Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maria Anna od Pana Jezusa z Paredes, dziewica
Dziś jest: Sobota, 28 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Cenny dar dla szkół papieskich

piątek, 23 sierpnia 2013 12:26 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Relikwie błogosławionego Jana Pawła II będą peregrynować w szkołach i parafiach, których patronem jest papież-Polak. To inicjatywa Rodziny Szkół Jana Pawła II w Polsce. 10 października na Jasnej Górze odbędzie się doroczna pielgrzymka szkół papieskich. W trakcie spotkania kard. Stanisław Dziwisz przekaże relikwie błogosławionego Jana Pawła II.

W tym roku Rodzina Szkół Jana Pawła II obchodzi 15-lecie istnienia. Jej duszpasterz biskup Henryk Tomasik w liście zapraszającym do uczestnictwa w pielgrzymce napisał, że "szkoły imienia Jana Pawła II w szczególny sposób przyjmują przesłanie swego Patrona i podejmują trudne zadanie realizowania Jego wskazań". - Na tej drodze jest nam bardzo potrzebna Najświętsza Maryja Panna. Dlatego, kontynuując piękną tradycję, pielgrzymujemy na Jasną Górę, aby modlić się o potrzebne łaski do realizowania wskazań naszego Patrona - napisał biskup radomski. Zaproszenie zostało wysłane do 1190 szkół, których patronem jest papież Polak oraz 18 placówek zagranicznych.

Zbigniew Gumiński, jeden z organizatorów pielgrzymki zwrócił uwagę, że tegoroczna pielgrzymka będzie dla rodziny szkół papieskich niezwykle ważnym i przełomowym wydarzeniem. - Nasze modlitewne spotkanie rozpoczniemy już 9 października uroczystym Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00 w Kaplicy Matki Bożej. Na Apel zapraszamy wszystkie grupy pielgrzymów, które do Częstochowy przyjadą w przededniu pielgrzymki. Z kolei 10 października o godzinie 11.00, będziemy uczestniczyć we Mszy Świętej. Kardynał Stanisław Dziwisz przekaże nam relikwie błogosławionego Jana Pawła II - powiedział Zbigniew Gumiński.

Pamiątką pielgrzymki będzie sfinansowanie krzyża, który zwieńczy wieżę widokową Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie.

W Polsce i na świecie jest już ponad 1200 placówek oświatowych, których patronem jest Jan Paweł II. Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie papieża - Polaka zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania Jana Pawła II. Pierwszym duszpasterzem rodziny szkół papieskich był biskup Jan Chrapek, następnie funkcje tę pełnił bp Zygmunt Zimowski - obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jego następcą jest biskup Henryk Tomasik.