Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Zło dobrem zwyciężaj

Diecezja Radomska

Zło dobrem zwyciężaj

15 kwiecień 2015 / Tekst

Sanktuarium maryjne w Kałkowie-Godowie będzie rozwijać kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W maju zostanie poświęcony krzyż symbolizujący męczeńską śmierć duszpasterza "Solidarności". Od ponad 20 lat w sanktuarium przechowywany jest samochód ks. Popiełuszki. Warto dodać, że sanktuarium „u podnóża Gór Świętokrzyskich” powstało podczas stanu wojennego, rodzącej się "Solidarności" i zabójstwa ks. Jerzego.

Poświęcenie krzyża symbolizującego męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się 9 maja. W programie jest Msza św. o godz. 12.00 i wniesienie krzyża do oratorium na Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego, w której przechowywany jest samochód ks. Popiełuszki.

- Wielu pielgrzymów zatrzymuje się w Golgocie, by się pomodlić i wspomnieć smutne wydarzenia w Polsce, gdzie brat podnosił rękę na brata. Pojawiła się myśl, by jako sanktuarium włączyć się w rozwijanie kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by zło dobrem zwyciężać. Stad pomysł, by do naszej świątyni przybył krzyż symbolizujący męczeńską śmierć kapelana "Solidarności", jako element krzewienia kultu - powiedział ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium maryjnego.

Samochód przekazał w latach 80. ubiegłego wieku nieżyjący już ks. Kazimierz Jancarz, legendarny duszpasterz środowisk opozycyjnych w PRL i przyjaciel ks. Popiełuszki. Był to czas budowy Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego na terenie sanktuarium, wraz z oratorium ku czci duszpasterza "Solidarności".

Wymownym symbolem jest otwarty przez cały czas bagażnik auta, nawiązujący do zabójstwa ks. Popiełuszki. Fiat 125p został przywieziony z Warszawy. Wcześniej ks. Popiełuszko otrzymał auto w darze od załogi FSO. Pojazd jest koloru niebieskiego, zaś licznik wskazuje 18 tys. 688 kilometrów.

Godowskie sanktuarium przechowuje także inną wyjątkową pamiątkę, która miała związek z życiem księdza Jerzego Popiełuszki. To kamień, który wraz z umieszczonym w nim nabojem został wrzucony do mieszkania księdza.

Kaplica poświęcona pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki jest na stałe zamknięta za kratami i znajduje się w 33-metrowej Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego. Są w niej kaplice i oratoria poświęcone wielkim i świętym Polakom, którzy zapisali się na trwałe w dziejach polskiego narodu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4