Na antenie: POLITYKA Z PLUSEM
Andrzej Stankiewicz
Patron dnia: 23 listopada - św. Klemens I, papież i męczennik
Pochmurno

5°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 84%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 23 Lis 2017

    Pochmurno 8°C 3°C

  • 24 Lis 2017

    Bardzo pochmurno 8°C 2°C

Radio Plus Radom /39. Piesza Pielgrzymka Radomska/Za niecały miesiąc pieszo w stronę Jasnej Góry...

Diecezja Radomska

Za niecały miesiąc pieszo w stronę Jasnej Góry...

11 lipiec 2017 / Tekst
foto: Radosław Mizera

6 sierpnia już po raz 39 wyruszy Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Tym razem hasłem przewodnim będą słowa: „Idźcie i głoście”.

Hasło tegorocznych, szczególnych rekolekcji w drodze jest hasłem roku duszpasterskiego. - Słowa te przypominają nam wezwanie, które kieruje do nas Jezus Chrystus, jako swoich uczniów. To wezwanie rozbrzmiewa już od chwili naszego chrztu, umocnione przez sakrament bierzmowania. Przypomina, że cały kościół jest misyjny. I też poprzez plan tych rekolekcji w drodze, chcemy to odkryć w sposób szczególny. To, że jesteśmy posłani do świata, że mamy być zaczynem dobra w tym świecie – mówi ks. Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Jak podkreśla dyrektor pielgrzymki, w realizowaniu tegorocznej misji, przesłania pielgrzymki będą uczyć patronowie tego roku: św. brat Albert i bł. ojciec Honorat Koźmiński. Będzie to wyjątkowy czas na pątniczym szlaku, ze względu na obchodzone w tym roku rocznice, związane z Matką Bożą – setną rocznicą objawień w Fatimie, 140 rocznicą objawień w Gietrzwałdzie, mija też 300 lat od koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, gdzie pielgrzymują wierni z całej Polski. - A My mamy być żywą koroną Matki Najświętszej. To wszystko chcemy nieść razem z naszymi intencjami. Chcemy ten czas przeżyć jak najbliższej Boga i Matki Najświętszej i chcemy jak najwięcej zaczerpnąć z tego dla nas. Wiele tych treści, które dają nam rozwój życia religijnego i duchowego – dodaje ks. Mirosław Kszczot.

Zapisy na pielgrzymkę ruszą niebawem. Jak informuje ks. Kszczot już 21 lipca księża odbiorą materiały pielgrzymkowe, karty uczestnictwa, książeczki z trasą, identyfikatory, znaki pielgrzymkowe z hasłem, przewodniki duchowe i od tego momentu rozpoczną się zapisy.

Jak co roku radomska pielgrzymka wyruszy w pięciu kolumnach – dwie kolumny z Radomia, jedna ze Skarżyska, ze Starachowic i Opoczna.

Uroczyste rozpoczęcie 39 Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę odbędzie się 6 sierpnia. O godz. 9:30 na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp Henryka Tomasika.

Nowością i wyjątkowym wydarzeniem podczas tegorocznej pielgrzymki będą sceny kręcone na potrzeby filmu „Klecha”. Realizatorzy pojawią się pierwszego dnia w czasie wyjścia pielgrzymów z placu radomskiego seminarium, gdzie będą chcieli nagrać pieśni podczas Liturgii, ale razem z aktorami pojawią się również podczas jednego dnia pielgrzymowania.  

Ks. Mirosław Kszczot zachęca także do duchowego pielgrzymowania. - Taką chęć można zgłaszać w swojej parafii. Można przeżyć te dni w sposób duchowy, z intencją, którą mamy w sercu. Te intencje zostaną złożone na Jasnej Górze, będzie sprawowana również Msza św. w intencji pielgrzymów duchowych. Mam nadzieję, że ostatniego dnia w Częstochowie dołączy do nas bardzo dużo osób, bo to jest dzień wolny od pracy, czyli niedziela – dodaje dyrektor pielgrzymki.

Informuje też, że nasza diecezja zgłosiła chęć przyłączenia się do akcji #PolskaPielgrzymuje. To nowy serwis specjalnym KAI oraz BiuraPrasowego KEP. Chodzi o systematyczne monitorowanie i opisywanie ciekawych inicjatyw pielgrzymkowych, podejmowanych w poszczególnych diecezjach. Serwis pielgrzymkowy wyłączony zostanie 31 sierpnia. Wszystkie teksty dostępne będą w archiwum portalu eKAI.pl. - Ale zapraszamy też na naszą stronę www.pielgrzymkaradomska.pl, gdzie też można umieszczać swoje materiały, zachęcam też do słuchania Radia Plus Radom, gdzie będzie sporo materiałów z pielgrzymki, serwisy, rozmowy, i z góry dziękuję za zaangażowanie i promowanie tego wydarzenia – mówi ks. Mirosław Kszczot.

Dodajmy, żę co roku z Diecezji Radomskiej na pątniczy szlak wyrusza ponad 6 tys. osób.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA