Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 23 listopada - św. Klemens I, papież i męczennik
Pochmurno

3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 87%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 23 Lis 2017

    Pochmurno 8°C 3°C

  • 24 Lis 2017

    Bardzo pochmurno 8°C 2°C

Diecezja Radomska

By nad wszystkimi czuwała Gromniczna.

2 lutego Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego czyli Święto Matki Boskiej Gromnicznej. W Muzeum Wsi Radomskiej odbędą się obchody tego święta. Rozpocznie je o godz. 16. 30 Msza w kościółku św. Doroty z Wolanowa, po niej tradycyjnie przejdzie procesja z gronicami do zagród. Tam Zespół Folklorystyczny Gotardowie ze Zwolenia zaprezentuje tradycyjne obrzędy związane ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej. W dalszej części uroczystości w skansenie, już w dworze wygłoszony zostanie wykład na temat jasełek i szopek. Podczas spotkania zaplanowano także rozstrzygnięcie konkursu na szopkę bożonarodzeniową. Na zakończenie odbędzie się koncert kolęd z udziałem uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu oraz Zespołu Folklorystycznego Gotardowie ze Zwolenia.

Czterdzieści dni od Bożego Narodzenia, obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.
W Jerozolimie obchodzono je już w IV wieku, a w polskiej tradycji zwane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Według tradycji, 2 lutego święcono w kościołach świece zwane gromnicami, które spełniały różnorodne funkcje. Według wierzeń ludowych mają one niezwykłą moc, przede wszystkim moc odwracania gromów i błyskawic. Przypisywano im także moc uzdrawiania różnych dolegliwości. Powszechnym poglądem było, iż gromnica zapalona przy osobie umierającej, miała powodować jej lekką i spokojną śmierć. Obejście domostwa z poświęconą świecą powodowało „zamknięcie” go przed złem. Gromnicy używano do wypalania na siestrzanie znaku krzyża, który miał chronić dom przed uderzeniem pioruna i wszelkimi nieszczęściami.

W Muzeum Wsi Radomskiej  po raz kolejny celebrowana będzie Msza święta w zabytkowym kościele z Wolanowa, a Zespół Folklorystyczny, w jednej z muzealnych zagród, zaprezentuje ludowe zwyczaje i obrzędy związane z uroczystością.

Tegoroczną uroczystość pragniemy wzbogacić o tematykę związaną z jasełkami i  szopkami bożonarodzeniowymi- zapowiada Ilona Jaroszek, dyrektor skansenu. 

Obyczaj adoracji figurki Dzieciątka Jezus w żłóbku, znany był już w Polsce w XV wieku. W okresie świąt Bożego Narodzenia ustawiano w kościołach przyklasztornych, głównie franciszkańskich. Obok żłóbka urządzano ekspozycję z nieruchomych figur drewnianych, uzupełnianych stosownie do dnia cyklu świątecznego, ilustrujących sceny biblijne, czasem ekspozycje takie wzbogacono o występy aktorów – przekształcając w misteria religijne , których treści stopniowo stały się bardziej  świeckie. Jasełka przyciągały do kościołów  rzesze wesołych i hałaśliwych widzów. W trosce o zachowanie powagi w świątyniach, 1738 r. biskup poznański Teodor Czartoryski, a w ślad za nim inni biskupi wydali zakaz urządzania przedstawień w kościołach. Zezwolono jedynie na ustawienie szopek z nieruchomych figur, które każdego roku, do dziś można oglądać w bocznych nawach we wszystkich kościołach. Przedstawienia jasełkowe organizowane są obecne w szkołach, rodzice budują dekoracje, na których występują ich dzieci.  (za: Muzeum Wsi Radomskiej)

Pozostał w pamięci jako dobry kapłan, życzliwy człowiek i gospodarz.

2 lutego Kościół obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego.

- Szalona trochę decyzja, ale jest w tym coś podobnego do zakochania - tak s. Anna Baćmaga wspomina decyzję o wstąpieniu do zakonu. W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Biskupia wdzięczność

31 styczeń 2014

Biskup Henryk Tomasik z uznaniem wypowiedział się o programie "Karta Rodzina Plus", którego celem jest wsparcie rodzin wielodzietnych. Dokument został przyjęty na ostatniej Sesji rady Miejskiej w Radomiu. Karta jest zbiorem przywilejów dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci pozostających na utrzymaniu rodziców, bądź rodzin zastępczych.

Na wsparcie działalności Domu Miłosierdzia, działającego przy sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej, zostanie przekazany dochód z balu charytatywnego, który odbył się 25 stycznia w auli Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Uczestniczyła w nim Justyna Steczkowska i Janina Ochojska. Organizatorom udało się zebrać 10 tysięcy złotych. W 15. edycji balu uczestniczyło 80 par.

Diecezja radomska spodziewa się około 5 tysięcy młodzieży, która przyjedzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. z udziałem papieża Franciszka. Biskup Henryk Tomasik zachęcił do tworzenia grup wolontariuszy - szczególnie ze znajomością obcych języków - którzy pomogą przyjąć młodzież z innych krajów podczas pobytu w diecezji. Takie osoby powinny zgłaszać się do duszpasterzy w parafiach.

Już wkrótce rozpoczyna się wizyta do progów apostolskich.

Święto konsekrowanych

29 styczeń 2014

Osoby konsekrowane są żywym znakiem Królestwa Bożego - powiedział biskup Henryk Tomasik. 2 lutego odbędą się obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W diecezji radomskiej posługuje 465 osób konsekrowanych, w tym 370 kobiet i 95 mężczyzn.

Na „Kolędowe Ostatki” zapraszają radomian księża filipini.

Po raz pierwszy od XIII wieku w murach romańskiej świątyni w Sulejowie w diecezji radomskiej przebywali templariusze, czyli Zakon Rycerzy Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej. Od 1986 roku - czyli od momentu powrotu - cystersi chcą przywrócić dawną świetność klasztoru. Pierwszy krok został już uczyniony. W ubiegłym roku obiekt sakralny został wpisany na listę Pomników Historii, czyli prestiżową listę zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury kraju.

W diecezji radomskiej rozpoczęto przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w 2016 roku w Krakowie. Spotkanie z udziałem biskupa Henryka Tomasika, odbyło się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Siostry służki z Mariówki w diecezji radomskiej rozszerzyły od stycznia 2014 roku ofertę Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej o 14-dniowe turnusy rehabilitacyjne. Jest to wynik uzyskania od wojewody mazowieckiego wpisu do rejestru ośrodków oraz organizatorów turnusów rehabilitacyjnych, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne, korzystające z dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Około 300 osób w diecezji radomskiej angażuje się w życie parafii i lokalnych społeczności.

Każdy konflikt przeraża - mówi biskup Henryk Tomasik, zaniepokojony wydarzeniami na Ukrainie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA