Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Z misją do Panamy

Diecezja Radomska

Z misją do Panamy

08 styczeń 2019 / Tekst

Ratownicy ZHR jadą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. W 200-osobowej grupie jest 9 harcerek i harcerzy z diecezji radomskiej.

Z misją do Panamy
fot. Radio Plus Radom

HOPR został oficjalnie zaproszony przez rząd Panamy i Komitet Organizacyjny ŚDM, aby pełnić Białą Służbę podczas spotkania młodych katolików z całego świata. - Zostaliśmy oficjalnie zaproszeni jako jedyna tego typu formacja z całego świata. To wielkie wyróżnienie dla Polski - mówi hm. Adam Niemkiewicz, komendant HOPR organizujący wyprawę.

Harcerze mają w tym zakresie spore doświadczenie. Podczas ŚDM w Krakowie byli największą służbą zabezpieczenia medycznego. W jej skład wchodziło 1100 harcerzy – wolontariuszy, w tym niemal 300 ratowników. - Mamy kwalifikowanych ratowników medycznych pierwszej pomocy. Wszyscy, którzy teraz lecą do Panamy, są po kursach. Intensywnie szkoliliśmy się przez 1,5 roku. Jedziemy tam na służbę w ramach misji pokojowej - mówi hm. Lidia Wierzbicka, instruktor ZHR, wylatuje do Panamy 11 stycznia i wraca 5 lutego.

 Głównym zadaniem harcerzy będzie pomoc medyczna, ale będą też stanowić wsparcie logistyczne i organizacyjne w diecezjach. Pierwsi ratownicy Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ZHR pojawili się w stolicy Panamy pod koniec ubiegłego roku. - Największe wyzwanie stanowiła logistyka. Kontyngent został podzielony na 20 grup. Sama podróż do Panamy dla zespołu 200 osób to wiele godzin lotu i przesiadki na trzech kontynentach. Zakończyliśmy etap planowania i jesteśmy gotowi do służby - deklaruje hm. Niemkiewicz.

HOPR jest jednostką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej powołaną 20 listopada 2002 r. Przygotowuje i szkoli harcerki i harcerzy ZHR do służby medycznej i ratownictwa w ZHR. HOPR organizuje ćwiczenia, szkolenia, manewry i w zakresie pierwszej pomocy, zabezpieczenie pracy śródrocznej gromad, drużyn i szczepów ZHR. Harcerki i harcerze ZHR prowadzą takie zajęcia w szkołach, świetlicach oraz organizują zabezpieczenie przedsięwzięć lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Podczas akcji letniej ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy i ratownicy wodni pełnią służbę na koloniach zuchowych, obozach harcerskich i wędrownych.

 foto: HOPR (fb)

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4