Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 25 maja - św. Grzegorz VII, papież

Diecezja Radomska

Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas przeprowadzą kwesty na rzecz chorych dzieci. Dochód ze zbiórek zasili fundusz Caritas Diecezji Radomskiej ''Wielki Złoty Pieniądz Nadziei". Program przynosi pierwsze efekty.

Dzisiaj bp Henryk Tomasik odwiedził Papieską Radę ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, której przewodniczy abp Zygmunt Zimowski.

Biskup radomski, Henryk Tomasik mianował ks. Krzysztofa Dukielskiego Diecezjalnym Duszpasterzem środowisk Ochrony i Służby Zdrowia.

Dary od Caritas

03 luty 2014

Radomska Caritas w Radomiu kupiła łóżka elektryczne i koncentratory tlenu dla chorych. To efekt akcji 1 procent, dzięki której organizacja pozyskała w ubiegłym roku od podatników 368 tysięcy złotych.

Alumni ostatniego, szóstego roku studiów i formacji opuszczają mury radomskiego seminarium duchownego, aby na praktykach w parafiach, przygotowywać się do posługi kapłańskiej.

Trzecią edycję akcji ''Podaruj Kroplę Miłości'' rozpoczyna Caritas Diecezji Radomskiej. W tym roku szczególnym patronem kampanii będzie błogosławiony Jan Paweł II, którego kanonizację będziemy przeżywać za niespełna trzy miesiące. W dwóch poprzednich latach w diecezji zebrano aż 1600 litrów krwi.

Stowarzyszenie Civitas Christiana w Radomiu zaprasza na spotkanie z Markiem Korycińskim.

By nad wszystkimi czuwała Gromniczna.

2 lutego Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego czyli Święto Matki Boskiej Gromnicznej. W Muzeum Wsi Radomskiej odbędą się obchody tego święta. Rozpocznie je o godz. 16. 30 Msza w kościółku św. Doroty z Wolanowa, po niej tradycyjnie przejdzie procesja z gronicami do zagród. Tam Zespół Folklorystyczny Gotardowie ze Zwolenia zaprezentuje tradycyjne obrzędy związane ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej. W dalszej części uroczystości w skansenie, już w dworze wygłoszony zostanie wykład na temat jasełek i szopek. Podczas spotkania zaplanowano także rozstrzygnięcie konkursu na szopkę bożonarodzeniową. Na zakończenie odbędzie się koncert kolęd z udziałem uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu oraz Zespołu Folklorystycznego Gotardowie ze Zwolenia.

Czterdzieści dni od Bożego Narodzenia, obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.
W Jerozolimie obchodzono je już w IV wieku, a w polskiej tradycji zwane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Według tradycji, 2 lutego święcono w kościołach świece zwane gromnicami, które spełniały różnorodne funkcje. Według wierzeń ludowych mają one niezwykłą moc, przede wszystkim moc odwracania gromów i błyskawic. Przypisywano im także moc uzdrawiania różnych dolegliwości. Powszechnym poglądem było, iż gromnica zapalona przy osobie umierającej, miała powodować jej lekką i spokojną śmierć. Obejście domostwa z poświęconą świecą powodowało „zamknięcie” go przed złem. Gromnicy używano do wypalania na siestrzanie znaku krzyża, który miał chronić dom przed uderzeniem pioruna i wszelkimi nieszczęściami.

W Muzeum Wsi Radomskiej  po raz kolejny celebrowana będzie Msza święta w zabytkowym kościele z Wolanowa, a Zespół Folklorystyczny, w jednej z muzealnych zagród, zaprezentuje ludowe zwyczaje i obrzędy związane z uroczystością.

Tegoroczną uroczystość pragniemy wzbogacić o tematykę związaną z jasełkami i  szopkami bożonarodzeniowymi- zapowiada Ilona Jaroszek, dyrektor skansenu. 

Obyczaj adoracji figurki Dzieciątka Jezus w żłóbku, znany był już w Polsce w XV wieku. W okresie świąt Bożego Narodzenia ustawiano w kościołach przyklasztornych, głównie franciszkańskich. Obok żłóbka urządzano ekspozycję z nieruchomych figur drewnianych, uzupełnianych stosownie do dnia cyklu świątecznego, ilustrujących sceny biblijne, czasem ekspozycje takie wzbogacono o występy aktorów – przekształcając w misteria religijne , których treści stopniowo stały się bardziej  świeckie. Jasełka przyciągały do kościołów  rzesze wesołych i hałaśliwych widzów. W trosce o zachowanie powagi w świątyniach, 1738 r. biskup poznański Teodor Czartoryski, a w ślad za nim inni biskupi wydali zakaz urządzania przedstawień w kościołach. Zezwolono jedynie na ustawienie szopek z nieruchomych figur, które każdego roku, do dziś można oglądać w bocznych nawach we wszystkich kościołach. Przedstawienia jasełkowe organizowane są obecne w szkołach, rodzice budują dekoracje, na których występują ich dzieci.  (za: Muzeum Wsi Radomskiej)

Pozostał w pamięci jako dobry kapłan, życzliwy człowiek i gospodarz.

2 lutego Kościół obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego.

- Szalona trochę decyzja, ale jest w tym coś podobnego do zakochania - tak s. Anna Baćmaga wspomina decyzję o wstąpieniu do zakonu. W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Biskupia wdzięczność

31 styczeń 2014

Biskup Henryk Tomasik z uznaniem wypowiedział się o programie "Karta Rodzina Plus", którego celem jest wsparcie rodzin wielodzietnych. Dokument został przyjęty na ostatniej Sesji rady Miejskiej w Radomiu. Karta jest zbiorem przywilejów dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci pozostających na utrzymaniu rodziców, bądź rodzin zastępczych.

Na wsparcie działalności Domu Miłosierdzia, działającego przy sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej, zostanie przekazany dochód z balu charytatywnego, który odbył się 25 stycznia w auli Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Uczestniczyła w nim Justyna Steczkowska i Janina Ochojska. Organizatorom udało się zebrać 10 tysięcy złotych. W 15. edycji balu uczestniczyło 80 par.

Diecezja radomska spodziewa się około 5 tysięcy młodzieży, która przyjedzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. z udziałem papieża Franciszka. Biskup Henryk Tomasik zachęcił do tworzenia grup wolontariuszy - szczególnie ze znajomością obcych języków - którzy pomogą przyjąć młodzież z innych krajów podczas pobytu w diecezji. Takie osoby powinny zgłaszać się do duszpasterzy w parafiach.

Już wkrótce rozpoczyna się wizyta do progów apostolskich.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4