Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Życie szczególnym darem i zadaniem

Diecezja Radomska

Życie szczególnym darem i zadaniem

25 marzec 2019 / Tekst

W Radomiu odbyły się dziś diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia.

Życie szczególnym darem i zadaniem
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

- Uroczystość Zwiastowania Pańskiego dla nas, dla duszpasterstwa rodzin, dla obrońców życia jest Dniem Świętości Życia i chcemy bardzo, aby te idee jak najbardziej przybliżyć ludziom - powiedział ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

- Przede wszystkim włączamy się w apel Konferencji Episkopatu Polski, związany z Dniem Świętości Życia, aby pokazywać, że życie ludzie jest od poczęcia do naturalnej śmierci. Chcemy nawet tym przejściem takim cichym, rozważając tajemnice Różańca Św., pokazać, że jest taka grupa osób i zachęcić młode pokolenie, aby poznali wiedzę na ten temat i być może rozważyli te słowa prawdy, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia, a kończy naturalną śmiercią - dodała Małgorzata Górka, wieloletni diecezjalny doradca życia rodzinnego.

 Już po raz dziewiąty ulicami Radomia przeszedł Marsz dla Życia. Uczestnicy przeszli od katedry do kościoła ojców bernardynów. Rozważali tajemnice radosne Różańca Św.

Była to także manifestacja za życiem. Nawet najmłodsi prezentowali hasła w obronie życia, a przeciw aborcji np. "Życie chronisz! Świat obronisz", "Stop aborcji!", "Każdy człowiek ma prawo do życia, każde poczęte dziecko także!" czy "Dziękuję za życie".

W organizację włączyło się szereg ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Kolejnym punktem obchodów była Droga Krzyżowa, której przewodniczył diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Sławomir Adamczyk. Przedstawiciele ruchów czytali rozważania poszczególnych stacji. Głównym tematem była świętość życia. 

O godz. 18.30 rozpoczęła się Msza Św. Liturgii przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. - Dziś łączymy się wszyscy w dziękczynieniu za dar życia. To szczególny dar, który otrzymaliśmy od Pana Boga. Ten dar jest także zadaniem. Uświadamiamy sobie, że życie wielu osób jest zagrożone, życie wielu osób jest nieszanowane. Dziś uświadamiamy sobie szczególnie to niebezpieczeństwo, które grozi dzieciom. Najbardziej zagrożone jest to dziecko, które jest najbardziej niewinne - dziecko, które nie jest jeszcze narodzone. Dzisiaj modlitwą otaczamy wszystkie dzieci, szczególnie dzieci nienarodzone. Prosimy o to, aby nikt i nigdy nie podnosił ręki na tę najbardziej bezradną, bezbronną istotę ludzką. Dzisiaj modlimy się także o pełną prawną ochronę dziecka nienarodzonego - mówił w homilii ks. bp Henryk Tomasik. Przywołał ważne uregulowanie ochrony życia w prawie polskim. To art. 2 ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka: "W rozumieniu ustawy dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności". - Szkoda, że za tym nie poszły inne decyzje, ale ten artykuł już jest bardzo czytelny i w zasadzie każdy, kto występuje przeciwko życiu dziecka nienarodzonego jest przestępcą w duchu tej ustawy. Dzisiaj przede wszystkim modlimy się o wielki dar odpowiedzialności rodziców - ojców, matek, o wielki dar odpowiedzialności twórców kultury, mediów, bo one mają wielki wpływ na świadomość wielu ludzi. Modlimy się także za polityków, aby dostrzegli tę niezwykle cenną wartość, jaką jest dziecko, także nienarodzone. Tym darem, który możemy złożyć jest modlitwa, piękna myśl adopcji, ale przede wszystkim spełnienie tego wielkiego oczekiwania Matki Bożej: "Czyńcie to, co On - mój Syn wam powie". Niech tak się stanie w naszym życiu - zakończył ks. bp Tomasik.

Kolejne osoby przystąpiły do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po homilii złożyły uroczyste przyrzeczenie. Złożyły też pisemne deklaracje codziennej modlitwy w intencji nieznanego sobie dziecka poczętego.

Do dzieła tego przystąpiło w diecezji radomskiej już ponad 7,5 tys. osób.

Ostatnim punktem była procesja ze świecami przed pomnik Maryi Matki Życia. Obchodom Dnia Świętości Życia patronowało medialnie Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4