Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Z wdzięcznością za 25 lat biskupstwa

Diecezja Radomska

Z wdzięcznością za 25 lat biskupstwa

06 styczeń 2018 / Tekst

- Żadna próba wprowadzenia tzw. laickiego państwa, żadne prawo parlamentarne Europy czy świata, żadne kierunki filozoficzne nie stłumią w nas i w naszej ojczyźnie głosu Boga w sumieniach! - powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podczas uroczystej Mszy św. z okazji 25. rocznicy biskupstwa Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika. W Eucharystii uczestniczyło ok. 150 księży w tym 21 arcybiskupów i biskupów.

Z wdzięcznością za 25 lat biskupstwa
fot. Michał Kaczor / Radio Plus Radom

Wraz z Biskupem Radomskim Henrykiem Tomasikiem modlili się również posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz organizacji społecznych. - Wierzymy, że w tajemnicy świętych obcowania jest z nami św. Jan Paweł II, który przed 25 laty w Rzymie udzielił sakry biskupiej naszemu Pasterzowi. - powiedział na początku Mszy św. bp Piotr Turzyński.

Własnoręcznie podpisany i opatrzony pieczęcią Rybaka telegram do biskupa Henryka Tomasika skierował papież Franciszek. - Z kapłanami i wiernymi świeckimi połączyłeś się serdecznymi więzami przyjaźni, a nawet twoja radość w Panu i łagodność znane są wielu ludziom. Nie możemy pominąć twojej stałej troski o wypraszane od Pana modlitwami, a potem należycie pielęgnowane powołania. Pastoralnej troski o nauczanie katechezy, ochronę rodziny, wreszcie o wychowanie młodzieży. - pisze do jubilata Ojciec Święty. Telegram podczas Mszy św. odczytał ks. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary:

Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. - Istnieje w Polsce wiele środowisk, które utrudniają drogi wiary i modlitwy, a mimo to trzeba nam ufać, że żadna próba wprowadzenia tzw. laickiego państwa, żadne prawo parlamentarne Europy czy świata, żadne kierunki filozoficzne nie stłumią w nas i w naszej ojczyźnie głosu Boga w sumieniach! - powiedział do zebranych metropolita częstochowski, odnosząc się jednocześnie do drogi wiary, którą z rodzinnego domu wyniósł bp Tomasik:

- Jubileusz to czas radości i wdzięczności, ale również czas nowych zadań i ewangelicznego zawierzenia Bogu ku przyszłości. - zauważył abp Depo w kontekście zbliżającego się synodu biskupów w Rzymie poświęconego sprawom młodzieży:

Podziękowania i gratulacje oraz życzenia dla bp. Henryka Tomasika spływały z całego kraju. Odczytane zostały m.in listy od abp. Stanisława Gądeckiego - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski:

 - Wasza Ekscelencja swą postawą i aktywnością zapisał piękną kartę w kronikach diecezji naszego kraju. - pisał premier Morawiecki w liście, który odczytany został przez posła Marka Suskiego:

- Miłość do Chrystusa i miłość do Kościoła to w gruncie rzeczy jedna i niepodzielna miłość, która w orbicie człowieka ożywia wolę służenia Kościołowi, a nade wszystko rodzi wdzięczność za dar pełni kapłaństwa. - powiedział w imieniu prezbiterium radomskiego i osób życia konsekrowanego ks. infułat Stanisław Pintera:

Dziękowali również księża i wierni świeccy z diecezji radomskiej. Głos zabrał również prezydent Radosław Witkowski, który poinformował o uhonorowaniu bp. Tomasika najwyższym odznaczeniem władz samorządowych Radomia - "Bene Merenti - Civitas Radomiensis" (Dobrze Zasłużonemu - Mieszkańcy Radomia). Wyróżnienie jest uznaniem wybitnych zasług dla rozwoju miasta.

Za ciepłe słowa, obecność i przygotowanie uroczystości podziękował sam jubilat - bp Henryk Tomasik. - Bardzo dziękuję za modlitwę i proszę o tę modlitwę, abyśmy wspólnie budowali odważnie Chrystusowy Kościół:

 O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Chór Miasta Radomia pod dyrekcją ks. Wojciecha Szarego.

- Ksiądz biskup Henryk Tomasik kojarzy się chyba każdemu z bijącym ciepłem i dobrem, z którym rzadko możemy się spotkać w dzisiejszym świecie. - uważa Anna Kwiecień - poseł Prawa i Sprawiedliwości:

Współpracę z biskupem Henrykiem Tomasikiem dobrze wspomina Marek Figiel, który przez ostatnie lata piastował stanowisko konserwatora zabytków:

 - Wszyscy doceniamy fakt, że ksiądz biskup faktycznie żyje z wiernymi, co ze strony wiernych świeckich jest niezwykle istotne. - zauważa Paweł Dycht:

Lucyna Wiśniewska - prezes Stowarzyszenia Środowisko Inicjatywa ceni biskupa Tomasika za wiele zaleta, a przede wszystkim mocne stanowisko w sprawie ochrony życia:

O biskupie ciepło mówi również Marek Gwizdała - reżyser filmowy:

Radomianie dziękują ks. biskupowi m.in. za posługę diecezji radomskiej, bycie blisko ludzi, profesjonalizm, piękną mowę, skromność, działalność z młodzieżą i trafną ocenę sytuacji.

A czego radomianie życzą ks. biskupowi na kolejne lata?

Decyzją Jana Pawła II z 21 listopada 1992 r. ks. Henryk Tomasik został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Bp Henryk Tomasik przyjął święcenia biskupie z rąk św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie, 6 stycznia 1993 roku. Sakrę biskupią przyjęło w tym dniu dziesięciu innych biskupów z różnych krajów świata. Natomiast z decyzji papieża Benedykta XVI z 16 października 2009 r. bp Henryk Tomasik został mianowany biskupem radomskim. Ingres do katedry radomskiej naszego nowego Pasterza miał miejsce w listopadzie 2009 roku.

Całości homilii abp. Wacława Depo wysłuchać można tutaj:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4