. Sakrament przeniesiony zostanie do kaplicy adoracji zwanej ciemnicą. To symbol uwięzienia Jezusa Chrystusa. - Ta ciemnica to miejsce, w którym Chrystus przeżywa czas przygotowania do męki, a dla nas zachęta, by towarzyszyć Jezusowi, by trwać z Nim na modlitwie - mówi ks. Tomasz Herc. Warto skorzystać z możliwości osobistej modlitwy przed Najśw. Sakramentem. - To jest sens tych dni - spotkać Jezusa. My się napracujemy przed świętami, umyjemy okna, przygotujemy obfite potrawy, a w święta chodzi o to, by spotkać Chrystusa, który dla mnie umiera i dla mnie zmartwychwstaje.

Radio Plus Radom o godz. 18 transmituje Mszę Św. Wieczerzy Pańskiej z radomskiej katedry, której przewodniczył będzie biskup radomski Henryk Tomasik.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4