Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Zbiórka przedsoborowych szat i przedmiotów liturgicznych

Diecezja Radomska

Zbiórka przedsoborowych szat i przedmiotów liturgicznych

02 marzec 2018 / Tekst

W diecezji radomskiej ogłoszono zbiórkę przedsoborowych szat mszalnych i przedmiotów liturgicznych. Przedmioty te nie muszą być w idealnym stanie, a o ile nie są wpisane do rejestru zabytków.

Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Ks. Zbigniew Niemirski/GN

Akcję koordynuje radomskie środowisko wiernych związanych z liturgią w nadzwyczajnej formie Rytu Rzymskiego. - Niekiedy zdarza się, że w kościołach znajdują się jeszcze szaty mszalne (ornaty, kapy), księgi, tablice ołtarzowe i inne przedmioty liturgiczne używane w czasach przedsoborowych, a obecnie niewykorzystywane. Stąd też zwróciłem się z prośbą do księży proboszczów o przekazanie tych paramentów na rzecz naszego ośrodka duszpasterskiego - powiedział ks. Dawid Karaś, duszpasterz Mszy Trydenckiej w Radomiu.

Dodaje, że przedmioty te nie muszą być w idealnym stanie, a o ile nie są wpisane do rejestru zabytków i nie zamierzają z nich księża dalej korzystać. - Zamiast zalegać po szufladach, strychach i zakrystiach, mogłyby jeszcze posłużyć innym do celu, dla którego zostały stworzone. Dziękuję tym księżom, którzy już wsparli naszą wspólnotę darem serca. Tych przedmiotów jest bardzo dużo, najwięcej jest ornatów, które zostały z dawnych czasów. Są to rzeczy poświęcone, dlatego jesteśmy zobowiązani, by o nie zadbać - powiedział ks. Karaś:

Od ponad roku, za zgodą księdza biskupa Henryka Tomasika, sprawowana jest w Radomiu regularnie "Msza trydencka". Liturgie są celebrowane w trzy pierwsze niedziele miesiąca o godzinie 15.00 w kościele Chrystusa Kapłana w Radomiu, na terenie Wyższego Seminarium Duchownego.

- Regularnie uczestniczy w tych mszach ok. 50 osób. Ku mojemu zaskoczeniu, uczestnikami liturgii są osoby w średnim wieku i młodzi. Myślę, że zewnętrza forma mszy trydenckiej sprawia, że jest źródłem innego rodzaju duchowości eucharystycznej. Więcej jest ciszy, czy kontemplacji - powiedział ks. Karaś:

Msza św. w rycie rzymskim odprawiana jest po łacinie (z wyjątkiem czytań oraz kazania, które wygłasza się w języku narodowym). Celebrans zwrócony jest tyłem do wiernych w kierunku ołtarza i tabernakulum.

Decyzję w tej sprawie ksiądz biskup Henryk Tomasik podjął w ubiegłym roku, przychylając się tym samym do prośby wiernych o regularną celebrację Mszy w nadzwyczajnej formie Rytu Rzymskiego. Zgodnie z zasadami podanymi w motu proprio Summorum Pontificum papieża Benedykta XVI, regulującym kwestię mszy sprawowanej zgodnie z usus antiquor, jeśli w danej diecezji znajduje się grupa wiernych pragnących uczestniczyć w tego rodzaju mszy, winna się ona zwrócić do swojego ordynariusza z prośbą o pomoc w zorganizowaniu stałej celebracji.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4