Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 26 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Znaczny spadek pielgrzymów

Diecezja Radomska

Znaczny spadek pielgrzymów

21 luty 2015 / Tekst

Ponad 270 tysięcy pielgrzymów odwiedziło w ubiegłym roku sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie - Godowie. To znaczny spadek w stosunku do lat poprzednich, w których sankturyjne kroniki odnotowywały ok. 300-400 tysięcy wiernych rocznie.

gosc.pl
gosc.pl

Spadek wiernych nie martwi jednak kustosza sanktuarium ks. Zbigniewa Staniosa. Wyjaśnił, że w 2014 roku w diecezji radomskiej, jak również w sąsiednich nie był udzielany sakrament Pierwszej Komunii Świętej. Był to m. in. wynik nowelizacji ustawy oświatowej Konferencji Episkopatu Polski, która uchwałą z dnia 28 września 2010 roku ustaliła, że dzieci będą przystępowały do I Komunii św. w klasie trzeciej. - Stąd spadek, bowiem nasze sanktuarium jest jednym z ulubionych miejsc dzieci pierwszokomunijnych - powiedział ks. Stanios.

Kustosz sankturium zaprosił pielgrzymów do przeżycia świąt Zmartwychwstania. Aktorzy Teatru Dramatycznego, działającego przy sanktuarium w Kałkowie-Godowie, w okresie Wielkiego Postu wystawiają misteria męki Pańskiej. - Serdecznie zapraszam na te teatralne rekolekcje zamyślenia nad aktem Bożej miłości, którą przeżywamy w tajemnicy męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Radość jest tym większa, że aktorzy należą do naszej wspólnoty parafialnej. Już od wielu lat dają piękne świadectwo żywej wiary i miłości do Boga i Kościoła. Wystawiane przez wiele lat misterium męki Pańskiej w naszym sanktuarium jest darem ich bezinteresownego zaangażowania, ofiarowania swojego czasu, talentu i siły - zachęca do obejrzenia sztuki ks. Zbigniew Stanios.
W sanktuarium od ponad 40 lat wystawiane są misteria męki Pańskiej. W auli Jana Pawła II występuje prawie 50 aktorów amatorów z Teatru Dramatycznego im. ks. inf. Czesława Wali. Misteria na stałe wpisały się już w wielkopostną tradycję sanktuarium. W tym roku spektakl będzie wystawiany od 28 lutego do soboty przed Niedzielą Palmową włącznie o 15.30. Z uwagi na duże zainteresowanie przedstawieniem, należy wcześniej zgłosić w informacji sanktuarium chęć uczestnictwa (tel. 41/272 18 88). Ci, którzy będą chcieli zatrzymać się tu na noc, mogą zarezerwować miejsce w Domu Pielgrzyma telefonicznie (660 158 239).

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4