Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 19 sierpnia - św. Sykstus III, papież
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Zaplecze modlitewne kapłanów

Diecezja Radomska

Zaplecze modlitewne kapłanów

25 kwiecień 2019 / Tekst

- To miejsce nazywam sanktuarium modlitwy w intencji kapłanów - mówi o kościele Chrystusa Kapłana w Radomiu ks. proboszcz Zenon Sala. Dziś parafia świętuje 20-lecie istnienia.

Parafia Chrystusa Kapłana została erygowana 25 kwietnia 1999 roku przez biskupa radomskiego Edwarda Materskiego. Drewniany kościół stoi już jednak ponad 30 lat. Postawiony został bez zgody władz 22 lipca 1988 r. staraniem ks. Stanisława Pietruchy.

Parafia jest nieodłącznie związana z Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Kościół stoi na placu seminaryjnym. Proboszczami są kolejni dyrektorzy ekonomiczni WSD. Ks. Zenon Sala jest piątym proboszczem, po ks. Wiesławie Lenartowiczu, ks. Januszu Smerdzie, ks. Marku Kucharskim i ks. Mariuszu Wincewiczu. Najważniejsze jest jednak, że przygotowują się tu do duszpasterstwa alumni. Rozpoczynają praktyki w parafii już na drugim roku. Czytają Słowo Boże, odpowiadają za śpiew, przygotowują celebracje. Ostatnio alumni trzeciego roku święcili pokarmy. - Chociaż parafia i seminarium są teoretycznie rozdzielone, praktycznie jesteśmy razem. Parafianie nie mogą sobie wyobrazić istnienia tej parafii bez alumnów, którzy posługują w tej parafii. Jestem przekonany, że seminarium również nie może sobie wyobrazić istnienia bez tej parafii, która się modli o nowe, liczne, święte powołania kapłańskie i za kapłanów już posługujących - podkreśla ks. Zenon Sala.

Do parafii należy 630 osób. - Tutaj bardzo wyraźnie widać to, o czym mówił papież Franciszek, że pasterz powinien pachnieć owcami. Gdy ma się taką małą parafię, to jest to bardzo odczuwalne. Po prostu znamy się. Co ciekawe, osoba, która wie, że nie przyjdzie na codzienną Mszę Św., dzień wcześniej informuje: "Jutro mnie nie będzie" i to jest takie sympatyczne, że ktoś usprawiedliwia się, że nie będzie go na codziennej Mszy Św. - mówi ks. proboszcz. W parafii działa jedno koło Żywego Różańca, jest sześciu ministrantów. Parafianie aktywnie włączają się w życie wspólnoty. Piękną tradycją jest coniedzielna kawa z parafianami, także wspólne świętowanie urodzin czy imienin. 

Drewniany kościółek stwarza sprzyjający klimat do wyciszenia i modlitwy. - Jest to ulubione miejsce mojej prywatnej modlitwy. Ten kościół przypomina mi pustelnię - mówi ks. Sala. Msze Św. sprawowane są od poniedziałku do środy o godz. 7, od czwartku do soboty o godz. 17 i w niedzielę o godz. 9 i 11.30. Od kilku miesięcy w każdy czwartek o godz. 16.30 odmawiany jest różaniec w intencji kapłanów, a po nim - Msza Św. także w tej intencji. Natomiast w piątek ks. proboszcz zaprasza na modlitwę w intencji parafian.

Dziś o godz. 18 biskup radomski Henryk Tomasik będzie przewodniczył Mszy Św. dziękczynnej za 20 lat parafii Chrystusa Kapłana w Radomiu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4