Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Złoty Krzyż Zasługi dla ks. Stanisława Pindery

Diecezja Radomska

Złoty Krzyż Zasługi dla ks. Stanisława Pindery

28 czerwiec 2019 / Tekst

Złoty Krzyż Zasługi pierwszego stopnia otrzymał ksiądz infułat Stanisław Pindera - twórca parafii i budowniczy kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Uroczystość odbyła się w trakcie mszy świętej odpustowej, której przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. Prezydenckie odznaczenie wręczyła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

http://parafia.starachowice.pl
http://parafia.starachowice.pl

W trakcie uroczystości odpustowej parafianie podziękowali ks. Pinderze za wieloletnią pracę duszpasterską i materialną w parafii na osiedlu Wanacja, bowiem od 1 lipca jego następcą będzie ks. Andrzej Kania, dotychczasowy proboszcz parafii św. Teresy w Ruskim Brodzie. Wcześniej biskup radomski przyjął rezygnację ks. Stanisława Pindery z probostwa, który pozostanie w parafii jako rezydent.

Ks. Stanisław Pindera ma 73 lat. Urodził się 23 listopada 1946 r. w Kozienicach, jest absolwentem miejscowego LO im. S. Czarnieckiego. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1970 r. w Sandomierzu. Od 1989 r - kanonik Kapituły Katedralnej, od 1991 Kapelan Honorowy Jego świątobliwości Jana Pawła II, Szambelan Tajny Papieski, od 2006 r. Prałat Honorowy Jego Świątobliwości Jana Pawła II, od 2008 r. Protonotariusz Apostolski Jego Świątobliwości Benedykta XVI, a od 2017 r. Kanonik Gremialny Kapituły Katedralnej. Ze Starachowicami jest związany od 1982 roku, kiedy został proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Początkujący proboszcz wydzierżawił pod lokalizację nowego budynku pięciohektarową działkę przy ul. Pastwiska, i wybrał nowe wezwanie parafii: Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pytany, dlaczego to imię wybrał, odpowiedział: Zadanie, którego się podjąłem, nie było możliwe na ludzką miarą. Szukałem kogoś, komu mógłbym zawierzyć i ufać, ze zawsze będzie m pomagać. Któż inny, jak nie Matka Nieustającej Pomocy? Wiedziałem, że w wielu wypadkach potrzebny będzie niemal cud A Maryja dawała mi tę wiarę i siłę, bez której być może nie dokończyłbym tego dzieła. Jest tym pomostem między mną a Panem Bogiem. I dzisiaj wiem, ze dobrze wybrałem. Matka Boża Nieustającej Pomocy, rzeczywiście okazuje nam tę pomoc nieustannie. Wszystko, co dziś istnieje, powstało w rekordowym tempie. Czy człowiek sam, mógłby tego dokonać? Budowę zrealizowano w latach 1982–1988, aby 3 lipca 1988 roku o godzinie 11.00 ks. bp ordynariusz diecezji sandomiersko-radomskiej Edward Materski dokonał poświęcenia i konsekracji nowego kościoła.

Był zaangażowany w budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, Domu Księży Seniorów, generalny remont Kurii Diecezjalnej w Radomiu oraz budowę Ośrodka Rekolekcyjno-Charytatywnego Emaus w Turnie koło Białobrzegów Radomskich i Centrum Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu.

Ks. infułat Pindera obecnie jest Wikariuszem Biskupim ds. prawno-administracyjnych w Kurii Diecezji Radomskiej, członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej w Diecezji Radomskiej.. W 2004 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Był pierwszym kapłanem należącym do tego prestiżowego stowarzyszenia w jego powojennej historii.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4