Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Złote Kule dla czyniących dobro

Diecezja Radomska

Złote Kule dla czyniących dobro

13 grudzień 2016 / Tekst

Doroczne nagrody "Złote Kule" wręczono 13 grudnia w magazynie żywności przy ulicy Kościelnej w Radomiu. Wyróżnienia przyznawane przez Caritas Diecezji Radomskiej trafiły do osób w trzech kategoriach: darczyńca, współpraca i świadectwo roku 2016. Nagrody wręczył biskup Henryk Tomasik.

Krystyna Piotrowska/GN
Krystyna Piotrowska/GN

Miejsce świątecznego spotkania nie było przypadkowe. Obecny magazyn żywności to kaplica św. Franciszka z okresu międzywojennego. Od 1925 rozdawano w niej chleb dla potrzebujących. - Od 1940 roku proboszczem był tutaj ks. Bolesław Strzelecki, nazywany "żebrakiem" lub "Franciszkiem z Radomia". Z tego miejsca 1 stycznia 1941 roku gestapo aresztowało ks. Strzeleckiego, który później trafił do Oświęcimia, gdzie dalej żebrał, by żywność przekazywać bardziej potrzebującym - mówił ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.  

- Być dobrym jak chleb, to dewiza św. Brata Alberta, patrona naszej Caritas, którego 100-lecie śmierci będziemy przeżywać w Boże Narodzenie - dodał ks. Kowalski. Poinformował, że w magazynie żywności wydawane są dary dla 2,5 tys. osób, znajduje się Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, jest również magazyn sprzętu rehabilitacyjnego. 

W trakcie uroczystości wręczono nagrody "Złote Kule", które trafiły do osób w trzech kategoriach: darczyńca, współpraca i świadectwo roku 2016. W kategorii darczyńca nagrodę otrzymały Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Zdzisława i Waldemara Mroczkowskich, które od lat wspierają jadłodajnię i Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas. - Nagroda bardziej zmobilizuje mnie do współpracy z Caritas, bo potrzeb jest wiele - powiedział Zdzisław Mroczkowski.  

W kategorii współpraca nagrodę otrzymało Nadleśnictwo Marcule, które od 4 lat jest współorganizatorem festiwali piosenki dla osób niepełnosprawnych. - Jestem dumny i wzruszony, że dostrzegane są działania leśników na polu działalności charytatywnej. Dziękuję bardzo - powiedział nadleśniczy Tadeusz Misiak.

W kategorii świadectwo nagrodę otrzymała Teresa Urban, wolontariuszka Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej św. Józefa przy Caritas. - Jestem zaskoczona. Zawsze fascynowała mnie uroda życia i jednocześnie niepokoiła jego kruchość. Z pewnością stąd moje zaangażowanie w ruch hospicyjny - powiedziała laureatka nagrody. 

Uroczystość zgromadziła wiele osób i instytucji, które współpracują z Caritas w Radomiu. Dzięki nim 300 głodnych i bezdomnych korzysta z jadłodajni, a 2,5 tys. osób z programu żywnościowego. 300 dzieci ze świetlic Caritas korzysta z różnego rodzaju wsparcia, kolejne 1000 z wakacji. Taka sama liczba osób chorych, niepełnosprawnych jest objęta wsparciem Caritas.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4